Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko mówić, czyli o etapach rozwoju mowy dziecka

Jak nauczyć dziecko mówić, czyli o etapach rozwoju mowy dziecka

Zanim dziecko zacznie mówić pełnymi zdaniami, wydaje dźwięki, które z mówieniem nie kojarzą się nam w ogóle. Głużenie, a następnie gaworzenie mają jednak olbrzymie znaczenie i są jednym z etapów rozwoju mowy dziecka. Rodzice więc cierpliwie czekają na moment, kiedy usłyszą po raz pierwszy słowa “mama” czy “tata”, by stopniowo móc być świadkiem wypowiadania przez brzdąca dłuższych wyrazów, potem krótkich zdań, aż w końcu długich wywodów. Bo maluch, który potrafi mówić, mówi cały czas – zadaje milion pytań, a uciszenie go chociaż na chwilę to nie lada wyzwanie. Zatem jak nauczyć dziecko mówić? Czy jesteśmy w stanie mu jakoś w tym pomóc?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Znacząca większość dzieci zaczyna mówić – a doprecyzowując, wypowiadać pierwsze zrozumiałe słowa – kiedy skończy pierwszy rok życia.

Jednak przygotowania do mówienia zaczynają się jeszcze w brzuchu mamy – rozwijają się u niego narządy mowy, czyli język, krtań i struny głosowe oraz mózg. Co ciekawe, maluch słyszy już od 3 miesiąca życia płodowego i mówienie do dziecka to dla niego szansa na osłuchanie się z melodią języka, rytmem słów oraz akcentem, którym mówią rodzice.

Etapy rozwoju mowy dziecka

Pierwsze dźwięki (poza płaczem) niemowlak wydaje, kiedy kończy dwa, trzy miesiące. Zaczyna wtedy głużyć, inaczej gruchać; wydaje wówczas gardłowe odgłosy, ćwicząc w ten sposób swoją krtań, język i gardło. Co ciekawe, głużą nawet dzieci, u których stwierdzono głuchotę.

Gaworzyć zaczynają półroczne dzieci (wyjątkiem są te niesłyszące). Zdrowy maluch w tym wieku ma już świadomość, że dźwięki pomagają w porozumiewaniu się i zaczyna wymawiać proste sylaby typu “ga-ga” “ma-ma” czy „ta-ta”.

Kiedy dziecko kończy roczek, wie już, że wszystko ma swoją nazwę i używa słów “mama”, “tata”, “baba”, znając doskonale znaczenie tych wyrazów. Od tego momentu zaczyna stopniowo poszerzać swoje słownictwo, by w wieku około dwóch lat, móc zacząć budować całe, chociaż początkowo proste, zdania.

Niestety, niektóre dzieci cierpią na zaburzenia mowy. Wówczas konieczna jest pomoc specjalistyczna.

Jak nauczyć dziecko mówić?

Dziecko zaczyna od „mówienia” tego, co samo usłyszało – najpierw sylabizując, a następnie tworząc proste wyrazy. Zanim jednak faktycznie będzie mówiło, trzeba zadbać o prawidłowy rozwój jego języka, warg i zębów, oto kilka zaleceń:

  • karmienie piersią lub butelką zaopatrzoną w specjalny smoczek (imitujący brodawkę sutkową) wzmacnia mięśnie warg i języka,
  • kiedy w buzi malucha pojawią się pierwsze ząbki, zacznijmy o nie dbać,
  • dziecko powinno spać na płaskiej poduszce, by tylko delikatnie unosiła główkę do góry,
  • brzdąc nie powinien zbyt długo jeść mocno rozdrobnionego pokarmu – żucie i gryzienie ma pozytywny wpływ na rozwój buzi.

Według badań małe dzieci, które mają ciągły kontakt z językiem i słyszą wiele słów, szybciej zaczynają mówić pełnymi zdaniami, mają także bogatsze słownictwo. Zanim jednak się to stanie, rodzice mogą zadbać o rozwój mowy dziecka poprzez ćwiczenia i wspólną zabawę.

Czytanie na głos oraz mówienie do dziecka całymi zdaniami, bez nadmiernego zdrabniania to jeden ze sposobów nauki mowy. Warto też włączyć do zabawy z dzieckiem zabawki interaktywne i edukacyjne. Doskonałym wyborem będą mówiące lalki i maskotki, a także zabawki, które śpiewają, zadają pytania czy nazywają przedmioty, mobilizując tym samym dziecko do słuchania i powtarzania. W ten sposób dziecko rozwija swoją mowę przez beztroską zabawę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania