Przejdź do treści
Nie wiesz jak uspokoić dziecko, gdy płacze? Oto 8 sposobów!

Nie wiesz jak uspokoić dziecko, gdy płacze? Oto 8 sposobów!

Rodzice bardzo często są niezwykle zaniepokojeni płaczem swojego dziecka. Płacz kojarzy się nam z bólem, stąd bardzo ciężko oglądać nam łzy na buzi pociechy. Młodzi rodzice przeważnie nie wiedzą jak się zachować w podobnej sytuacji, wprowadzając tym samym bardzo nerwową atmosferę. A ta może udzielić się również brzdącowi. Tymczasem doświadczeni opiekunowie wiedzą, że uspokajanie szkraba powinno być przede wszystkim przemyślanym działaniem. Powinno być też dostosowane do powodu płaczu (a może być on różny, niekoniecznie ból). Zatem jak uspokoić dziecko, gdy płacze? Poznaj 8 sprawdzonych sposobów!

Z jakich powodów dziecko płacze?

Noworodki i niemowlęta płaczą z wielu powodów. Póki nie nauczą się mówić, płacz jest ich jedynym sposobem komunikacji. Wyrażają przez niego swoje niezadowolenie oraz informują o wielu istotnych kwestiach (często niewidocznych na pierwszy rzut oka). Dla doświadczonych opiekunów, znających już brzmienie płaczu ich pociechy, rozpoznanie powodu szlochu jest przysłowiową bułką z masłem. Świeżo upieczeni rodzice mają z tym jednak nie lada problemy. Zanim więc zaczniesz szukać sposobu na to, jak uspokoić dziecko, gdy płacze, poznaj powód jego niezadowolenia. Odpowiednia metoda dostosowana do powodu lamentu przyniesie szybkie rezultaty.

A co w przypadku starszego dziecka? Niewykluczone, że miewasz czasem wrażenie, że płacze bez powodu. Potrafi już mówić, a jednak nie komunikuje, co jest powodem morza łez. Nie denerwuj się od razu w takich sytuacjach! Umiejętność konstruowania prostych zdań nie jest równoznaczna z łatwością opowiadania o swoich uczuciach. Pamiętaj, że nawet dorośli miewają z tym problemy.

Jak uspokoić dziecko, gdy płacze?

Noworodek do pełnego zadowolenia potrzebuje przede wszystkim czystej pieluszki, pokarmu, bliskości rodziców i dużo snu. Jeśli zatem płacze, w pierwszej kolejności sprawdź stan jego pieluchy, a potem przystaw pierś lub podaj butelkę. Innym sposobem na zweryfikowanie, czy noworodek odczuwa głód, jest podsunięcie mu do ust palca – jeśli zacznie go ssać, nadeszła pora karmienia. Jeśli jednak maluch jest wyraźnie najedzony oraz przewinięty, a nadal płacze, znalezienie odpowiedniego powodu szlochu jest nieuniknione, aby móc szybko zareagować i uspokoić noworodka.

1. Zadbaj o bliskość

Jak uspokoić noworodka, gdy płacze? Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi każdemu go głowy, jest oczywiście noszenie i przytulanie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Notre Dame w 2015 roku pokazało, że maluchy, które były często przytulane, były szczęśliwsze jako dorośli. Rzadziej chorowali na depresję, byli bardziej współczujący i lepiej odnajdywali się w społeczeństwie. Jednocześnie nie wykazano jakoby często tulony maluch w przyszłości był bardziej „przyklejony” do mamy.

Dotyk i poczucie bliskości to naturalna, wewnętrzna potrzeba, którą każdy z nas chce zaspokoić – czy to dziecko, czy dorosły. Dotyk odstresowuje, dzięki niemu wydziela się hormon wzrostu i endorfiny. Nie ma więc znaczenia, kto wyściska brzdąca – mama, tata, dziadkowie, opiekunka czy położna w szpitalu. Ważne natomiast, by płaczącego dziecka nigdy nie pozostawiać w samotności. Opuszczenie go w momencie, gdy płacze, może mieć fatalny wpływ na jego psychikę. Przytulaj więc swoją pociechę nie tylko wtedy, gdy płacze, ale także gdy coś ją boli, jest jej smutno, albo po prostu – bez okazji!

W przypadku noworodków ssanie piersi (zastępowane następnie smoczkiem) to nie tylko jedzenie, ale również sposób na poczucie się bezpiecznie. Jest to więc jedna z potrzeb psychicznych dziecka. Niektóre maluszki mają niezaspokojony odruch ssania i będą się go domagać właśnie płaczem.

2. Kołysz i noś na rękach

Wózek dla dziecka powinien być zawieszony na miękkich sprężynach lub paskach, które pozwalają na swobodne kołysanie nim. Warto mieć też w domu kołyskę, kosz Mojżesza, bujaczek albo fotel na biegunach. Lekkie kołysanie kojarzy się dzieciom z czasem spędzonym w brzuchu mamy, relaksuje.

Nie masz pod ręką niczego do bujania? Nic nie szkodzi. Noszenie brzdąca i spacerowanie z nim na rękach może uspokoić lepiej niż niejedna kołyska. Bliskość połączona z Twoimi krokami oraz uspokajającymi słowami mogą naprawdę zdziałać cuda!

3. Mów lub śpiewaj (magia głosu)

Nie lekceważ mocy swojego głosu. Nie chodzi tu jednak o krzyczenie na płaczące dziecko, by przestało – wręcz przeciwnie. Ciepłe, uspokajające słowa lub zaśpiewanie piosenki to jedne ze sposobów na uspokajanie niemowlaka. Fałszujesz? Nic nie szkodzi. To w samym Twoim głosie jest moc neutralizująca płacz.

Znudzone dziecko to marudne i płaczliwe dziecko. Dlatego gdy staje się bardziej aktywne, zapewnij mu rozrywkę. Rozbaw go – wydawaj różne dźwięki, rób śmieszne miny, dmuchaj w jego brzuszek, przeczytaj lub opowiedz mu bajkę, powygłupiaj się… Innymi słowy – zainteresuj go czymś innym, a zapomni, że przed chwilą płakało.

4. Masuj

Kolka objawia się przerażającym płaczem dziecka. Zawodzący maluch często rozdziera serce rodzicowi, który modli się tylko, by wszystko się już skończyło. Ból kolkowy może złagodzić m.in. masaż brzuszka.

Masaż ciała relaksuje i uspokaja. Dlatego warto go również wykonać, gdy dziecko marudzi przed snem.

5. Nie przegrzewaj

Rodzice, nie chcąc by ich dziecko zmarzło, bardzo często je przegrzewają. To powoduje u niego frustrację, którą wyraża głośno poprzez płacz. Dlatego gdy w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest powyżej 20°C, nie ubieraj szkraba na cebulkę. Jeśli nie jesteś pewna, czy brzdącowi nie jest za zimno – dotknij jego karku. Jeśli skóra jest spocona, dziecku jest za gorąco, jeśli chłodna – za zimno.

6. Wykąp

Weź marudne dziecko do wanny. Ciepła woda z niewielkim dodatkiem olejków eterycznych rozluźni brzdąca. Lawenda oraz rumianek działają uspokajająco. Sprawę płaczu może załatwić także zajęcie szkraba czymś innym – dobrym wyjściem będzie wręczenie mu jakiejś zabawki do kąpieli.

Gdy maluch płacze, będąc w wannie, może tym sygnalizować, że temperatura wody jest nieodpowiednia. Wówczas ogrzej lub schłódź wodę – obserwowanie reakcji dziecka powinno podpowiedzieć rodzicom rozwiązanie.

7. Wręcz zabawkę

Grzechotki, misie czy też karuzelki nad łóżeczko to zabawki niemowlęce obecne niemal w każdym domu, w którym jest dziecko. Czasami wystarczy tylko pokazać je maluszkowi, by zainteresował się kolorowymi gadżetami albo maskotkami krążącymi nad łóżeczkiem i przestał płakać. Szumiące, wydające dźwięki natury lub grające muzykę klasyczną zabawki również potrafią na tyle zainteresować smyka, że ten momentalnie się uspokaja.

8. Zbadaj

Jeśli nie wiesz jak uspokoić płaczące dziecko, bo próbowałaś już wszystkiego i nic nie działa, problem może leżeć głębiej. Zmierz maluszkowi temperaturę ciała. Jeśli jest podwyższona lub za niska, dobrym pomysłem będzie wybranie się do lekarza. Często płacz i drażliwość są także pierwszym sygnałem zbliżającego się ząbkowania.

Stosując nasze rady odnośnie tego, jak uspokoić dziecko, gdy płacze, warto jednocześnie zachować spokój oraz poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Zdenerwowanie, rozdrażnienie, poczucie bezradności u rodziców wywołują także zły nastrój u dziecka (i mogą tylko pogłębić płacz). Pamiętaj także, że każde dziecko jest inne. Jedno uspokoi się podczas masażu, podczas gdy drugie będzie wolało słuchać kołysanek. Próbuj różnych metod i znajdź najlepszy sposób na uspokajanie Twojego szkraba.

Płacz nienarodzonego dziecka

Lekarze ginekolodzy, dzięki zastosowaniu sprzętu USG, mogą nie tylko podglądać dzieci w łonie matki, ale nawet je słyszeć. Stąd też wiadomo, że maluch, będąc jeszcze w brzuchu mamy, wydaje dźwięki, które przypominają płacz. Wyraźnie też widać u nich drżenie warg. Zwykle jednak mama nie jest w stanie wyczuć, że jej dziecko akurat płacze. Nie wiadomo, dlaczego nienarodzone dzieci płaczą, ale kontakt dziecka z mamą na pewno je uspokaja. Dlatego mów do brzucha i głaszcz go jak najczęściej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?