Przejdź do treści
Zabawa w sklep dla dzieci – jak można ją urozmaicić? Czego uczy?

Zabawa w sklep dla dzieci – jak można ją urozmaicić? Czego uczy?

Zabawa w sklep jest uwielbiana przez dzieci. Pozwala im na wcielanie się w rolę dorosłych, a dzięki różnym akcesoriom zapewnia ponadto mnóstwo frajdy. Poprzez taką zabawę dziecko przygotowuje się między innymi do życia w społeczeństwie i uczy wielu nowych rzeczy. Maluchy miewają bogatą wyobraźnię – wystarczyłyby im chociażby liście, które robiłyby za pieniądze czy pomalowane pudełko wcielające się w kasę do zabawy. Na rynku dostępne są też specjalne gadżety, które uatrakcyjniają i urozmaicają standardową zabawę w sklep. Doradzamy, jakie akcesoria będą najlepsze dla dzieci.

Czego zabawa w sklep uczy dzieci?

Bawiąc się kasą zabawkową, dzieci rozwijają przede wszystkim swoją wyobraźnię. Uczą się także odpowiednich zachowań społecznych. Mogą dowiedzieć się między innymi (niekiedy z pomocą rodzica):

  • na czym polegają ceny, czemu kupujemy za pieniądze,
  • jak operować konkretnymi kwotami, w tym również nauczyć się cyfr, a także wykonywania prostych działań matematycznych,
  • czym różnią się monety od banknotów,
  • jakie są rodzaje sklepów i jakie towary można w nich dostać,
  • jakie produkty można kupić pakowane, jakie na wagę, a jakie na sztuki,
  • jak zachowywać się podczas zakupów,
  • że artykuły codziennego użytku nie biorą się znikąd – rodzice samodzielnie robią zakupy, które następnie przynoszą do domu.

Co więcej, zabawa w sklep to także okazja do poprawienia umiejętności miękkich: nauczy dziecko podejmowania odpowiednich decyzji, asertywności, a także pomoże w kontakcie z drugą osobą. Jeśli maluchów jest więcej niż dwójka, będą mogły np. stawać w kolejce do sklepu i uzgadniać między sobą, które pierwsze powinno zrobić zakupy.

Mając do dyspozycji podstawowe akcesoria do zabawy w sklep, dzieci ćwiczą swoją kreatywność. Najpierw muszą ustalić, jak dokładnie wygląda lokal i gdzie się znajduje (zwykły pokój może zmienić się w handlową, tętniącą życiem ulicę). Następnie umieścić w różnych miejscach produkty, którymi będą handlować, a potem zasymulować rozmowę na linii klient–sprzedawca. Każdy z tych etapów może być urozmaicany i tak naprawdę brzdąców ogranicza tylko ich często nieskończona wyobraźnia.

Jak urozmaicić zabawę w sklep?

Standardowa zabawa w sklep dla dzieci to zazwyczaj odgrywanie ról w supermarkecie lub warzywniaku. Jeden maluch wciela się w sprzedawcę, podczas gdy reszta w klientów. Brzdące albo same ustalają ceny przed rozpoczęciem zabawy, albo targują się w jej trakcie, ćwicząc jednocześnie asertywność.

Taką grę warto jednak nieco zmodyfikować i zamiast supermarketu zaproponować dzieciom inny lokal, który może okazać się dla nich nawet ciekawszy. Kawiarnia, jadłodajnia, zakład groomerski, sklep kosmetyczny a może fryzjer? W niektórych z nich maluchy mogły dotychczas w ogóle nie być, dlatego tym bardziej wydadzą im się atrakcyjne. Najpierw jednak warto opowiedzieć, jakich dokładnie usług można oczekiwać w takich lokalach, aby dziecko miało podstawy do zabawy. Dobrze też wypytać szkraby, czym dokładnie są zainteresowane, a nie narzucać konkretnego sklepu do zabawy. Jeden maluch może woleć zostać fryzjerem i pleść z włosów warkocze, podczas gdy inny kocha zwierzęta, w związku z czym wolałby czesać sierść pluszaków.

Jeśli dzieci nie mogą wspólnie zdecydować, w co najbardziej chciałyby się bawić, można zaproponować połączenie kilku różnych lokali. Istnieją np. kawiarnie z kotami, w których popijając kawę, można bawić się ze zwierzętami. W takim wypadku zwykła zabawa w sklep przeobrazi się w uroczą, zwierzęcą kawiarenkę, pełną pluszaków, którymi można się zajmować.

Innym pomysłem na nietypową rozgrywkę może być wcielenie się w podróżnych sprzedawców, którzy będą chodzić po domu i handlować z domownikami. Dzięki temu w zabawę zaangażuje się cała rodzina, a dzieci przećwiczą swoje zdolności przekonywania – każdego będą bowiem musiały z osobna namówić do „kupna”.

Wybór kasy zabawkowej i innych dodatków

Na rynku dostępne są różne akcesoria – takie jak np. kasy fiskalne – do zabawy w sklep. Przed kupnem warto zastanowić się, czy wolimy sprezentować dziecku tylko podstawowy artykuł i dokupić do niego np. owoce, które po zabawie będzie mógł zjeść, czy postawić na rozbudowany zestaw.

Pierwsza opcja, choć może wydawać się nieco uboga, bardziej rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, jest również tańsza. Druga z kolei może zapewnić więcej produktów i dać dziecku poczucie profesjonalności. Oferta zabawek edukacyjnych do tego typu rozrywki jest ogromna. Wybierać można spośród specjalnych akcesoriów do zabawy w sklep, jak również postawić na pojedyncze elementy (np. liczydło czy inne drewniane dodatki).

Dobrze jest też przejrzeć dotychczasowe zabawki dziecka oraz zwrócić uwagę na rzeczy dostępne w domu, które mogłyby odgrywać rolę towarów. Świetnym pomysłem jest także wykonanie czegoś ręcznie. Pluszowe misie udające zwierzęta, owoce przeznaczone na późniejszy podwieczorek, stare opakowania po produktach, ulepione figurki z plasteliny czy nawet origami – wszystko można potraktować jako rekwizyty do zabawy w sklep. Walutą mogą być albo zabawkowe monety czy banknoty, albo zwykły papier pocięty na prostokąty.

Przyjemne można też połączyć z pożytecznym. Jeśli dziecko chciałoby np. odegrać rolę sprzedawcy w sklepie z napojami, można nauczyć je jak przyrządza się lemoniadę czy sok owocowy. Przydadzą się wtedy plastikowe kubeczki, którymi maluch będzie się mógł bezpiecznie bawić. W podobny sposób można wspólnie z malcem przyrządzić proste kanapki, a następnie „sprzedać” je podczas kolacji. Nie zostawiaj tylko pociechy samej, poudawaj, że również jesteś sprzedawcą – dzięki temu zabawa będzie bezpieczniejsza.

 

Sklep dla dzieci to zabawka przynosząca dużo radości i rozwijająca zarówno wyobraźnię, jak i kompetencje społeczne smyka. Zwykła kasa fiskalna, gotowe zestawy czy najprostsze akcesoria w połączeniu z kreatywnością to przepis na świetną zabawę. Zabawę, która jednocześnie nauczy brzdąca wielu rzeczy i pozwoli mu na zdobycie nowych umiejętności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania