Przejdź do treści
Lalka dla niemowlaka – czy warto sprawić ją tak małemu dziecku?

Lalka dla niemowlaka – czy warto sprawić ją tak małemu dziecku?

Lalka dla niemowlaka to zabawka nieco inna niż lalka dla przedszkolaka czy starszego dziecka. Ze względu na to, że niemowlę wszystko poznaje przez dotyk – nie tylko dłońmi, ale także językiem, wargami, dziąsłami i zębami (o ile już je ma) – musi ona być odpowiednio wykonana. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy warto niemowlakowi kupować lalki, czy może lepiej poczekać z takimi zakupami kilka miesięcy?

Lalka – czy to dobry prezent dla niemowlaka?

Lalki to najpopularniejsze zabawki dla dzieci, głównie dziewczynek, w różnym wieku. W czasach, kiedy nie produkowało się zabawek z plastiku czy gumy, lalki szyły mamy. Szmacianki były chętnie przytulane, przebierane, wożone w drewnianych wózkach przez nasze babcie czy prababcie. Dzisiaj firmy produkujące zabawki dysponują technologią, która pozwala na tworzenie przeróżnych modeli lalek. Czy zatem lalka przytulanka dla niemowlaka to dobry pomysł na prezent dla maluszka? Odpowiedź brzmi: tak!

Dzieci w wieku przedszkolnym zwykle naśladują dorosłych. Lalka w rękach trzy- czy czterolatka jest namiastką ich własnego niemowlaka. Lalki są karmione, wożone wózkiem, przebierane i nikogo nie dziwi widok małej dziewczynki z lalką-bobasem. Niemowlęta inaczej bawią się zabawkami i inaczej odbierają ich obecność.

Pierwsza lalka to dla niemowlaka przede wszystkim maskotka. Jest niewielka, lekka i maluszek może ją przytulać, zasypiać przy niej czy podróżować w jej towarzystwie. Drobne paluszki dziecka mogą poznawać kształt główki lalki albo jej dłonie czy stopy. Miękki, wypełniony watoliną brzuszek i ubranko są przytulne i miłe w dotyku. Maluch może lalkę ściskać, sprawdzać jej smak, próbować gryźć. To dlatego lalka – jak każdy inny prezent dla niemowlaka – musi być wykonana we właściwy sposób i umożliwiać dokładne umycie zabawki.

Bezpieczna lalka dla niemowlaka

Pierwsza lalka szmaciana dla niemowlaka nie może mieć ruchomych, małych części, które mogą trafić do buzi, ucha czy noska dziecka. Każdy element, czy to z plastiku, czy z tkaniny, musi być wykonany z nietoksycznych materiałów, dopuszczonych do produkcji zabawek dla niemowląt. Jeśli lalka dla noworodka czy niemowlaka posiada ubranko, powinno być ono barwione nietoksycznymi farbami. Dlatego pierwszą lalkę dla niemowlaka najlepiej kupić z pewnego źródła, od doświadczonego producenta.

Zabawki dla niemowląt na wiele lat

Dla wielu niemowląt lalka przytulanka jest tak ważną zabawką, że staje się też przyjaciółką na kolejne lata. Dziecko troszczy się o nią, pilnuje jej, zaczyna przebierać i udaje, że ją karmi. To wyraźny sygnał, że obserwuje rodziców, naśladuje ich i tym samym kształtuje swoje społeczne postawy. Ponadto uczy się empatii i opieki. Warto więc sprezentować taką lalę malutkiemu dziecku – niezależnie od jego płci. Lalka może z czasem zyskać także różne akcesoria, a zestaw warto rozszerzać przy okazji kolejnych urodzin malucha lub świąt.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jakie zabawki do wody dla dzieci wybrać?