Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Zabawki dla małego muzyka

Dzieci jeszcze w brzuchu mamy żywo reagują na skoczne i głośne dźwięki, zaś przy łagodnych melodiach uspokajają się i często usypiają. Kiedy maluszek przychodzi już na świat również różnego rodzaju melodie mu towarzyszą w postaci kołysanek, melodii z grających zabawek. Kiedy dziecko staje się bardziej aktywne rodzice często się zastanawiają jaki instrument wybrać dla swojej pociechy, by mogło dalej rozwijać się w świecie muzyki. Na rynku znajdziemy wiele zabawek muzycznych dla dzieci, które pozwolą maluszkom poczuć się jak prawdziwy muzyk. Często pierwszym instrumentem jaki się pojawia w domu jest pianinko, pewnie wielu rodziców marzy o karierze wielkiego wirtuoza dla swojego dziecka. I tak pianinko poza pobudzaniem zmysłu słuchu, doskonale stymuluje zmysł dotyku, ćwiczy koordynację oko-ręka ora motorykę małą, co w przyszłości przekłada się na rozwój zdolności manualnych i naukę pisania.

Innym instrumentem, który często pojawia się w domu jest gitara, klasyczna, elektryczna z dużą liczbą przycisków lub z klawiszami. Taka zabawa świetnie stymuluje zdolności manualne dzieci, rozwija logiczne myślenie ale daje też możliwość większej ekspresji scenicznej oraz pozawala dzieciom na większą kreatywność.

Kolejnym i jednym z najgłośniejszych instrumentów jakie możemy podarować maluszkowi jest perkusja, wręcz uwielbiana przez dzieci, bo wystarczy w nią uderzyć, a słychać od razu donośny dźwięk. To idealny instrument dla tych dzieci, które „roznosi” energia, ale poza możliwością rozładowania, granie na perkusji jest bardzo cenne dla rozwoju dzieci, ponieważ wpływa na rozwój koordynacji oko-ręka oraz wszystkich kończyn, uczy logicznego i sekwencyjnego myślenia, jak również pokazuje i uczy maluszki, co to jest rytm, przy okazji dając możliwość twórczego grania, rozwijając tym samym kreatywność.

Instrumentem, który również zwraca uwagę dzieci są skrzypce, które pozwalają się dziecku skupić wyłącznie na dźwiękach, które się z nich wydobywają, przez co świetnie rozwijają słuch, a dziecko można powiedzieć, że odbiera muzykę całym sobą. Dodatkowo, skrzypce pomagają dzieciom nauczyć się grać melodyjnie, a smyczek w prawej dłoni uczy koordynacji oko ręka, skupienia i koncentracji uwagi. Wielu nauczycieli muzyki uważa się nauka gry na instrumentach smyczkowych jest podstawą do grania na większości innych instrumentów.