Przejdź do treści
Zabawki dla małego muzyka

Zabawki dla małego muzyka

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia i stanowi ważny element rozwoju muzycznego każdego dziecka. Maluszek słyszy już pierwsze dźwięki jeszcze w brzuchu mamy – jak dowodzą badania muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko w już w okresie prenatalnym: od dwudziestego szóstego tygodnia, gdzie dziecko słyszy już rytm i melodię.

Muzyka ma bardzo dobry wpływ na maluszka jeszcze w brzuchu mamy, można zaobserwować jak dziecko reaguje na różne dźwięki: intensywne, głośne pobudzają maluszka, spokojne, łagodne, rytmiczne uspokajają i relaksują, tak samo się dzieje po narodzinach dziecka.

Dlatego warto już od najmłodszych lat stymulować rozwój słychu dzieci, a tym samym rozwijać pasje i talenty.

Warto zwrócić uwagę, że muzyka korzystnie wpływa na rozwój dziecka, zwłaszcza na jego pamięć i kreatywność, poprawia koncentrację, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia. Pozwala na rozładowanie emocji i napięć.

Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko symulują słuch naszych dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki dużej i małej np. granie na instrumentach, skakanie, taniec, jak również inne zmysły, jak dotyk czy wzrok.

Dlatego do muzycznego świata zapraszać dzieci jak najwcześniej już od chwil narodzin, można stymulować maluszka poprzez nucenie kołysanek, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Około 3 miesiąca życia, kiedy dziecka zaczyna bardziej interesować się otaczającym go światem, można wprowadzać (ale oczywiście z dozą rozsądku) nowe elementy muzyczne, grające karuzele pozytywki. Od 6 miesiąca, a nawet wcześniej warto wykorzystywać nowo nabyte umiejętności dzieci jak chwytanie czy leżenie na brzuszku i włączać do zabawy maty grające, grzechotki czy interaktywne zabawki.

Dzieciom, które od narodzin regularnie słuchały muzyki, jak zaobserwowano na podstawie badań, łatwiej przychodzi nauka pisania, czytania i lepiej radzą sobie ze stresem, dlatego warto bawić się muzyką już od pierwszych wspólnych dni, kto wie może odkryjemy pasję i talent naszej pociechy?

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Gdy byłam w ciązy, czesto włączałam spokojna muzyke,by dziecko sie przyzwyczajało, muzyka pozytywnie dziala na dziecko. Teraz muzyka czesto towarzyszy mojej córeczce w dniu codziennym. Uspokaja ja, wycisza. Lubi bawic sie przy muzyce.

Asia Kuliczkowska

Zauważyłam, że mój syn bardzo lubi muzykę. Jak włączamy mu wesołą muzykę, to przebiera nóżkami

Barbara Augustajtys

moja starsza córka, teraz 6 lat , to cały czas albo śpiewa , albo tańczy. gra na cymbałkach, organkach i gitarze ;), czasem to jakieś pudełka i patyczki wykorzystuje, i tak od małego 😉

Dorota Świętek

będąc w ciąży włączałam różne piosenki w szczególności instrumentalną Jamesa Hornera Southampton. Teraz gdy maluch jest na świecie przy tej muzyce się uspokaja lub zasypia

Anna Bier

Ciekawy artykuł, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotna jest muzyka. Dobrze że w przedszkolach wprowadzono zajęcia z rytmiki. Moja córeczka wraca z przedszkola z ciekawymi pomysłami i uczymy naszego roczniaka. Dzieci uwielbiają muzykę, mój syn jest spokojny w aucie dopiero po włączeniu jego płyty z piosenkami � polecam- to dobry sposób na dłuższą podróż.

Ania Kowalska

dzieciom niekiedy wystarczy łyżeczka i kubek,żeby wyczarować melodię, bardzo lubię jak moje dzieci poszukują źródeł dźwięków w przedmiotach codziennego użytku

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania