Przejdź do treści
Rozwój dwulatka – co powinno umieć 2-letnie dziecko?

Rozwój dwulatka – co powinno umieć 2-letnie dziecko?

Rozwój dwulatka, w porównaniu z dojrzewaniem niemowlaka i roczniaka, wydaje się bardzo powolny. Jest to jednak czas niezwykle istotny w procesie poznawania otoczenia, świata poza domem i nauki samodzielności. To także okres, w którym rodzice muszą uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości, asertywności oraz konsekwencji w działaniach, gdyż dwuletnie dziecko potrafi swoim zachowaniem wytrącić niejednego dorosłego z równowagi. W niniejszym artykule dowiesz się, co powinno umieć 2-letnie dziecko, a więc co świadczy o tym, że rozwija się w prawidłowy sposób.

Co potrafi dwulatek?

Drugi rok życia dziecka to przede wszystkim ćwiczenie nabytych wcześniej umiejętności oraz kształtowanie postaw społecznych.

Umiejętności manualne 2-latka

Malec potrafi już skakać, biegać, chodzi po schodach, siada na krzesłach, ale też układa przedmioty w wyznaczonych miejscach.

Jego rączki są już na tyle sprawne, że nawleka nawet koraliki na sznurek, rysuje kropki, kreski i określone kształty. Dziecku w wieku dwóch lat warto kupować lub drukować kolorowanki.

Wszelkie zabawki dla dwuletniego dziecka mogą mieć guziczki i przyciski – maluch bez problemu i z zainteresowaniem będzie je wciskał i naśladował głosy lub wypełniał polecenia. Chętnie bawi się także figurkami, sorterami, układa większe puzzle.

Co więcej, maluch potrafi już samodzielnie pić i jeść łyżeczką lub widelcem. Umie też samo się rozebrać czy myć rączki. Problemem dla rodziców jest czasami tempo, w jakim małe dziecko biega… czasami trudno je dogonić!

Rozwój dwulatka – rozumie, słyszy, mówi

Kiedy poprosimy dwulatka o wykonanie jakiegoś polecenia, wykona je. Maluch zna bowiem większość przedmiotów w domu, rozróżnia swoje zabawki, wie, które krzesełko jest jego. Jest także w stanie zakomunikować o swoich potrzebach i uczuciach.

Dwulatek potrafi układać proste i krótkie zdania, ale jeszcze lepiej rozumie rozmowy dorosłych. Dlatego warto w tym okresie zacząć uważać na to co i jak się mówi. Zaczyna też pojmować, że na powitanie podaje się rękę, chętnie naśladuje rodziców podczas zabawy lalkami czy misiami.

Na rozwój dziecka 2-letniego można wpływać, przede wszystkim pozwalając mu na samodzielność (oczywiście w granicach bezpieczeństwa!) i obdarzając malca zaufaniem i cierpliwością.

Bunt jest wpisany w rozwój dwuletniego dziecka

Dziecko w wieku dwóch lat wie już, kim jest, co mu wolno, a czego robić nie może, jednak z chęcią testuje charaktery rodziców. Sprawdza jak daleko może się posunąć w zabawie, chce stawiać na swoim, wyraźnie się buntuje (więcej dowiesz się tutaj).

Zachowanie dwulatka jest wpisane w jego rozwój i nie świadczy o błędach wychowawczych ani o krnąbrności dziecka, ale o jego dążeniu do niezależności i samodzielności. To wstęp do radzenia sobie z konfliktami w przyszłym, dorosłym życiu.

Niestety rodzice nie zawsze dają sobie radę z tak buntowniczym zachowaniem dziecka, reagując bardzo impulsywnie, a także mówiąc dziecku, że jest niegrzeczne. Tymczasem przede wszystkim powinni zachować spokój, uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że maluch nie potrafi jeszcze panować nad swoimi emocjami, a krzyk i płacz jest często dla niego jedynym sposobem na rozładowanie napięcia i manifestację swoich potrzeb. Co ważne, czasami można dziecku odpuścić i pozwolić na samodzielność, np. zezwolić mu na wybór spodni bądź zaproponować dwie pary, z których maluch zdecyduje się na jedną.

Komentarze

Dodaj komentarz
Martyna_01

to prawda wszystko się zgadza

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania