Przejdź do treści
Co zrobić, gdy kąpiel dziecka okazuje się udręką?

Co zrobić, gdy kąpiel dziecka okazuje się udręką?

Codzienna kąpiel dziecka to nie tylko czynność higieniczna. Maluch po rytuale mycia, podczas którego może pobawić się pianą czy zabawkami do kąpieli, również lepiej zasypia. Ciepła woda, przyjemnie opływając całe ciałko, relaksuje malca, a smarowanie oliwką przez mamę lub tatę, a następnie otulenie w ciepłą piżamkę, uspokaja zmysły. A jednak są dzieci, które nie znoszą kąpieli lub nawet się jej boją. Prężą się i wiercą, płaczą, kopią, krzyczą, a dla rodziców każdy wieczór kojarzy się z udręką dziecka i wszystkich innych domowników. Co zrobić, kiedy niemowlę płacze podczas kąpieli? Jak sprawić, aby wanienka stała się miejscem przyjaznym, a przesiadywanie w pachnącej pianie było radosne i beztroskie?

Dlaczego dziecko boi się kąpieli?

Nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre dzieci mogą godzinami siedzieć w wannie, nawet jeśli woda już dawno wystygła, a niektóre przed kąpielą uciekają, nierzadko zanosząc się płaczem. Czasami jest to efekt napięcia, jakie wywołuje samo przygotowanie kąpieli dla niemowlaka. Towarzyszy ono mało doświadczonym rodzicom, którzy obawiają się, że maluch wyślizgnie się im z rąk, uderzy się główką o dno wanienki czy zachłyśnie wodą. Lęki rodziców są wyczuwane przez dzieci błyskawicznie i bardzo się im udzielają. Jeśli rodzic podchodzi do kąpieli maluszka jak do przykrego obowiązku, przez co napięcie unosi się po całym domu, że można by je kroić nożem, trudno oczekiwać, by dziecko w wannie czuło się zrelaksowane. Dobrze jest się w takiej sytuacji zdać na pomoc babci czy dziadka albo kąpać malucha we dwoje, żeby mieć kogoś, kto będzie asystował i czuwał nad bezpieczeństwem pociechy. Dobrym rozwiązaniem jest też wchodzenie do wanny razem z dzieckiem. Ta metoda znakomicie sprawdza się w przypadku niemowląt, które podczas kąpieli lubią leżeć na brzuchu mamy czy taty. Dla większego poczucia bezpieczeństwa warto też na dnie wanny ułożyć antypoślizgową matę.

Specjaliści radzą, żeby woda w wannie miała temperaturę około 37 stopni, powinna być wówczas przyjemnie ciepła dla malca, ale również bezpieczna. Jednak dla niektórych dzieci temperatura ta będzie nieodpowiednia – dlatego, kiedy niemowlak czy noworodek płacze przy kąpieli, warto spróbować nalać trochę zimniejszej lub cieplejszej wody. Reakcja dziecka na wyższą lub niższą temperaturę wody może być zadziwiająca. Pamiętajmy, że każdy maluch jest inny, tak samo jak różni są dorośli – jedni kochają zimne, orzeźwiające prysznice, inni dobrze czują się w kabinie, z której buchają kłęby pary wodnej.

Wesołe zabawki do kąpieli

Zabawki do wanny to szansa na spokojną i radosną kąpiel nie tylko niemowlaka, ale również dziecka w wieku przedszkolnym. Kąpiel zacznie kojarzyć się mu z przyjemnymi chwilami i długimi minutami na swobodne figle, ale zarazem będzie też okazją do wspomagania jego rozwoju. Maluch, bawiąc się gumowymi czy plastikowymi zabawkami do wanny, łapiąc je pod wodą, rzucając czy wyławiając, znakomicie ćwiczy koordynację oko-ręka. Ponadto wodna zabawa zwierzątkami z farmy czy dżungli uczy dodatkowo rozpoznawania stworzeń, a lalka do kąpieli umożliwia odgrywanie ról i uczy empatii. Zabawki do kąpieli dla dzieci, dostępne również w ofercie Smily Play, są kolorowe, trwałe i przykuwają uwagę dziecka. Barwna motorówka czy tratwa przyciągnie do kąpieli każdego małego chłopca i małą dziewczynkę!

Maluchy chętnie kąpią się razem z lalkami czy ulubionymi zwierzątkami. Pamiętajmy jednak, że nie każda zabawka nada się do wody. Odpowiednie powinny być wykonane z materiału umożliwiającego moczenie, na przykład z gumy czy plastiku. Zabawki z takiego tworzywa unoszą się na wodzie, są również łatwe w czyszczeniu. Co więcej, można je zabrać na wycieczkę czy w podróż, by umilić dziecku pluskanie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodę: kliknij.

Przy spokojnym nastawieniu rodziców, odpowiednio ciepłej wodzie z dodatkiem pachnącej piany oraz kompletem zabawek dziecko nie tylko nie będzie bało się kąpieli, ale zacznie jej codziennie wyczekiwać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania