Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując zabawki?

Jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując zabawki?

Zabawki dla dzieci najczęściej wykonane są z materiałów w jaskrawych barwach, które przyciągają wzrok najmłodszych. Dzięki temu cieszą się dużym zainteresowaniem maluchów. Zabawki – nie tylko z nazwy edukacyjne – można wykorzystać również do nauki, np. kolorów. Wykorzystanie zabawek podczas edukowania brzdąców to najbardziej trafiony i najszybszy sposób na naukę. Dowiedz się jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując do tego zabawki!

Nauka kolorów na co dzień

Wraz z rozwojem mowy i intelektu dzieci rodzice mogą wzbogacić ich słownictwo o kolory. Warto zatem w codziennych rozmowach z maluchem używać nazw kolorów przedmiotów (w tym zabawek), które podajemy dziecku, mówiąc do niego np.: „zobacz, jaki piękny brązowy miś” lub „a teraz pobawimy się tą zieloną pacynką”. Dzięki temu maluch szybko przyswoi sobie nazwy kolorów i nauczy się utożsamiać je z tym, co widzi wokół siebie. Takie ćwiczenia pozwolą nie tylko poszerzyć zasób słów dziecka, ale również korzystnie wpłyną na jego pamięć.

Jak nauczyć dziecko kolorów?

Jak powszechnie wiadomo, najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Do nauki kolorów warto zatem wykorzystać znajdujące się w domu zabawki, np. klocki. Można razem z dzieckiem segregować je w grupy według barw albo kształtów. Inną propozycją może być zabawa w dobieranie albo podawanie elementu we wskazanym kolorze.

Niemal każdemu dziecku spodoba się nauka kolorów przez rysowanie lub kolorowanie. Wspólna zabawa kolorowymi kredkami lub farbkami przysporzy wiele radości nie tylko najmłodszym, ale również ich rodzicom.

Pamiętaj o tym podczas nauki!

Okres tuż przed drugimi urodzinami dziecka to czas, kiedy zwiększa się jego samodzielność i niezależność, dzięki czemu maluch zyskuje poczucie własnej wartości. Należy pamiętać, aby chwalić dziecko i nie wyręczać w wykonywanych przez nie czynnościach, ponieważ może to nie tylko zniechęcić malucha, ale również ograniczyć jego wiarę we własne możliwości.

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Od samego początku mówiłam do synka podkreślając kolor zabawki. Wszyscy dookoła się śmiali, że on za mały jest i nie rozumie. Dziś ma 13 miesięcy i przy zabawie klockami, gdy powiem do niego np. Podaj mamie żółtego klocka – praktycznie za każdym razem wyciągnie dobry kolor, a ma możliwości 7. Pewnie, że i później mógłby się tego nauczyć, ale nawet dzięki takim sposobom zabawa jest ciekawsza 🙂 Bardzo synek też lubi się bawić tym stoliczkiem ze zdjęcia pod tytułem artykułu 🙂 Odgłos ciuchci i pszczółki 🙂 Dobrze, że jest regulacja dźwięku 😀 Na nim też uczymy się kształtów i kolorów 🙂 Polecam 🙂

Aneta Ciurkot

Świetne zabawki i super sposoby na kreatywne zabawy

Ewelina Pikula

Córeczka uwielbia kolorowe przedmioty, uczymy sie kolorów

Anna Bier

Święta racja! Czasami nie zdajemy sobie sprawy że jedna zabawka ma wiele zastosowań. Można bawić się na różne sposoby. My korzystamy z klocków smily play. Jest to świetna zabawka, klockami można budować wierzę. Bawić się w zgadywanki kolorów ale też ostatnio ze starszą córką wymyslamy historyjki wplatajac w nie nazwy znajdujących się na klockach zwierzątek. Nazywamy ich kolory, opisujemy co robią. Świetna zabawa.

Magdalena Seweryn

Wspaniały stoliczek

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak przygotować dziecko do szczepienia?