Przejdź do treści
Dlaczego kolorowanki dla dzieci są ważne w rozwoju maluchów?

Dlaczego kolorowanki dla dzieci są ważne w rozwoju maluchów?

Kolorowanki to jedne z pierwszych obrazków, z którymi styka się małe dziecko. Kolorowanie jest zabawą, ale też sposobem na ogólny rozwój sprawności manualnej i umysłowej dziecka. Nie wszystkie maluchy jednak lubią kolorować. Jeśli nasza pociecha unika tej czynności, warto poszukać rozwiązań, które tę niechęć pokonają. Bo obrazki do kolorowania to świetna zabawa, która przygotuje dziecko do dalszej edukacji.

Kolorowanie to wstęp do pisania

Kolorowanie to nie tylko zajęcie, które pozwala rodzicom czy opiekunom w przedszkolu na odsapnięcie od zabaw z dziećmi. Kolorowanki dla dziewczynek i chłopców wpływają między innymi na precyzję wykonywanych ruchów i motorykę małą. Już dwuletnie dziecko może ćwiczyć prawidłowe trzymanie kredki, uczyć się koordynacji ręka-oko, a dzięki próbom nie wychodzenia kredką poza linie, uczyć się cierpliwości. Po pewnym czasie precyzyjne kolorowanie stanie się łatwe, a rączka będzie gotowa do pisania liter w liniach zeszytu.

Dzieci miewają też problem z koncentracją – interesują się jednocześnie wieloma rzeczami, wciąż oczekują nowych bodźców – tymczasem kolorowanie zmusza je do skupienia się na jednej czynności (o planowaniu zabaw zwiększających koncentrację dziecka przeczytasz tutaj). Pokrywanie kolorem książeczek lub wydrukowanej kolorowanki to trening nie tylko cierpliwości, ale także skupienia, czyli kolejnej cechy niezbędnej, by z powodzeniem uczestniczyć w lekcjach szkolnych.

I chociaż wielu rodzicom może wydawać się, że zarysowywanie gotowego obrazka nie rozwija wyobraźni i kreatywności, jest to nieprawda, bo dzieci mogą dobierać kolory według własnych preferencji oraz dorysowywać elementy, których na obrazku nie było. To, jak ostatecznie będzie on wyglądał, zależy tylko i wyłącznie od maluchów.

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Dzieci, które nie chcą kolorować, należą do mniejszości, ale warto je do tego przekonywać. Aby łatwiej je namówić, można pomyśleć o zakupie dobrej jakości kredek. W sklepach dostaniemy zarówno takie za 5 zł, jak i za 20 zł. Te droższe często mają intensywniejsze kolory, nie trzeba ich mocno przyciskać do papieru, nie łamią się i łatwo dają się naostrzyć, są też grubsze, dzięki czemu lepiej układają się w dłoni malucha. Rysowanie złej jakości kredkami jest trudne i zniechęcające.

Pamiętać należy też o doborze odpowiednich obrazków: kolorowanki dla chłopców i dziewczynek – czy te zakupione w sklepie, czy w formie kolorowanek dla dzieci do druku – różnią się od siebie, a maluchy w wieku 3-4 lat zwracają uwagę na to, co kolorują. Jeśli chcą rysować tylko samochody albo tylko lale, nie zmuszajmy ich do kolorowania zwierząt i krajobrazów. Z gotowych obrazków można też zrobić galerię, która będzie dumą małego rysownika.

Kolorowanki dla dzieci do druku

Kolorowanki do drukowania to świetny sposób na dostarczanie dziecku nowych wzorów i obrazków według jego indywidualnych preferencji. Żeby wydrukować kolorowankę, wystarczy mieć drukarkę atramentową lub laserową z czarnym tuszem oraz zapas papieru. Dzięki temu codziennie można wręczać maluchowi kilka kartek, które dowolnie może zamalowywać.

Kolorowanki dla dzieci do druku są dostępne między inny na stronie Smily Play i idealnie trafiają w gusta małych rysowników. I co ważne dla wielu rodziców – darmowe kolorowanki do druku pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które zwykle trzeba wydać na gotowe książeczki. Są też poręczne, bo na pojedynczej kartce łatwiej się rysuje i od razu można obrazkiem zasilić domową galerię małych dzieł sztuki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania