Przejdź do treści
Stymulacja motoryki dużej u starszaka

Stymulacja motoryki dużej u starszaka

Dziecko w wieku przedszkolnym już zdążyło opanować wiele umiejętności. Potrafi dobrze się komunikować, wyrażać emocje, ale to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego wieku, to niespożyta energia.

Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka oraz odpowiada on za sprawność fizyczną, a co za tym idzie jest on podstawą procesów uczenia się. Dzieci już w brzuchu trenują swoje zdolności fizyczne i kontynuują tę nauką już po urodzeniu. Wszystkie czynności, które nabywa dziecko w początkowym okresie swojego życia,  będą mu niezbędne przez całe życie i zależą od właściwego funkcjonowania układu przedsionkowego, zwany zmysłem równowagi, który odpowiada za utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego, by dziecko mogło siedzieć, chodzić, ale też ze względu na jego ścisły związek  innymi układami sensorycznymi, odpowiada on również za umiejętność, pisania , czytania czy po prostu uczenia się.

Ruch oraz wszelkie zabawy ruchowe wpływają na szybkość, zwinność, koordynację ruchową, znajomość własnego ciała czy prawidłową postawę, on również determinuje zdolność koncentracji uwagi. Dlatego warto dzieciom zapewniać odpowiednią dawkę ruchu, a także wszelkie czynności wymagające skupienia, które wymagają większego wysiłku intelektualnego, urozmaicać zabawami ruchowymi, dzięki którym dziecko ma możliwość poznać swoje możliwości, pogłębić świadomość własnego ciała, a co za tym idzie nabrać większego zaufania do swoich umiejętności oraz budować pozytywny obraz swojej osoby. Dzieci właśnie poprzez ruch i zabawę kształtują poczucie własnej wartości.

Wybierając zabawy i zabawki dla starszaków warto zwrócić uwagę na, to czy zachęcają one właśnie do aktywności ruchowej. Dzieci uwielbiają skakać, biegać, wspinać się, dlatego warto to wykorzystać w czasie wspólnych zabaw. Mogą to być zabawki, które można wykorzystać dla większej liczby dzieci, ale to również dobry moment, na pozytywne wzmacnianie samodzielnych zabaw, ponieważ w tym wieku dziecko, potrafi już dłużej skoncentrować się na jednej czynności.

Dzieci lubią stymulację wielozmysłową, dlatego warto, by zabawki poza ruchem również pobudzały inne zmysły, jak wzrok czy słuch, dzięki czemu będą mogły one rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową czy słuchowo-ruchową. Mogą to być produkty, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, w które dziecko będzie chętnie się angażowało. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju skoczki, maty do tańczenia, a dla chłopców pistolety ze strzałkami, które zachęcą ich do biegania, planowania swoich działań czy większemu skupianiu się w czasie strzelania do celu.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Seweryn

ruch jest bardzo potrzebny dziecku zwłaszcza , że teraz mamy bardzo energiczne dzieci, którym nalezy zapewnyć atrakcje na świerzym powietrzu.

Katarzyna Gabiga

jazda na rowerze to super sprawa, na początku na biegówce – świetnie rozładowuje dziecięcą energię 🙂

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania