Przejdź do treści
Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze

Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze

Zabawy dla dzieci na dworze wcale nie odeszły do lamusa! Na świeżym powietrzu nadal można spotkać mnóstwo malców, nawet mimo wzrostu popularności gadżetów technologicznych. Niektóre gry, które znaliśmy, będąc dziećmi, się zmieniły, inne jednak pozostały identyczne. Co istotne – ciągle potrafią sprawić tyle samo frajdy, co lata temu! Jeśli brzdąc nie jest przekonany do wyjścia na zewnątrz, bo myśli, że będzie się tam nudził, zaproponuj mu kilka różnych zabaw. Niech przekona się, że czas można spędzać dobrze nie tylko w domu! Poniżej przedstawiamy zalety oraz propozycje rozmaitych zabaw na świeżym powietrzu – z pewnością spodobają się niejednemu dziecku!

Zalety gier i zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu

Zabawy na dworze są wyjątkowo korzystne dla dzieci. Zapewniają dużo ruchu – w dodatku na zewnątrz, a nie w ciasnym pomieszczeniu. Odpowiednia ilość promieni słonecznych oraz świeżego powietrza są niezwykle istotne dla zdrowego rozwoju. Dlatego pilnuj, aby Twój szkrab przedkładał zabawy na dworze nad gry komputerowe. Dzięki temu powinien:

  • być mniej podatny na choroby (malec hartuje się dzięki regularnemu przebywaniu na zewnątrz),
  • być weselszy (ruch wyzwala endorfiny),
  • zachować odpowiednią masę ciała (nadwaga u dzieci jest często spowodowana siedzącym trybem życia i brakiem ruchu),
  • mieć zdrowe kości i zęby (dzięki odpowiedniej dawce witaminy D dostarczanej przez słońce).

Zabawy dla dzieci na dworze to nie tylko wartości związane bezpośrednio ze zdrowiem fizycznym i biologią. Zaznaczmy, że podczas zabawy na świeżym powietrzu dziecko zazwyczaj spotyka wielu rówieśników. Samo przebywanie z osobami w podobnym wieku przynosi wiele zalet:

  • umacniają się więzi społeczne smyka,
  • dziecko uczy się współpracy i zdrowego współzawodnictwa,
  • prawidłowo rozwija się psychika Nie czuje się on odseparowany od innych, ma kontakt z przyjaciółmi w różnym wieku. To przygotowuje go do późniejszego, dorosłego, życia w społeczeństwie.

O tym koniecznie musisz pamiętać!

Różnorodne gry i zabawy dla dzieci na dworze nie znają granic. Żadna pora roku nie jest w stanie zakończyć tej rozrywki. W zimie na przykład królują lepienie bałwana i zjazd na sankach, a jesienią skakanie po kałużach. W niniejszym artykule skupimy się jednak na uniwersalnych rozrywkach. Dzieci sięgają po nie najczęściej w okresie wiosenno-letnim, gdy pogoda jest wyjątkowo ładna. Jednak wiele z nich może przydać się także zimą czy jesienią.

Musisz jednak pamiętać o dwóch rzeczach!

Zanim brzdąc pobiegnie na zewnątrz bawić się w najlepsze jego ubiór musi być adekwatny do panującej pogody. Pamiętaj, by nie wypuszczać szkraba, jeśli warunki są wyjątkowo niekorzystne, np. podczas gradu, silnego wiatru czy dużego mrozu. Gdy pogoda jest jednak umiarkowana, nie ma żadnych przeciwskazań do zabawy dzieci na świeżym powietrzu.

Nie wszystkie gry na dworze nadają się dla dziecka w każdym wieku. Kilkulatek powinien bawić się pod pełną opieką dorosłych i raczej nie wchodzić samodzielnie np. do piaskownicy. Dobrze więc dobrać zabawy odpowiednio do umiejętności szkraba, tak aby jego przebywanie na zewnątrz było w pełni bezpieczne.

Przykładowe gry i zabawy dla dzieci na dworze

Zabawy na świeżym powietrzu podzieliliśmy na 5 różnych kategorii, do każdej z nich dobierając po kilka przykładów. Gier oczywiście jest o wiele więcej – niemal tyle, ile samych dzieci i ich pomysłów.

Gry sportowe

1. Gry z wykorzystaniem piłki czy innych zabawek. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, ręczna – gry tego typu wymagają zazwyczaj boiska (nawet prowizorycznego, niewielkiego) i piłki. W wielu przypadkach nie trzeba nic więcej. Gwarantują za to dobrą i zdrową zabawę. Poza piłkami można wykorzystać specjalne, wielofunkcyjne zabawki. Należy do nich chociażby Centrum Sportu marki Smily Play, które pozwala na rozegranie czterech różnych gier.

2. Gry z wykorzystaniem skakanki lub gumy do skakania. Przyrządy te zapewniają nie tylko odpowiedni wysiłek fizyczny, ale także pozwalają na wiele wariantów gry. I tak brzdące mogą zarówno skakać na jednej nodze, jak i „lajkonikiem” czy „na krzyż”.

3. Gra w klasy albo tor przeszkód. Obie mogą mieć dwa podstawowe typy trudności. Gdy brzdąc jest mały, zabawy te będą proste, mało skomplikowane. Gdy jednak bardziej je rozbudujemy – do standardowej gry w klasy dołożymy więcej cyfr, natomiast tor przeszkód będzie składać się z różnych drzew, krzaków czy ławeczek – zabawa będzie prawdziwym wyzwaniem dla starszych dzieci.

4. Zawody w bieganiu, skakaniu, w pokonaniu toru przeszkód na czas… Warto urozmaicić każdą rozgrywkę i wprowadzić nieco zdrowej rywalizacji, która jeszcze bardziej zmotywuje dzieci do zabawy na świeżym powietrzu.

Popularne zabawy w większej grupie

5. W chowanego i berka można się bawić niemal w każdym miejscu. Wystarczy tylko znaleźć parę większych obiektów, zza których nie będzie widać dziecka, oraz nieco więcej przestrzeni. W obydwie zabawy powinno bawić się w miejscu oddalonym od drogi, po której jeżdżą samochody – wówczas gra będzie w pełni bezpieczna.

6. Baba Jaga patrzy i ciuciubabka. W obu przypadkach wystarczy niewielki skrawek ziemi (najlepiej pokrytej trawą). W przypadku ciuciubabki dziecko z zasłoniętymi oczami nie powinno mieć dużej odległości do pokonania. Tak samo patrząca „Baba Jaga” – musi znajdować się blisko pozostałych dzieci.

7. Poszukiwanie skarbów, gdzie skarbem może być niemal wszystko: czterolistna koniczynka, kolorowy kwiat, opadłe z drzewa liście, kasztany, żołędzie. Dzieci mogą też się umówić, że same coś wzajemnie przed sobą schowają, a następnie podzielą się na grupki. Drużyna, która pierwsza znajdzie skarb ukryty przez przeciwników, wygrywa!

Zabawy artystyczne i wspomagające rozwój motoryki małej

8. Puszczanie latawca to jednocześnie zabawa ruchowa, dzięki której dziecko może się wybiegać. Jeśli w dodatku samo zrobi albo udekoruje latawiec, to przećwiczy swoje zdolności manualne.

9. Lepienie babek, budowanie dużych zamków i tuneli czy nawet tworzenie małych figurek, jeśli budulec jest wyjątkowo lepki – dzieci uwielbiają zabawę z piaskiem. Dlatego warto zadbać o dostęp do piaskownicy. Należy tylko pilnować, aby w piasku nie znalazły się żadne zanieczyszczenia czy ostre przedmioty. No i by brzdąc nie próbował go jeść.

10.Rysowanie kredą po chodniku – tę zabawę na dworze dzieci uwielbiają od zawsze. Dlaczego? Mogą tworzyć to, co tylko podsunie im wyobraźnia! W dodatku nie są ograniczone przez niewielki rozmiar papieru.

11. Bańki mydlane, pękając, dostarczają maluchom niesamowitej frajdy! I nie ma znaczenia czy są to bańki małe, tworzone przez dmuchanie w specjalne kółeczko, czy też duże, które mogą być nawet wielkości dziecka.

12. Plecenie wianków lub bransoletek. Taką niecodzienną biżuterie można wykonać z różnych roślin: mleczy, trawy, stokrotek, fiołków czy innych polnych kwiatów znajdujących się w okolicy.

Zabawa poza miastem

13. Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu to czasami po prostu wypady z rodziną. Wycieczka rowerowa na łono natury sama w sobie jest interesująca i zapewnia odpowiednią dawkę ruchu.

14. Po dotarciu w zaplanowane miejsce warto urządzić wspólny piknik! Odpowiedni posiłek po jeździe na rowerze jest bardzo ważny, aby nabrać sił na drogę powrotną. Podczas pikniku można wykorzystać inne gry, np. planszowe czy karciane, które umilą czas.

15. Biwakowanie. Jeśli pogoda na to pozwala, warto wybrać się na biwakowanie. Takie niecodzienne momenty zapadają mocno w pamięć smyka. Pola namiotowe są niezwykle popularne podczas cieplejszych dni. Często są też odwiedzane przez całe rodziny, dlatego maluch nie powinien narzekać na nudę.

Spokojna zabawa w ogrodzie

16. Czasami wolimy zostać z dzieckiem w okolicy domu, np. w ogrodzie. Wówczas możemy zdecydować się na mniej wyczerpujące gry i zabawy, nadal jednak będąc na świeżym powietrzu. Kalambury to świetna i zabawna rozrywka, która w dodatku wspomaga proces myślenia.

17. Ciepło–zimno to nieco zmodyfikowana wersja szukania skarbów, w której jednak wyłącznie jedna osoba poszukuje ukrytego przedmiotu. Rodzina może sama się przekonać, kto będzie kreatywniejszy, jeśli chodzi o schowanie skarbu – dziecko czy rodzic?

18. Mafia to zabawa dla starszych dzieci, która wymaga przynajmniej 6–7 osób. Pozwala rozwinąć logiczne myślenie, a także uczy, jakich argumentów użyć we własnej obronie, aby jak najdłużej zostać w rozgrywce.

 

Zabawy dla dzieci na dworze powinny być zróżnicowane. Dzięki temu maluchy będą mogły zażyć jeszcze więcej ruchu, zacieśnić więzi z rówieśnikami oraz nigdy się nie nudzić. Równie ważne jest, aby na pewnym etapie rozwoju nasze pociechy mogły już same wybierać, w co będą chciały się bawić – mają w końcu różne upodobania i doświadczenia. Warto też zapewnić dzieciom aktywizujące akcesoria do zabawy, a także stawiać na pomysły samych maluchów. Kto wie, być może ich nieograniczona wyobraźnia stworzy całkiem nowe, ciekawe gry? Rodzic powinien też dawać przykład i samemu zaangażować się w zabawę lub ruch na świeżym powietrzu. Dzięki temu dziecko poczuje się zachęcone do częstszego wychodzenia na zewnątrz oraz przyzwyczai się do ruchu.

Komentarze

Dodaj komentarz
ssss

xd

Dick*

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania