Przejdź do treści
Książeczki doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym je świecie.

Książeczki doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym je świecie.

Dzieci już od najmłodszych lat lubią otaczać się książeczkami, bo są one kolorowe, często posiadają różne faktury, pokazują im otaczający je świat, w bardziej dla zrozumiały dla nich sposób. Książeczki świetnie wpływają na rozwój wzroku, słuchu, tak zwane książeczki sensoryczne, które pobudzają zmysły dziecka, a tym samym przygotowują go do nabywania nowych umiejętności. Dla starszych dzieci, poza walorem sensorycznym ważna jest zawartość wizualna. Dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze, skupiają swoją uwagę głównie na ilustracjach i to właśnie dzięki nim „czytają” zawartość książeczki. Maluchy oglądając książeczkę lepiej ją zapamiętują, a tym samym ćwiczą spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

Czytanie książeczek przez rodzica, nie tylko buduje więź między nim, a dzieckiem, ale również poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo. Dzieci okrywając, to nowe rzeczy na stronach książeczki poszerzają i rozwijają swoje zdolności językowe.  Wspólne czytanie uczy wyrażać myśli i rozumieć inne osoby. Przeczytane w książkach historie uczą rozpoznawać i rozumieć związki przyczynowo- skutkowe, wyciągać wnioski, świetnie rozwija myślenie . Czytanie w przeciwieństwie do oglądania telewizji, rozwija wyobraźnię, kreatywność.  Wspólne czytanie czy opowiadanie, co znajduje się na obrazkach, pozwala dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat, poznać go i uczyć się nowych umiejętności. Książki, a dokładnie ich bohaterowie, często przeżywają różne emocje, a ich przygody stają się pretekstem do rozmowy z rodzicami na temat uczuć, różnych zachowań. Często rodzice nie potrafią swoim pociechom wytłumaczyć pewnych uczuć czy zachowań społecznych i tu z pomocą przychodzą bohaterowie książek.
Oglądanie i czytanie książek również świetnie wpływa na umiejętność koncentracji uwagi, zwłaszcza w teraźniejszym świecie, kiedy każda zabawka posiada mnóstwo świecidełek, wydaje wiele dźwięków, wręcz zalewa dzieci bodźcami, a bawiąc się książeczkami, dziecko może lepiej skupić się na danej czynności, tym samym rozwijając tak ważną zdolność, która będzie mu niezbędne na dalszych szczeblach edukacji.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Szewczykowska

Jako dziecko obserwowałam moją mamę która całymi popołudniami potrafiła się dzieje z książką w ręku. To ona zaraziła mnie pasją do czytania. Teraz gdy na świat przyszła moja córeczka chciałabym aby ona też pokochała książki tak jak ja. Dlatego dopóki nie będzie znała literek zaopatrzyłam się już w książeczki sensoryczne i kontrastowe. Póki co czytam jej na głos moje własne książki, chociaż czasem tematyka może być dla niej dziwna 🙂 Na razie i tak nie rozumie co jej czytam, ale i tak słucha uważnie głosu mamy.

Ewelina Pikula

Córeczka uwielbia oglądać książeczki. Jest jeszczr maleńka wiec to ja czytam jej książki. Długo jednak nie potrafi usiedziec w miejscu wiec czytamy czesto ale po jednej książeczce. Mamy również dużo książeczek kontrastowych.

Emilia Aszkielaniec

Czytanie książeczek jest ulubioną czynnością moich dzieci 18-miesięcznego synka jak i córki 5-letniej i nie wyobrażamy sobie dnia bez książek które pomagają rozwijać mowę, zwiększają zasób słownictwa jak również pobudzają wyobraźnię.

Edyta Filipiak

Pomimo tego że mój brzdąc ma dopiero 5 miesięcy, już od jakiegoś czasu jedną z form zabawy jest czytanie książeczek. Maleństwo osłuchuje się z nowymi słowami, poznaje nowe kolory i kształty. Oczywiście Lidunia – najbardziej ciekawskie dziecko świata, nie omieszka nie skonsumować książki po zakończeniu zabawy:) Na szczęście większość z nich jest na to przygotowana.

Asia Kuliczkowska

Już od jakiegoś czasu zbieramy biblioteczkę dla naszego maluszka. Lubi przyglądać sie obrazkom oraz słucha jak mama mu czyta. Nawet sam już obraca kartki.

Katarzyna Gabiga

uwielbiam ten czas wieczorem kiedy lezymy w łóżku i czytamy książkę – nie raz tą samą od tygodnia (ale tak dziecko utrwala sobie informacje w niej zawarte) Młodsze dziecko pokazuje na obrazki i pyta „A co to?” a starsze odpowiada 🙂 Ważne żeby dziecko spędzało czas z książką od małego.

Anna Bier

Polecamy czytanie książek w każdym etapie życia dziecka. Ja czytam dzieciom od ich narodzin, moja młodsza córcia jest bardzo ruchliwa ale słucha książeczek biegając po pokoju. Nie zawsze dziecko musi siedzieć i przyglądać się książeczce, ważne jest wyrobienie zwyczaju czytania. W książkach najfajniejsze jest to że są uniwersalne i odpowiednie w każdym wieku.

Ania Kowalska

Moje dzieci uwielbiają książeczki, szybko miały z nimi kontakt i teraz nie ma dnia,żebym nie usłuszała: Mamo poczytaj mi, książki obrazkowe wyćwiczyły w moim synku dużą spostrzegawczość, dostrzega wiele szczegółów w otaczającym go świecie

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Czego uczą dzieci gry zespołowe?
Pobawmy się w dom i nauczmy się emocji.