Przejdź do treści
Usprawnianie motoryki dużej u starszaka

Usprawnianie motoryki dużej u starszaka

Przedszkolak zdążył już opanować wiele umiejętności. Potrafi dobrze się komunikować i wyrażać emocje. Jednak najbardziej charakterystyczną rzeczą dla tego wieku jest niespożyta energia! Okres ten jest idealny do usprawniania motoryki dużej malucha.

Dlaczego usprawnianie motoryki dużej jest tak ważne?

Ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Odpowiada za sprawność fizyczną, a co za tym idzie – jest podstawą procesów uczenia się. Dzieci już w brzuchu mamy trenują swoje zdolności fizyczne i kontynuują tę nauką już po urodzeniu.

Wszystkie nabyte przez malucha umiejętności motoryczne będą mu niezbędne przez całe życie. Ich właściwe funkcjonowanie zależy od układu przedsionkowego, zwanego potocznie zmysłem równowagi. To dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać właściwe napięcie mięśniowe podczas siedzenia czy chodzenia. Co więcej, zmysł równowagi jest ściśle powiązany z innymi układami sensorycznymi, które odpowiadają m.in. za umiejętności pisania, czytania czy po prostu uczenia się.

Ćwiczenia motoryki dużej

Wszelkie zabawy ruchowe pozytywnie wpływają na szybkość, zwinność, koordynację ciała czy prawidłową postawę. Ruch determinuje również zdolność koncentracji uwagi, dlatego warto zapewniać dzieciom odpowiednią dawkę ruchu.

Bardzo istotne jest także, by czynności wymagające skupienia czy większego wysiłku intelektualnego urozmaicać zabawami ruchowymi. Dzięki temu smyk ma możliwość poznać swoje możliwości, pogłębić świadomość własnego ciała, a co za tym idzie – nabrać większego zaufania do swoich umiejętności oraz budować pozytywny obraz swojej osoby. Dzieci właśnie poprzez ruch i zabawę kształtują poczucie własnej wartości.

Wybierając zabawy i zabawki dla starszaków, warto zwrócić uwagę na to, czy zachęcają one właśnie do aktywności ruchowej. Starsze dzieci uwielbiają skakać, biegać czy wspinać się, dlatego warto to wykorzystać w czasie wspólnych zabaw. Do wyboru mamy albo zabawki do samodzielnej rozrywki (maluchy w tym wieku potrafią już koncentrować się przez dłuższy czas na jednej czynności), albo do zabawy w grupie.

Jak pobudzić dużą motorykę?

Dzieci lubią stymulację wielozmysłową. Z tego powodu warto, by zabawki – poza ruchem – pobudzały również inne zmysły, w tym wzrok czy słuch. Mogą to być produkty, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, a z których maluch będzie chętnie korzystał. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju skoczki czy maty do tańczenia. Idealnym wyborem, zwłaszcza dla chłopców, będą pistolety ze strzałkami, które zachęcą do biegania, planowania swoich działań i wspomogą skupianie uwagi podczas strzelania do celu.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Seweryn

ruch jest bardzo potrzebny dziecku zwłaszcza , że teraz mamy bardzo energiczne dzieci, którym nalezy zapewnyć atrakcje na świerzym powietrzu.

Katarzyna Gabiga

jazda na rowerze to super sprawa, na początku na biegówce – świetnie rozładowuje dziecięcą energię 🙂

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Usprawnianie motoryki dużej u starszaka