Przejdź do treści
Czego uczą dzieci gry zespołowe?

Czego uczą dzieci gry zespołowe?

Gry zespołowe kojarzą nam się od razu z zabawami w instytucjach zajmujących się wychowaniem dzieci, a tak naprawdę wystarczy wyjść na plac zabaw i od razu można się przekonać, że dzieci same bez niczyjej pomocy bawią się wspólnie w wymyślane przez siebie gry i zabawy.

Taka aktywność doskonale rozwija umiejętności interpersonalne dzieci, poprzez zabawę uczą się współpracy w grupie, przestrzegania zasad, czekania na swoją kolej czy tak ważnej umiejętności słuchania innych osób. Poza tym interakcje z innymi dziećmi właśnie w postaci zabaw w grupie uczą rywalizacji oraz przydatnej umiejętności przegrywania, której tak trudno nauczyć się będą tylko w domu i grając z rodzicami. Wspólne zabawy pozwalają również rozwijać inteligencję emocjonalną, bo właśnie w grupie maluchy uczą się rozpoznawać emocje innych osób, uczą się empatii oraz tego, że nie każda osoba w tej samej sytuacji zachowuje się tak samo.

Dzięki takim zabawom maluch poszerza również swoją wiedzę odnośnie nowych ról społecznych, ponieważ nie jest już tylko córką czy synkiem, ale w grupie staje się kolega/ koleżanką. Rozwija swoją samodzielność, staje się bardziej śmiały, poprzez budowanie poczucia własnej wartości i przynależności do grupy.

Grupowe zabawy na świeżym powietrzu sprzyjają harmonijnemu fizycznemu rozwojowi dziecka, mobilizują do aktywności fizycznej, dzięki czemu poprawiają koordynację ruchową i sprawność. Sam ruch jest również bardzo rozwijający, ponieważ pomaga w kształtowaniu koncentracji, pamięci, orientacji, spostrzegawczości, refleksu czy nawet wyobraźnię, pogłębiając przy tym wiedzę o otaczającym świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Szewczykowska

Nic tak nie rozwija jak zabawa w grupie. Dzięki zabawie z rówieśnikami dziecko uczy się umiejętności które będą mu potrzebne w przyszłości. Jako najważniejsze można to wymienić pracę w grupie, umiejętność pogodzenia się z porażką czy wspólne dążenie do celu. Czyli tak naprawdę kluczowe umiejętności dobrego biznesmena 🙂

Ewelina Pikula

Zabawa w grupie jest bardzo ważna, bardzo pozytywnie oddziałuhe na dzieci. W przyszłości dzieci nie mają problemów w kontaktach z rówieśnikami, umieją się dzielić. Są też bardziej otwarte na innych ludzi.

Daria Szalach

Też jestem zdania że dziecko dobrze rozwija się w grupie to podstawa do nie tylko prawidłowego rozwoju ale także do funkcjonowania w społeczeństwie oraz w relacjach między sobą szczegółami ważne jest to u dzieci bo to one uczą się a potem naśladują

Magdalena Seweryn

gry zespołowe uczą zrowej rywalizacji, nasladowania, radzenia sobie z emocjami zarówno pozytywnymi jak również negatywnymi, ucza przestrzegania zasad, uczą cierpliwości, uczą pomysłowości, przewidywania działań, radzenia sobie w róznych sytuacjach. Uczą funkcjonowania i radzenia sobie z tym co będzie nam przydatne w zyciu.

Ania Gondek

Gry zespołowe to, krótko mówiąc, szkoła życia. Siatkówka, koszykówka czy piłka nożna zmieniają myślenie graczy. Ważniejsze stają się za ich przyczyną umiejętność doceniania pracy całej grupy i wzajemna pomoc, a także walka aż do samego końca. Na boisku do gry wykształcić się mogą ponadto odpowiedzialność i zaufanie do innych. Interakcje pozwalają na wytworzenie szczególnej więzi między osobami. Więzi, która może trwać nieprzerwanie przez lata.

Anna Bier

Dzieci uwielbiają gry zespołowe. Uczą się przy tym.wielu rzeczy jednocześnie. Często bawimy się w różne gry i zabawy, ostatnio córka obchodziła urodziny. Przygotowaliśmy z tej okazji różne konkursy które były dla dzieci największą atrakcją. Do takich zabaw nie potrzeba wiele, nam wystarczyła kartka i ołówek. Super zabawą było zgadywanie jakim zwierzęciem się jest, każdy miał karteczke na czole z wylosowanym zwierzeciem. Zabawa ciepło zimno, baba jaga patrzy. Jest przy tym wiele śmiechu i przede wszystkim jest to czas spędzony aktywnie.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jaki instrument wybrać dla dziecka?