Przejdź do treści
Zabawki sensoryczne dla dzieci – poznaj ich zalety i rodzaje

Zabawki sensoryczne dla dzieci – poznaj ich zalety i rodzaje

Zabawki sensoryczne dla dzieci to sposób na dostarczanie szkrabom odpowiednich bodźców. Bodźce te wzmacniają rozwój, a o ten należy dbać od momentu narodzin malucha. Sensoryczne zabawki stymulują zmysły, dzięki czemu brzdąc zarówno bawi się, jak również uczy. Co ważne, cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Ich wpływ na psychikę i intelekt malucha jest doceniany przez pedagogów i psychologów dziecięcych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób działają zabawki sensoryczne dla dzieci?

Zabawki sensoryczne stymulują rozwój dziecka w kierunku odbierania i interpretowania bodźców płynących z otoczenia. Mają za zadanie pobudzać zmysły, przede wszystkim wzrok, słuch oraz dotyk. Istnieją jednak i takie, które stymulują węch czy smak.

Niektórym dorosłym wydają się mniej atrakcyjne od tych, które grają skoczne melodyjki, migają światełkami we wszystkich kolorach tęczy czy poruszają się po włożeniu do nich baterii. Jednak dla wielu maluchów są równie ciekawe. Wszystko za sprawą zróżnicowanych faktur, delikatnych dźwięków (na przykład szelestu), interesująco dobranych kolorów, które rzucają się im w oczy czy też zwracających uwagę błyszczących czy świecących elementów. Zabawki sensoryczne dla niemowląt nie muszą być skomplikowane, wręcz przeciwnie – wiele z nich jest bardzo prostych.

Dziecko podczas zabawy odbiera łagodne i przyjemne impulsy, dzięki czemu oswaja się z nimi. W przyszłości pozwoli mu to odpowiednio reagować na rzeczywistość, która go otacza.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Oferta zabawek sensorycznych jest bardzo szeroka. Niektóre pobudzają tylko jeden zmysł, inne oddziałują na kilka (często dotyczy to starszych szkrabów). Wybór zabawki zacznij od zastanowienia się, na rozwinięciu którego zmysłu zależy ci najbardziej. Wzroku? Dotyku? A może kilku jednocześnie? Wybieraj takie, które będą odpowiednio dobrane do wieku dziecka, a także łatwe do utrzymania w czystości.

Rozwijające dotyk

To chyba najszersza grupa zabawek sensorycznych dla dzieci. Charakteryzują się tym, że posiadają urozmaicone faktury: gładkie, z wypustkami, miękkie, śliskie, puchate, chropowate… Mogą posiadać także tasiemki czy inne wystające elementy, za które maluch może chwytać.

Do tej grupy zaliczyć można chociażby lalkę, przytulankę czy książeczkę sensoryczną dla dzieci. Ta druga może być miękka, wykonana z materiałów (niekiedy odpornych na wodę) lub posiadać plastikowe elementy, by jeszcze bardziej zwiększyć dotykowe doznania. Na grubych stronicach z obrazkami ukryte są m.in. wypustki, wstawki z innych tkanin, piszczałki czy lusterka.

Innym przykładem aktywizujących dotyk zabawek dla niemowląt są pokryte wypustkami różnej wielkości i kształtu piłeczki sensoryczne. Maluszek może dotykać je paluszkami (poznając nowe faktury) lub „smakować”. Świetnie nadadzą się też do masażu małego ciałka.

Mata sensoryczna dla dzieci – podobnie jak książka – uszyta jest z różnego rodzaju tkanin, ma wszyte elementy piszczące czy szeleszczące. Bywa także obszyta zachęcającymi do chwytania wstążeczkami lub mogą wisieć nad nią na pałąkach przyciągające wzrok zabawki, kółeczka czy grzechotki.

Dla starszych dzieci odpowiednie natomiast będą różne masy do kreatywnej zabawy: gniotki, modelina, plastelina, ciastolina czy stworzone własnoręcznie masa solna czy sztuczny śnieg.

Rozwijające słuch

Zadaniem tych zabawek jest w szczególności rozwijanie słuchu dziecka. Najmłodsze szkraby powinny być stopniowo przyzwyczajane do intensywnych tonów, dlatego zacznij od takich gadżetów, które wydają łagodne dźwięki: szumią, szeleszczą, chroboczą, stukają, piszczą czy też grzechoczą.

Wśród zabawek kształtujących słuch wymienić można m.in. pozytywkę i grzechotkę sensoryczną, która nierzadko wzmacnia również dwa pozostałe zmysły. Rocznemu brzdącowi spodobają się z kolei proste instrumenty: cymbałki, bębenek, tamburyn lub klawisze.

Rozwijające wzrok

Kształtowanie wzroku jest najważniejsze przede wszystkim w przypadku noworodków, ale również niemowlaków. Wodzenie spojrzeniem i wpatrywanie się w zabawki rozwija zmysł wzroku oraz spostrzegawczość malucha.

Dla najmłodszych szkrabów najlepsze będą zabawki charakteryzujące się kontrastowymi barwami. Noworodek ma słaby wzrok, dlatego maskotka, książeczka czy kostka sensoryczna w czarno-białym kolorze, a także z dodatkiem czerwonego, będzie dla niego wprost idealna. Kilkumiesięczne dziecko widzi coraz lepiej, więc można sięgać po zabawki w innych kontrastujących barwach (zielony z czerwonym, żółty z fioletowym czy niebieski z pomarańczowym). Dobrym pomysłem będzie także projektor wyświetlający obrazy na suficie lub ścianie.

Zabawki sensoryczne dla dzieci starszych

Chociaż można odnieść takie wrażenie, zabawki sensoryczne nie są tylko i wyłącznie przeznaczona dla dzieci do pierwszego roku życia. Zaciekawią również przedszkolaka – muszą być tylko dostosowane do jego wieku. Jeśli twoje dziecko ma problemy z koncentracją, źle znosi bodźce zewnętrzne, bywa przemęczone nawet po krótkim pobycie w miejscu, w którym panuje hałas, zabawki sensoryczne sprawdzą się u niego idealnie. Wyciszą go, pozwolą mu się skupić i zrelaksować.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko literek i alfabetu?