Przejdź do treści
Co kupić na chrzciny dla dziewczynki i chłopca? Propozycje prezentów z okazji chrztu dziecka

Co kupić na chrzciny dla dziewczynki i chłopca? Propozycje prezentów z okazji chrztu dziecka

Co kupić na chrzciny dla dziewczynki lub dla chłopca? To pytanie zadaje sobie niejeden gość zaproszony na tę ważną uroczystość. Chrzest dziecka ma olbrzymią wartość symboliczną; uwaga wszystkich powinna być zatem skupiona na kościelnej uroczystości. Jednak pamiątki na chrzest pozwalają szybko dorastającym dzieciom na uwiecznienie tego dnia. Bo chociaż one same niewiele (o ile cokolwiek) będą pamiętać z tego sakramentu, zachowanie czegoś, co otrzymały od bliskich sobie osób, będzie im przypominać o ich miłości. Podpowiadamy, jaki oryginalny prezent na chrzest może sprezentować każdy z członków rodziny – również ojciec i matka chrzestni.

Prezent na chrzest od chrzestnej i chrzestnego

Od rodziców chrzestnych oczekuje się pomocy w przygotowaniach do pierwszego sakramentu. Jednak przede wszystkim mają być oni przewodnikami duchowymi malucha podczas jego dorastania. Nikt nie wymaga od nich wielkich, kosztownych prezentów, aczkolwiek sami chrzestni często chcą podarować coś maluchowi na upamiętnienie tego dnia.

W niektórych regionach Polski rodzice chrzestni wyposażają malucha w szatkę (matka) oraz świecę chrzcielną (ojciec). Akcesoria te będą mu służyć także podczas przyjęcia Komunii Świętej. Niektórzy rodzice rezygnują jednak z tego zwyczaju, nie chcąc obciążać chrzestnych dodatkowymi kosztami. Szatka i świeca to drobne upominki na chrzest, które zostaną z dzieckiem właściwie do końca życia.

Jednak jak już wspomnieliśmy – chrzestni często chcą podarować maluszkowi prezent, który się mu przysłuży. W końcu akcesoria do chrztu zostaną pewnie włożone do pudełka, mogą zostać nawet zapomniane na lata. Czy zatem chrzestni mają większy problem w wymyśleniu co kupić na chrzciny? Nie! Nikt jeszcze nie wymyślił specjalnych prezentów dla rodziców chrzestnych. Może więc upominki muszą być droższe od tych, które maluszek dostanie od innych gości? Również nie! Nic nie stoi nawet na przeszkodzie, by matka i ojciec chrzestni złożyli się wspólnie na jeden droższy prezent.

Co kupić na chrzciny dla dziewczynki?

Często wybieranym prezentem na chrzest dla dziewczynki jest biżuteria. Można tu wymienić nie tylko łańcuszki, ale i bransoletki czy kolczyki. Pamiętajmy jednak, że minie sporo czasu, zanim dziewczynka będzie mogła nosić swój prezent.

Ogromny wybór medalików na chrzest jest w sklepie z dewocjonaliami. Mogą być one wykonane zarówno ze złota, jak i srebra. Najczęściej prezentują jakiegoś świętego lub błogosławionego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podarować dziewczynce łańcuszek z aniołkiem. Niektórzy całkowicie zrywają z chrześcijańskim oddźwiękiem, wręczając zawieszki z misiem, pierwszą literką imienia lub całym imieniem, czterolistną koniczyną czy zwierzątkiem.

Niektóre pomysły warto skonsultować z rodzicami dziecka. Jedni mogą być bardzo zadowoleni z kolczyków, bo chcą w przyszłości przekłuć maleństwu uszy. Z kolei inni mogą uznać, że pomysł jest nietrafiony, a piękna pamiątka na chrzest po prostu trafi do szafy.

Jednak co innego można jeszcze kupić na chrzciny dla dziewczynki? Oryginalnym prezentem będą na pewno praktyczne produkty wykonane ze srebra: smoczek, łyżeczka, grzechotka czy szczotka do włosów. To produkty, które mają dużą wartość estetyczną, nie niszczeją i można je przechowywać przez dziesięciolecia.

Co kupić na chrzciny dla chłopca?

Chociaż wspomniana już biżuteria jest najczęściej wybierana jako prezent na chrzest dla dziewczynki, chłopcu można sprezentować estetyczny medalik lub łańcuszek z krzyżykiem.

Innym mniej typowym pomysłem mogą być spinki do mankietów, które chłopiec włoży na uroczystość pierwszej komunii lub bierzmowania.

Wybierając prezent na chrzest dla chłopca, można też pomyśleć o jego grawerowaniu. Trwały napis z imieniem dziecka i datą chrztu nanieść można na wspomniany już medalik, ale też zegarek, pióro wieczne, metalową grzechotkę lub łyżeczkę.

Prezenty uniwersalne, czyli co kupić na chrzciny dla obydwu płci?

Istnieją również prezenty, które można podarować zarówno chłopcu, jak i dziewczynce. Wiele z nich jest bardzo praktycznych – będzie można z nich korzystać przez lata. Inne będą stanowić piękną pamiątkę i to nie taką, którą najchętniej schowałoby się w piwnicy. Oto one:

  • Sesja zdjęciowa. Wręczenie vouchera z długim terminem ważności pozwoli rodzicom na wybranie najdogodniejszego terminu na spotkanie z fotografem. Na etapie kupna vouchera warto dowiedzieć się, czy sesja będzie plenerowa czy studyjna. Inną możliwością jest zasponsorowanie fotografa, który wykona zdjęcia w kościele, a nawet podczas przyjęcia.
  • Album na zdjęcia, do którego można włożyć zarówno fotografie z chrztu, jak i z innych okazji.
  • Zabawki (nie tylko) dla niemowląt. Mogą to być na przykład niewielkie maskotki czy grzechotki. Wybór może paść także na lubiane przez wszystkich klocki czy zabawki interaktywne, które na wielu płaszczyznach wpływają na rozwój dziecka.
  • Duże zabawki, takie jak jeździki, pchacze czy stoliki edukacyjne, mogą się przydać na dalszym etapie rozwoju maluszka. Taki prezent jednocześnie odciąży finansowo rodziców od kolejnego wydatku.
  • Kuferek na skarby zamykany na kłódkę lub kluczyk. Warto wybrać na tyle duży model, by mógł pomieścić pamiątki z chrzcin, pierwsze rysunki, zdjęcia, mleczne ząbki czy ramkę z odciskiem stóp malucha.
  • Fotelik samochodowy – praktyczny prezent, na który może złożyć się nawet kilka osób.
  • Kosmetyki do pielęgnacji dziecka.
  • Zapas pieluszek.

Mamy nadzieję, że teraz wybór prezentu z okazji sakramentu chrztu jest już dużo prostszy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania