Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Chodznie po schodach – Nowe wyzwanie w życiu dziecka

happy friends having fun together

Okres od 18 miesiąca życia to dla dziecka to prawdziwy krok milowy w poznawaniu świata. W tym czasie maluchy zazwyczaj potrafią już chodzić, a nawet zaczynają biegać. Samodzielne sięgnięcie sobie klocków z pudełka, albo misia z szafki już nie stanowi dla nich problemu, czas zatem aby zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem – schodami.

Dlaczego to takie ważne?

Dziecko, które potrafi już chodzić chce wykonywać wszystkie czynności tak samo jak rodzice. Nic zatem dziwnego, że chciałoby również samodzielnie pokonywać schody. Maluch napotyka na swojej drodze jednak różne przeszkody, w postaci barierek, bramek, albo zasuwek. Aby mogło używać schodów bezpiecznie, musimy je tego nauczyć.

Trzeba zadbać o bezpieczeństwo

Dziecko ucząc się skakać, biegać, wspinać po drabince albo chodzić po schodach, powinno znajdować się pod czujnym okiem rodzica, który zapewni mu bezpieczeństwo. Warto zacząć treningi od niższych schodków, które są lepiej wyprofilowane, maja niższe stopnie i barierki, które maluch może chwycić w rączkę i się przytrzymać. Z czasem warto przenieść się na coraz trudniejsze stopnie. Kiedy dziecko opanuje już koordynację wzrokowo-ruchową na schodach będzie mogło coraz sprawniej się po nich wspinać. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zostawiać malucha samego na schodach, wszystkie próby powinny odbywać się pod czujnym okiem rodzica.

Trening nowych umiejętności

Samodzielne chodzenie po schodach rozwija budzące się właśnie u dziecka poczucie własnej wartości. Jest także doskonałym treningiem przed samodzielnymi igraszkami na placu zabaw, gdzie maluch spotka swoich rówieśników, z którymi będzie się porównywał. Wchodzenie i schodzenie ze schodów pozwala również dziecku opanować zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową.