Przejdź do treści
Pistolety zabawkowe – kupić czy strzec przed nimi dziecko?

Pistolety zabawkowe – kupić czy strzec przed nimi dziecko?

Pistolety zabawkowe, chociaż są obecne w każdym sklepie, wciąż budzą wiele kontrowersji. O ile wszyscy są zgodni, że dzieciom bez obaw można kupować maskotki, lalki, samochodziki czy klocki, o tyle zabawki militarne są tematem tabu. Czy słusznie? W przypadku zabawek tego typu – broni palnej czy nawet łuków – ważne jest podejście rodziców do zabawy. Samowolna zabawa w wojnę i pozwolenie dzieciom na agresywne zachowania nie będzie miało dobrego skutku wychowawczego, jednak już opowieści o historii (także tej trudnej) czy po prostu strzelanie do celu, może przynieść wiele korzyści chłopcom i dziewczynkom.

Czy można kupować dziecku zabawki wojskowe?

Kiedy rodzice kupują zabawkę militarną, powinni zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób dziecko ją wykorzysta. Wiadomym jest, że będzie z niej strzelać, ale może odgrywać przy tym różne role: być dzielnym policjantem, superbohaterem czy szeryfem, który walczy ze złem, chroni słabych i przywraca dobro. Jeśli jednak chce mordować armię potworów, warto skierować myśli brzdąca na inne tory. Niestety dziecko, które bez kontroli dorosłych ogląda filmy czy gra w gry z elementami przemocy, może chcieć być śmiałkiem, który za pomocą broni unicestwia wiele żyć. Nie o taką zabawę chodzi.

Dzieci od zawsze lubiły wcielać się w różne role, a brak pistoletu im w tym nie przeszkadzał. Zwykły patyk, stając się karabinem, strzelbą czy nawet rycerskim mieczem, jest oznaką, że dziecięca wyobraźnia działa „na wysokich obrotach”. Przy okazji takich zabaw powstają też namioty, wigwamy, bazy, strzelnice do ćwiczeń; dzieci bawią się w podchody, wykorzystują spryt i współpracują ze sobą. Nie ma w tym agresji, jest za to odwaga i szlachetne postępowanie, kiedy np. trzeba uratować piękną damę z rąk złego bandyty. Warto więc zobaczyć w zabawkach militarnych okazję do tworzenia, a nie do destrukcji i cierpienia.

Pistolety na strzałki mogą być wstępem do rozwoju sportowego

Prosty pistolet na strzałki, który należy do grupy zabawek aktywizujących, może być wstępem do uprawiania sportu. Takie dyscypliny jak strzelectwo czy łucznictwo znalazły się przecież w programie Igrzysk Olimpijskich! Strzelanie z pistoletu zabawkowego do celu nie tylko sprawia dzieciom przyjemność, ale także rozwija koordynację ręka-oko, uczy skupienia uwagi, celności oraz współzawodnictwa.

Pistolety na strzałki są obecnie niezwykle bezpieczne i nawet jeśli dziecko strzeli przez pomyłkę, to nie zrobi nikomu krzywdy. Kiedy z zabawki korzysta starsze dziecko (powyżej 5, 6 roku życia), bez trudu jesteśmy w stanie mu wytłumaczyć, że kierunkiem, do którego może strzelać, jest tylko i wyłącznie specjalna tarcza, a nie kolega, pies lub kot.

Ważne są zasady korzystania z pistoletu zabawkowego

Jeśli dziecko bardzo prosi o zabawkę wojskową, należy zadbać o to, by zabawa – czy to samodzielna, czy z rówieśnikami – nie miała agresywnego charakteru. Najlepiej jeszcze przed zakupem wpajać dziecku, że żadna zabawka-pistolet nie może zostać skierowana w kierunku człowieka czy zwierzęcia i że jeśli kolega nie chce bawić się w strzelanie, to nie wolno go do tego namawiać. Maluch szybko nauczy się, że zabawa musi odbywać się w ramach pewnych, wcześniej ustalonych zasad, tak jak jest to np. podczas zajęć karate czy nawet gry w piłkę. Jeśli dziecko nie przestrzega zasad, warto wziąć pod uwagę zabranie mu takiej zabawki.

Komentarze

Dodaj komentarz
anonim

to jest zabawa dzieci kiedyś z tego wyrosną

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania