Rozwój niemowlęcia wspierać można na wiele sposobów. Aktywne spędzanie czasu stanowi jeden z ważniejszych aspektów, korzystnie wpływających na prawidłowe rozwijanie się malucha. Jak jednak czynnie spędzać czas z tak małym dzieckiem? Z pomocą przychodzi basen.
Woda stanowi naturalne środowisko człowieka w czasie jego życia płodowego. Dlatego właśnie już nawet kilkutygodniowe niemowlęta z taką łatwością uczą się pływać i dobrze czują się w wodzie. Zdecydowanie warto zapisać się z dzieckiem na zajęcia na basenie – to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, zacieśnianie więzi, jak i wsparcie rozwoju malucha.
Dziecko na basenie – od czego zacząć?
Jeszcze przed zapisaniem się wraz z dzieckiem na zajęcia należy skonsultować się z lekarzem, który powinien zbadać stan ogólny dziecka. W przeważającej większości przypadków lekarz bez problemu wydaje zgodę na udział malucha w zajęciach na pływalni, jednak zdarza się też, iż w związku z pewnymi dolegliwościami trzeba odłożyć pierwszą wizytę na basenie. Są to między innymi:
- infekcja ucha,
- biegunka,
- podwyższona temperatura,
- katar,
- refluks żołądkowo-przełykowy
Kiedy już otrzymasz od lekarza zielone światło możesz przystąpić do poszukiwania sprawdzonego i bezpiecznego miejsca do nauki pływania dla swojego dziecka. Bardzo ważne jest, aby basen ten przystosowany był dla najmłodszych oraz spełniał wszelkie normy czystości. Dla tak małego dziecka warto także poszukać basenu z wodą ozonowaną, zamiast chlorowanej.
Większość dzieci nie ma najmniejszego problemu z wodą, jednak warto także w domu, na własną rękę oswajać malucha z wodą, aby dobrze kojarzył sobie kąpiel i kontakt z wodą. Pomocne będą tu z pewnością zabawki i akcesoria, których niemowlak używać może podczas kąpieli. Zabawki o tematyce wodnej bądź inne zabawki aktywizujące można także zabrać ze sobą na pierwsze zajęcia na basenie, aby maluch łączył przyjemną kąpiel w domu z aktywnością na pływalni.
Pakowanie na basen – akcesoria dla dziecka i rodzica
Pierwsza wizyta na basenie to emocjonujące i ważne wydarzenie. Dlatego też należy odpowiednio się do niej przygotować. Zacznij od dokładnego spakowania wszystkich potrzebnych rzeczy – zarówno dla malucha jak i dla siebie. Przydadzą się kąpielówki lub strój kąpielowy, ręczniki, klapki oraz niezbędne kosmetyki i środki czystości. Oczywiście niezbędna będzie także pielucha na zmianę na niemowlaka oraz pieluszka kąpielowa, w której maluch będzie mógł swobodnie i w pełni komfortowo uczestniczyć w zajęciach.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Maluch przystępując do zajęć powinien być odpowiednio wypoczęty i najedzony. Nie powinniśmy jednak wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku – może to skutkować kolką lub nieprzyjemnymi skurczami.
Ważną kwestią jest także dostosowanie wieku malucha do pierwszej wizyty na basenie. Tutaj zdania są dosyć podzielone – niektórzy z instruktorów twierdzą, że już nawet sześciotygodniowy niemowlak jest gotowy na zajęcia z pływania, inni radzą czekać nieco dłużej.
Za pierwszym stanowiskiem przemawia fakt, iż w takim wieku maluch posiada jeszcze odruchy z życia płodowego, w związku z czym znacznie łatwiej przychodzi mu nauka pływania. Warto obserwować niemowlę, sprawdzać jego reakcje na wodę, a także skonsultować się z lekarzem i instruktorem – dzięki temu z całą pewnością uda się podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję.
Pora na pływanie!
O ile nie uczestniczycie w zorganizowanych zajęciach ze specjalistą, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy instruktora przynajmniej podczas kilku pierwszych wizyt na basenie. Pokaże on jak właściwie trzymać dziecko w wodzie oraz jakie zabawy i ćwiczenia możecie wspólnie wykonywać.
Pierwszy kontakt malucha z wodą powinien przebiegać spokojnie i powoli. Możesz ułożyć dziecko na brzuchu i przytrzymując je przedramieniem powoli zbliżyć ku wodzie. Najpierw warto delikatnie zamoczyć rączkę lub nóżkę dziecka, aby nie doznało szoku. Kiedy maluch zareaguje pozytywnie możesz powoli obniżyć go na ręce układając powoli brzuszkiem na wodzie.
Ułożenie na brzuchu jest dla dziecka bezpieczne, ale także ciekawe, ponieważ może ona swobodnie obserwować taflę wody oraz to co znajduje się pod nią.
Po oswojeniu się malucha z wodą możesz zmienić jego pozycję, układając go delikatnie na pleckach i pozwalając, aby – pod Twoją kontrolą – swobodnie unosił się na wodzie.
Oprócz standardowego oswajania się z wodą czy nauki pływania możecie wykonywać także różnego rodzaju ćwiczenia. Wykonaj z maluchem proste ćwiczenie zwane fontanną – ma ono na celu pokazanie dziecku reakcji tafli wody na docierające do niej bodźce. Uderz otwartą dłonią w taflę i wraz z niemowlakiem obserwuj wznoszące się ku górze krople wody. Możesz także zachęcić dziecko, aby powtórzyło tę czynność. Pozwoli to także dodatkowo oswoić malucha z mniej spokojną wodą. Z czasem przyzwyczai się do chlapania, kropli wody na buzi i z radością będzie wykonywać ćwiczenie.
Bardziej aktywną zabawą jest karuzela. Aby ją wykonać zanurzcie się w wodzie i złapcie za ręce – możesz też złapać dziecko za boczki. Następnie obracając się wokół własnej osi powoli kręć się wraz z maluchem. Odczuje on pęd wody i rozwinie swoją orientację przestrzenną.
Warto także wykorzystać do zabawy różnego rodzaju rekwizyty. Wystarczy chociażby lekka piłeczka pingpongowa. Dmuchaj delikatnie w piłeczkę i pozwól dziecku obserwować jak unosi się i porusza po tafli. Na zajęciach możecie także użyć tak zwanych makaronów do pływania czy lekkich mat, na których maluchy raczkując nauczą się poruszać po wodzie.
Po zajęciach
Po zakończonych zajęciach i wyjściu z basenu pamiętaj, aby dokładnie umyć i wytrzeć malucha czystym, suchym ręcznikiem. Zwróć szczególną uwagę na uszy. Oczy niemowlaka możesz przemyć także solą fizjologiczną, a skórę natrzeć delikatnie olejkiem nawilżającym. Bardzo ważne jest także, aby dokładnie i odpowiednio ciepło ubrać malucha przed wyjściem z budynku pływalni, zwłaszcza jeśli temperatura na zewnątrz jest niska – nie warto narażać go na zawianie czy przeziębienie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pamiętaj, że podczas zajęć ważna jest dobra zabawa i budowanie wspólnych więzi, ale także – a właściwie przede wszystkim – bezpieczeństwo dziecka. Ćwiczenia wykonuj pod okiem instruktora. Obserwuj malucha, jego reakcje i nastroje – jeżeli widzisz, że jest marudny lub zmęczony lepiej odpuścić i przełożyć zajęcia na inny termin – w końcu ma to być dobra zabawa!
Komentarze
Dodaj komentarz