Przejdź do treści
Pierwsza podróż z niemowlakiem – co warto wiedzieć?

Pierwsza podróż z niemowlakiem – co warto wiedzieć?

Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, młodzi rodzice muszą zmienić w swoim życiu wiele. Od teraz większość dotychczasowych czynności wyglądać będzie nieco inaczej – wizyty u znajomych czy rodziny, spacery, a także podróże.

Pierwszy wyjazd z maluchem to pewnego rodzaju wyzwanie – należy się do niego dobrze przygotować, aby od najmłodszych lat oswajać dziecko z różnymi środkami transportu i utrwalać w nim dobre skojarzenia z podróżowaniem. Jak tego dokonać? Podpowiadamy!

Odpowiedni czas i miejsce

Pierwsza podróż nie powinna być zbyt długa i odległa. Na miejsce docelowe warto wybrać takie, do którego będzie można dostać się samochodem w ciągu maksymalnie około dwóch – trzech godzin. Będzie to jak na pierwszy raz wystarczające wyzwanie zarówno dla rodziców jak i dla malucha, a jednocześnie niezbyt długa, a więc komfortowa podróż.

Kiedy zabrać dziecko w pierwszą podróż? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno rodzice jak i dziecko powinni czuć się w podróży pewnie, bezpiecznie i komfortowo. Warto zapytać o zdanie znajomych, mających w tej dziedzinie doświadczenie, dowiedzieć się kiedy po raz pierwszy wybrali się ze swoim maluchem w nieco dalszą podróż.

Wy, jako rodzice, powinniście także mieć pewność, że będziecie w stanie zapewnić dziecku w trakcie podróży odpowiednią wygodę i najwyższe bezpieczeństwo. Dopiero wtedy można zacząć planowanie wycieczki.

Niektórzy rodzice decydują się na pierwszy wyjazd z dzieckiem już w 3 czy 4 tygodniu jego życia, inni czekają nieco dłużej. Jeżeli nie czujecie się pewnie warto jest nieco odczekać, na przykład do czasu, kiedy maluch skończy drugi miesiąc życia.

Bezpieczeństwo i wygoda

Planowanie podróży z maluchem należy rozpocząć od zakupienia niezwykle ważnego produktu, jakim jest bezpieczny, wygodny i niezawodny fotelik samochodowy. Powinien on posiadać atesty bezpieczeństwa i  jakości, tak aby zagwarantować dziecku – oraz rodzicom – spokojną podróż.

Fotelik samochodowy najlepiej jest kupić w sklepie stacjonarnym, gdzie mamy możliwość dokładnego sprawdzenia jego jakości jak i zakupienia odpowiedniego modelu dopasowanego do naszego samochodu.

Przed zamontowaniem fotelika w samochodzie należy usunąć z auta wszelkie zbędne, zalegające i niebezpieczne przedmioty, którymi podczas podróży mógłby zainteresować się maluch.

Fotelik należy w odpowiedni sposób zamontować – powinien on być umieszczony tyłem do kierunku jazdy, na siedzeniu za kierowcą lub w środkowej części tylnej kanapy. Fotelik powinien być dopasowany do wieku dziecka, aby także w trasie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa niemowlaka.

Ważnym aspektem jest także odpowiednie dopasowanie ubioru dziecka na podróż. Maluch powinien odczuwać komfort termiczny – grube, zbyt ciepłe ubranko w ogrzewanym samochodzie nie zwiastuje przyjemnej podróży.

Warto także świadomie wybrać godzinę wyjazdu z dzieckiem. Najbezpieczniej będzie rozpocząć podróż poza godzinami szczytu – korek oraz wiążąca się z nim konieczność ciągłego hamowania i ruszania nie będzie komfortowa ani dla malucha ani dla rodziców. Sprawdzoną taktyką jest wyjazd zaraz przed czasem planowanej drzemki niemowlaka. Maluch rozpocznie podróż przyjemnym snem, dzięki czemu uniknie stresu związanego z nową sytuacją.

Torba podróżna dla malucha i rodziców

Do pierwszej podróży z dzieckiem należy się dobrze przygotować. Dotyczy to zarówno dziecka jak i rodziców. Ważne jest także, aby być przygotowanym na rozmaite sytuacje – tu z pomocą przychodzi odpowiednio spakowana torba podróżna.

Większość ubrań i akcesoriów może pozostać w bagażniku, jednak niektóre rzeczy warto mieć przy sobie przez całą podróż. Do tego przyda się podręczna torba, którą położyć można na tylnym siedzeniu lub zawiesić na oparciu przedniego fotela, aby w razie czego mieć pod ręką niezbędne akcesoria.

Przy sobie zawsze warto mieć coś na zmianę dla malucha – na wypadek gdyby w aucie było za gorąco, za zimno lub gdyby niemowlak wybrudził się podczas jedzenia czy zabawy. Przyda się także kilka pieluch na zmianę, a także tetrowa pieluszka do wyłożenia fotela w razie potrzeby. Obok kanapek na drogę dla rodziców znaleźć się musi oczywiście butelka dla malucha – osobna na wodę i mleko.

Warto mieć ze sobą także podstawowe produkty z domowej apteczki – plastry, wapno, wodę utlenioną czy gruszkę do nosa.

Maluch powinien mieć także dostęp do swoich ulubionych zabawek czy gryzaków przez cały czas trwania podróży. Pozwolą mu się one uspokoić i wyciszyć podczas nowej sytuacji, która dla niektórych dzieci może być mimo wszystko nieco stresująca.

Nieco starsze, kilkumiesięczne dzieci warto także oswajać z podróżą poprzez zabawę. Zabawki i akcesoria związane z transportem, takie jak różnego rodzaju autka oraz odpowiednia zabawa mogą pozwolić dziecku przyzwyczaić się do podróży.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli mamy taką możliwość, warto przed podróżą sprawdzić prognozę pogody i zaplanować wyjazd na pogodny, słoneczny choć niezbyt upalny dzień. Jeżeli wyjazd odbywać się będzie w okresie zimowym raczej unikajmy dużych mrozów czy intensywnych opadów śniegu, które mogą przyczynić się do korków czy innych utrudnień na drodze.

Cierpliwość przede wszystkim – warto przygotować się na dłużej niż zwykle trwającą podróż, być może z dużą ilością przystanków. To czas na spokojne, powolne oswajanie dziecka z nową sytuacją i poznawanie jego reakcji na nią. Może zdarzyć się tak, że maluch po prostu grzecznie prześpi całą czy większość trasy – jeżeli jednak będzie zbyt marudny, warto czasem skrócić podróż lub zrezygnować z niektórych jej elementów.

Pamiętajmy także, że podróż samochodem to jedynie jedna z możliwości. Dziecko warto także oswoić z innymi środkami transportu, takimi jak autobus czy pociąg. W tym jednak wypadku warto poczekać nieco dłużej, aby nie narażać malucha na różnego rodzaju zanieczyszczenia czy zarazki, których niestety w miejscach publicznych nie brakuje.

To czas dla Was!

Każda nowa sytuacja, z którą oswajamy malucha może być nieco stresująca. Warto jednak pamiętać, że pierwsza wspólna podróż to przede wszystkim czas dla Was! Te wspólnie spędzone chwile pozwolą Wam zbliżyć się do siebie, zacieśnić rodzinne więzi emocjonalne i razem przeżyć miłą przygodę.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania