Przejdź do treści
Eko zabawki, czyli zabawa bezpieczna dla dziecka i środowiska

Eko zabawki, czyli zabawa bezpieczna dla dziecka i środowiska

Moda na bycie “eko” trwa w najlepsze. Na szczęście jest ona bardzo wartościowa, warta promowania. Zachowania ekologiczne, takie jak kupowanie produktów z materiałów, które można poddać recyklingowi lub które szybko się rozkładają oraz korzystanie z produktów naturalnych, to małe gesty przynoszące wiele korzyści dla środowiska i poprawiające jakość naszego życia. Rodzice coraz częściej wychowują swoje dzieci ekologicznie, stawiając na naturalne metody karmienia, na kontakt z przyrodą i na wpajanie maluchom zasad mających chronić “matkę naturę”. Nic więc dziwnego, że eko zabawki cieszą się popularnością i trafiają do wielu polskich domów.

Słowo “ekologiczny” przyciąga klientów

“Ekologiczny” czy “ekologiczna” to określenie, które zachęca do kupowania. Wiedzą o tym producenci zabawek, dlatego często nazywają swoje produkty ekologicznymi. O tym, że zabawka jest “eko” nie świadczy jednak napis na opakowaniu, ale certyfikat, który przyznawany jest przez organizacje walczące o czystość środowiska. Żeby zabawka taki certyfikat zdobyła, faktycznie musi spełniać określone kryteria.

Pierwszą, bardzo ważną cechą eko zabawki jest materiał, z którego została wykonana. Zabawka taka produkowana jest z surowców pochodzących z recyklingu albo z surowców odnawialnych i biodegradowalnych, które szybko ulegają rozkładowi. Zwykle jest to drewno, papier lub tkanina naturalna (np. bawełna). Sam producent także musi dbać o środowisko naturalne – surowce użyte do wyprodukowania zabawki muszą być pozyskane z uwagą, w sposób, który nie powoduje nieodwracalnych zmian w ekosystemie albo pozwala na szybkie zrekompensowanie strat. Ponadto ekologiczna zabawka musi być bezpieczna nie tylko pod kątem przemyślanej konstrukcji, ale także, gdy chodzi o nietoksyczne barwniki i dodatki.

Kolejną, bardzo ważną cechą zabawki ekologicznej jest jej rola edukacyjna. Dzieci, które od najmłodszych lat poznają tajniki ekologicznego życia i wiedzą, co wybierać i jak się zachowywać, by natura odnosiła jak najmniej szkód, będą także uważnymi dorosłymi. Ich świadomość skąd czerpie się energię, jak niezdrowe jest ciągłe poruszanie się samochodem czy jak jedna wyrzucona reklamówka albo plastikowa butelka może zagrozić zwierzętom, wykształca w nich poczucie odpowiedzialności za siebie i następne pokolenia.

Rodzic, kupując dziecku zabawkę, jest w stanie określić, czy została ona zrobiona z plastiku, czy z drewna, czy ma walory edukacyjne, czy też nie, jednak sam nie pozna, czy do jej pomalowania została wykorzystana farba bezpieczna, czy niestety toksyczna. Za tę ocenę odpowiadają odpowiednie atesty. Warto ich wypatrywać na opakowaniach:

Znak CE

Jest wystawiany przez producenta i znajduje się na każdej zabawce, która może być sprzedawana w Unii Europejskiej. Nie świadczy co prawda o ekologiczności, ale warto wiedzieć, że zabawka z takim oznaczeniem spełnia europejskie normy.

Na zabawkach i akcesoriach dla dzieci produkowanych w Polsce mogą znaleźć się również inne certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo. Do instytucji wydających należą:

  • Instytutu Matki i Dziecka,
  • Centrum Zdrowia Dziecka
  • Państwowy Zakład Higieny.

Znak ekologiczny EKO

To polski certyfikat przyznawany przez Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Atest ten gwarantuje, że zabawka jest wysokiej jakości oraz spełnia surowe wymagania środowiskowe oraz zdrowotne.

Certyfikat PEFC

Zyskują go zabawki uznane przez PEFC. Organizacja promuje zrównoważoną gospodarkę leśną. Producent, którego zabawki otrzymają ten atest, dba o zachowanie równowagi ekologicznej, a także kieruje się standardami ekonomicznymi i społecznymi.

TÜV Rheinland PROOF

To certyfikat wydawany przez niezależne laboratoria i organizacje zabawkom importowanym z Unii Europejskiej. Jest on respektowany na całym świecie i potwierdza, że produkt jest bezpieczny i charakteryzuje się wysoką jakością.

FSC

Zabawka z logo z FSC jest produktem wykonanym z drewna pochodzącym z lasów przeznaczonych do wycinki i użytkowanych w sposób ekologiczny. Certyfikat ten mogą zdobyć zarówno zabawki z drewna, jak i z papieru. Atest FSC jest rozpoznawany na całym świecie.

Czy eko zabawki są drogie?

Zdobycie naturalnego surowca do produkcji, a następnie certyfikatu, może być bardzo pracochłonne i kosztowne, jednak zabawki ekologiczne wcale nie muszą być drogie. Drewniane klocki czy kolejki, maskotki uszyte z czystej bawełny albo puzzle czy domki wykonane z tektury można kupić za niewielkie pieniądze i podarować dziecku w każdym wieku.

Pamiętajmy, że najcenniejsze jest zdrowie malucha. Zabawki należy wybierać świadomie, kierować się rozsądkiem i zasadą „nie ilość, a jakość”. Drewniane zabawki, bezpieczne dla zdrowia dziecka, znajdziecie również w ofercie Smily Play.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania