Zabawki zręcznościowe dla dzieci rozwijają spostrzegawczość i koordynację ruchową, ale również świetnie zajmują czas i nierzadko pozwalają spędzić go w gronie najbliższych. Lubisz kupować swojemu dziecku różne zabawki? A może szukasz pomysłu na prezent? Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją! Zobacz nasze propozycje gier zręcznościowych dla dzieci w różnym wieku.
Zalety zabawek zręcznościowych dla dzieci
Gry zręcznościowe są niezastąpione, kiedy chodzi o naukę precyzji, koncentracji i spostrzegawczości. Dzieci poprzez tego typu zabawę ćwiczą także swoją cierpliwość. Są to umiejętności niezbędne w przyszłości, dzięki nim przyswajanie wiedzy w szkole będzie dla malucha o wiele prostsze. Podczas zabawy brzdąc planuje też swoje działania, czyli myśli strategicznie.
Z gier zręcznościowych mogą korzystać jednak wszyscy członkowie rodziny, nie tylko ci najmłodsi. Podczas zabawy nie brakuje okazji do śmiechu i zdrowej rywalizacji. Przy okazji maluch może nauczyć się literek, cyferek, poznać różne kolory i kształty.
Przykładem takiej zabawki są znane od lat bierki. Są one jednak przeznaczone dla starszych dzieci. My podpowiemy, jakie zabawki i gry zręcznościowe podarować mniejszym szkrabom.
Zabawki zręcznościowe dla 2-latka
Wielu dwulatków ma jeszcze bardzo nieskoordynowane ruchy, które wyglądają na przypadkowe. Wystarczy jednak zapewnić mu codzienną dawkę ćwiczeń zręcznościowych, by rozwijał się z dnia na dzień!
Dziecku w wieku dwóch lat warto podarować zabawki typu sorter. To proste, najczęściej drewniane lub plastikowe pudełka z otworami, w które maluch powinien dopasować klocki o różnych kształtach. Jeśli wybierze klocek niewłaściwy, nie będzie w stanie wrzucić go do sortera.
Zabawką zręcznościową dla dzieci dwuletnich mogą być też zwykłe drewniane klocki, z których maluchy układają wieże. Budowla łatwo się przewraca, jeśli maluch nie wykaże się precyzją.
Gry zręcznościowe dla dzieci od 3 lat
Podłużne klocki drewniane, ułożone jedne na drugich w wysoką wieżę, to wyzwanie nie tylko dla zręcznego trzylatka, ale też jego starszego rodzeństwa czy rodziców. Zabawa polega na wyjmowaniu klocków od dołu czy ze środka w taki sposób, by konstrukcja nie runęła.
Dobrym pomysłem jest również gra w kręgle lub zabawa polegająca na łowieniu rybek (za pomocą wędki z małym magnesem maluch musi złowić jak najwięcej stworzeń morskich). Dziecku trzyletniemu można też sprezentować labirynt. Aby go przejść, maluch musi przesuwać koraliki i klocki nawleczone luźno na wygięte pręty mocno zamontowane na drewnianej podstawie.
Zabawki zręcznościowe dla dzieci bardzo często mają niezwykle prostą budowę, ale zostały stworzone w tak pomysłowy sposób, że brzdące potrafią bawić się nimi godzinami. Z zabawek i gier zręcznościowych chętnie korzystają też terapeuci i wychowawcy w przedszkolach, doceniając ich rolę w rozwijaniu umiejętności małych podopiecznych.
Komentarze
Dodaj komentarz