Dziecko 3-letnie wydaje się spokojniejsze, niż było jeszcze przed kilkoma miesiącami. Uwielbia bawić się z innymi dziećmi, jest bardzo spragnione miłości i poczucia bezpieczeństwa. Jednocześnie rozwija się u niego wyobraźnia, a wszelkie bajki z potworami obejrzane przed snem mogą sprawić, że całą rodzinę czekają nieprzespane noce. Jak wygląda rozwój 3-latka? Co powinien umieć 3-latek i jakie umiejętności warto u niego rozwijać?
Rozwój emocjonalny 3-latka
Po okresie buntu, typowego dla dzieci dwuletnich, trzylatek jest (w większości przypadków) dzieckiem przyjacielskim i bardzo ugodowym. Chętnie bawi się z innymi dziećmi i szybko zawiera przyjaźnie, dzieli się zabawkami oraz współpracuje. Jest też bardzo emocjonalny, gdy chodzi o rodziców – chce się przytulać i upewnia się, że jest kochany.
Należy jednak pamiętać, że jest to wiek, kiedy dziecko może bać się ciemności, samotności czy potworów, które według niego mieszkają pod łóżkiem lub w szafie. Dzieje się tak, ponieważ nie potrafi jeszcze oddzielić fikcji od rzeczywistości. Jednocześnie tworzy sobie niewidzialnych przyjaciół, z którymi nawet rozmawia.
W przeciwieństwie do dzieci w wieku dwóch i czterech lat u trzylatka nie widać wyraźnych skoków rozwojowych, które wiązałyby się z ciągłym rozdrażnieniem dziecka, płaczliwością i utratą zainteresowania nabytymi niedawno umiejętnościami.
Umiejętności 3-latka
Trzylatek zaczyna sam sobie radzić w łazience. Nie korzysta już z nocniczka, ale z toalety. Kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne, myje samodzielnie zęby oraz ręce.
Potrafi założyć buty, jednak w dalszym ciągu potrzebuje pomocy przy ich zawiązaniu. Podobnie w przypadku zapinania guzików czy zamków błyskawicznych – w tych czynnościach muszą wyręczyć go rodzice.
Trzyletni brzdąc naleje też sobie napoju do kubka. Nie da się jednak ukryć, że czasami wykonuje te czynności niedokładnie i powolnie, co może wywołać frustrację u opiekunów. Jednak pamiętajmy, że pospieszanie dziecka, krytykowanie go i wyręczanie nie pomaga, wręcz przeciwnie – hamuje rozwój jego niezależności i zniechęca do podejmowania wyzwań.
Trzylatek słucha, co się do niego mówi, wykonuje polecenia, ale także zgłasza swoje potrzeby i problemy. To bardzo ułatwia komunikację z dzieckiem.
Cały czas rozwija też swój zasób słownictwa, chociaż na tym etapie rozwoju może się jąkać, zacinać i mówić niewyraźne. Jednak buzia trzylatka często się nie zamyka! Warto to wykorzystać i uczyć malucha wierszyków oraz piosenek. W tym celu można wykorzystać zabawki edukacyjne, które motywują dziecko do powtarzania i wykonywania poleceń.
Rozwój umiejętności trzylatka warto wzmacniać przez rodzinne zabawy oraz zabawki, ale także zajęcia w przedszkolu i animowanie zabaw z innymi dziećmi.
Co powinien umieć 3-latek?
Maluch w wieku 3 lat chętnie pomaga rodzicom w domowych obowiązkach, chętnie też kopie i rzuca piłkę. To również wiek, w którym można zacząć uczyć brzdąca jeździć na rowerku. Ma już tak sprawne rączki, że może bawić się naklejkami, lepić figurki z plasteliny, rysować, malować farbkami oraz kolorować. Bez problemów rozpoznaje kolory oraz kształty, wie, do czego służą różne przedmioty. Je sztućcami takie same posiłki jak reszta rodziny. Wielu trzylatków rezygnuje też z popołudniowej drzemki.
Rozwój 3-latka nie musi się kończyć tylko i wyłącznie na kształceniu jego umiejętności. Dobrym pomysłem jest włączenie brzdąca w proste obowiązki domowe, które nauczą go m.in. odpowiedzialności oraz samodzielności.
Obiad
Ja również uczę dziecko, by w swoim pokoiku już sprzątał. Na ile potrafi to ogarnia – nie zawsze jest idealnie, albo inaczej przeważnie nie jest, ale coraz lepiej mu to wychodzi i chętnie to robi (jak narazie).
Ja również uczę dziecko, by w swoim pokoiku już sprzątał. Na ile potrafi to ogarnia – nie zawsze jest idealnie, albo inaczej przeważnie nie jest, ale coraz lepiej mu to wychodzi i chętnie to robi (jak narazie).
Aneta, najlepiej to juz do pracy wygon. Co bedzie siedzial na twoim garnuszku. Madki