Przejdź do treści
Noworodek nie chce spać. Jak radzić sobie z bezsennością u dziecka?

Noworodek nie chce spać. Jak radzić sobie z bezsennością u dziecka?

Sen to niezbędny każdemu człowiekowi najbardziej naturalny sposób na odpoczynek i regenerację organizmu. Wyspani, jesteśmy znacznie lepiej skoncentrowani, a bez charakterystycznej dla niewyspania nerwowości jesteśmy w stanie być bardziej efektywni.

Dorośli przesypiają około 6 do 9 godzin w ciągu doby, kilkumiesięczne maluchy nawet do 16 godzin. Zdarza się jednak, że mimo wyraźnego zmęczenia dziecko ma problemy ze snem. Dlaczego tak się dzieje? Warto sprawdzić wszelkie możliwe przyczyny!

Sen noworodka – co powinniśmy wiedzieć?

Noworodek, do około 4 miesiąca swojego życia nie produkuje melatoniny i nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy, w związku z czym rozkłada swoje fazy snu i czuwania na całą dobę. Im młodszy maluch tym więcej da się zauważyć owych faz zauważyć w ciągu dnia. Zazwyczaj, niemowlę, w zależności od wieku, przesypia od 16 do 20 godzin w ciągu doby.

Nie oznacza to jednak, że jeśli trzymiesięczny maluch przesypia w ciągu doby 15 godzin, mam powód do zmartwień. Dzieci różnią się bowiem do siebie – mają różnorodne potrzeby, a także nieco inne pory i długości snu. Dopiero większe odstępstwa od ogólnie przyjętej normy powinny zwrócić uwagę rodziców.

Bezsenność – problem dziecka i rodziców

Mimo tak istotnej roli, jaką w życiu człowieka pełni sen, zdarza się, że niektóre dzieci mają z nim spory problem. Nie potrafią spokojnie przespać całej nocy lub często się wybudzają.

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Odpowiedzi na to często zadawane pytanie może być wiele. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać zarówno na to, że maluch nie chce zasnąć jak i na jego zbyt częste przebudzanie się.

Jedną z najczęstszych, a zarazem najbardziej prozaicznych przyczyn wywołujących problemy ze snem u niemowlaka jest to prostu głód. Kilkumiesięczne dziecko ma spore zapotrzebowanie na sen, ale także na regularne posiłki. Jego żołądek wciąż się rozwija i jest jeszcze zbyt mały aby przyswoić większą ilość jedzenia jednocześnie. Dlatego też maluch je niewiele lecz często, także w późnym wieczorem i w nocy. Problem ten należy niwelować doraźnie, a więc po prostu na bieżąco zaspokajać głód niemowlaka. W tym przypadku problem powinien zmniejszyć się lub zniknąć po paru miesiącach, kiedy to dziecko będzie w stanie napełnić żołądek na całą noc.

Zadbaj o komfortowe warunki dla malucha

Zdarza się, że przyczyną problemów ze snem są czynniki zewnętrze, nierzadko podobne do tych, które także i dorosłemu mogłyby przeszkodzić w odpoczynku. Warto pamiętać, że kilkumiesięczne niemowlę jest znacznie bardziej wrażliwe i wyczulone na tego typu bodźce, dlatego też mogą one stanowić dla niego naprawdę spore utrudnienie.

Co znajduje się na liście niepożądanych czynników zewnętrznych? Szeroko pojęte niesprzyjające warunki do spania, a więc na przykład nieodpowiednia temperatura w pokoju dziecięcym. Maluchowi może przeszkadzać zarówno zbyt wysoka jak i za niska temperatura. Gdy niemowlę nie chce spać lub często się wybudza powinniśmy spróbować zmienić temperaturę w pokoju i obserwować ewentualne zmiany w zachowaniu malucha.

W spokojnym śnie może także przeszkadzać dziecku hałas uliczny – zbyt donośne odgłosy przejeżdżających aut, głośne rozmowy przechodniów czy szczekanie psa – hałasy dochodzące z innych pomieszczeń w domu. Na pokoik dziecięcy warto wybrać najcichsze miejsce w domu, pomieszczenie niesąsiadujące z łazienką czy kuchnią, w których zwykle coś się dzieje. Sypialnie malucha warto także odpowiednio wygłuszyć, na przykład poprzez inwestycję w dźwiękoszczelne okna. Ponadto, warto spróbować skupić uwagę malucha na czymś przyjemniejszym. Kolorowa karuzela, uspokajająca dziecko rytmiczną, spokojną melodią może doskonale sprawdzić się w tym zadaniu. Równie dobrym rozwiązaniem jest także wybór szumiącego misia, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Uspokajający szum pozwoli wyciszyć się maluchowi i odciągnie jego uwagę od denerwujących go dźwięków.

Zbyt ostre światło także często przeszkadza maluchowi w spokojnym śnie. W takim wypadku należy przenieść źródło światła, zmienić je lub całkowicie wyłączyć. Większość niemowląt zdecydowanie lepiej śpi w niemal absolutnie zaciemnionym pokoju.

Sprawdź śpioszki i łóżeczko

Niemowlę spędza wiele czasu w pozycji leżącej, także w swoim łóżeczku czy kołysce. Warto więc zadbać o to aby miejsce do spania było dla niego jak najbardziej komfortowe. Materac dla niemowlęcia powinien być niezbyt miękki aby w odpowiedni sposób wspierał rozwój jego kręgosłupa. Powinien być także, a może przede wszystkim, prosty i starannie ułożony w łóżeczku.

Zbyt ciasne lub za duże i fałdujące się śpioszki również nie sprzyjają spokojnemu snu. Maluch budzi się ponieważ czuje dyskomfort – to zrozumiałe. Śpioszki dla noworodka powinny być doskonale dopasowane i możliwie wygodne, a także pozbawione zbyt dużej ilości guzików czy zamków.

Wyciszenie przed snem i właściwa rutyna

Jeżeli mimo wielu prób uśpienia maluch wciąż dokazuje i nie wykazuje chęci zaśnięcia może to oznaczać, że jest on zbyt pobudzony; nie może poradzić sobie z nadmiarem bodźców i emocji mu towarzyszących.

W tym wypadku należy zwrócić uwagę na swój rozkład dnia. Przy kilkumiesięcznym maluchu powinien on być w miarę możliwości jak najbardziej regularny. Jeżeli przez większość dni w tygodni dziecko kładziemy spać o jednej porze, następnie ulega ona zmianie, maluch z pewnością będzie marudny i niechętny do spania. Warto ustalić sobie stałe pory najważniejszych elementów dnia niemowlęcia, takich jak zabawa, kąpiel, karmienie i sen. Dzięki temu zarówno maluch łatwiej zaśnie jak i rodzice lepiej zorganizują sobie opiekę nad nim jak i czas dla siebie.

Niestety, zdarza się także, że niemowlę nie chce spać w nocy z powodu choroby. Może to być kolka, zatkany nos lub infekcja. Nie należy jednak martwić się na zapas! Znacznie częściej zdarza się, że we śnie przeszkadzają maluchowi czynniki zewnętrzne – jeśli ich wyeliminowanie nie skutkuje, wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

Warto także pamiętać, że wiercenie się podczas snu czy nawet wybudzenie się z drzemki nie zawsze oznacza problemy. Niemowlętom, tak jak i dorosłym, zdarza się czasem bardziej niespokojna noc i nie ma w tym nic niepokojącego. Dopiero nasilające się i powtarzające się objawy powinny obudzić w nas większą czujność i ewentualne działania.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko tabliczki dzielenia?