Przejdź do treści
Książeczki dla maluchów wstępem do rozwijania inteligencji emocjonalnej

Książeczki dla maluchów wstępem do rozwijania inteligencji emocjonalnej

W prowadzonych badaniach nad rozwojem dzieci ważne miejsce zajmuje inteligencja emocjonalna. Odpowiada ona za rozumienie przez smyka własnych emocji i radzenie sobie z nimi, a także pojmowanie i akceptowanie stanów emocjonalnych innych ludzi. Może wydawać się to trudne, niektórzy może nawet stwierdzą, że niemożliwym jest nauczenie tego dzieci. Nic bardziej mylnego! Jeżeli tylko posiadasz w domu książeczki dla maluchów, sprawa jest bardzo prosta!

Przebieg rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci

Inteligencja emocjonalna dziecka kształtuje się już od jego narodzin. Noworodek jest „zalewany” uczuciami i bliskością rodziców, co daje podwaliny pod umiejętność radzenia sobie z problemami. Zdobywa także zaczątki pewności siebie.

W swoim pierwszym roku życia, dziecko jest także wprowadzane do rozpoznawania własnych i cudzych emocji. Niemowlęta bacznie przyglądają się rodzicom, ich mimice i gestom, słuchają tonu ich głosu, zdobywając w ten sposób wiedzę na temat emocji. Właśnie w tym czasie warto wprowadzać zabawy z nazywaniem i pokazywaniem uczuć, ponieważ na rozwój inteligencji emocjonalnej ogromny wpływ ma środowisko wychowawcze, szczególnie relacje z rodzicami. To mama i tata kształtują u dziecka kompetencje związane z rozpoznawaniem emocji – sami wyrażają różne stany uczuciowe i mówią o nich. Bardzo ważne jest, by pokazać maluszkowi, że w pełni akceptujemy jego uczucia, nie zaprzeczamy im i pod żadnym pozorem nie wyśmiewamy.

Książeczki dla maluchów wstępem do nauki emocji

Wstępem do nauki rozpoznawania stanów emocjonalnych mogą być książeczki dla maluchów. Podczas oglądania ilustracji rodzic może opowiadać o tym, co znajduje się na obrazkach, nazywać przeżywane przez bohaterów uczucia: radość, smutek, strach, gniew, zdziwienie… Mówiąc o konkretnym uczuciu, warto pokazać je poprzez mimikę, gesty czy modulację głosu. Powinniśmy wówczas bacznie obserwować reakcję dziecka i także ją wykorzystać do nauki.

Psychologowie podkreślają, że poziom inteligencji emocjonalnej ma znaczący wpływ na sukces w różnych dziedzinach życia. Z tego też powodu warto rozwijać ją już od najmłodszych lat, by zapewnić dzieciom dobry start w dorosłe życie.

Komentarze

Dodaj komentarz
Monika Wilk

świetne

Ewelina Pikula

Książeczki dą faktycznie bardzo pomocne w rozwoju emocjonalnym dziecka. Pozytywnie oddziałuja na wyobraźnie dziecka

Magdalena Seweryn

książeczki znakomicie rozwijają, uczą mowy, koncentacji, moja córeczka uwielbia, ale bardziej interesują ją w sztywnej oprawie niżeli interaktywne

Dorota Świętek

posiadamy w domu takie cudo� Książeczka vodziennie idzie w ruch jak również zwykła gazeta/reklama wtedy to rączki mają co robić

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania