Przejdź do treści
Etapy rozwoju niemowlaka – jak kształtuje się życie dziecka w pierwszym roku?

Etapy rozwoju niemowlaka – jak kształtuje się życie dziecka w pierwszym roku?

Ludzie rodzą się nieprzygotowani do samodzielnego życia – to ewenement w świecie zwierząt. Tylko człowiek musi poświęcić wiele lat na to, by opiekować się swoim potomstwem i nauczyć go niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie rzeczy. Jednak rozwój niemowlaka od dnia narodzin do ukończenia przez niego pierwszego roku życia to prawdziwy krok milowy do pokonania, a każdy miesiąc z życia dziecka to intensywny rozwój zmysłów, ruchu, mowy…

Rozwój niemowlaka to kwestia indywidualna

Noworodek jest całkowicie bezbronny, zdany na opiekę rodziców – nie widzi wyraźnie, nie potrafi komunikować się inaczej jak płacząc, nie jest w stanie nawet utrzymać prosto główki. Po 12 miesiącach jednak wypowiada już pierwsze słowa, siada, raczkuje, a nawet – w niektórych przypadkach – chodzi. Widzi też przedmioty, rozpoznaje domowników, ma ząbki i potrafi jeść stałe posiłki. Zanim jednak dojdzie do tego etapu, przez pierwszy rok życia intensywnie rośnie i uczy się nowych rzeczy.

Dzieci nie są takie same. Każde rodzi się z innymi cechami osobowości i rozwija się w innym czasie. Czas ten jest zbliżony, a poszczególne etapy rozwoju podobne, jednak kalendarza rozwoju niemowlaka nie można traktować dosłownie. Nie warto też porównywać swojego podopiecznego do rówieśników.

Kalendarz z etapami rozwoju dziecka może być jednak motywacją do obserwowania i diagnozowania malucha, dzięki niemu możemy wychwycić różne anomalie, które – wykryte dostatecznie szybko – można łatwo skorygować.

Kalendarz pierwszego roku w skrócie, czyli rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu

Pierwszy miesiąc. Dziecko odczuwa dotyk, wie, że jest brane na ręce, reaguje na łaskotanie. Odwraca główkę i otwiera buzię, kiedy dotknie się jego policzka, bo w ten sposób szuka pokarmu.

Drugi miesiąc. Maluszek zaczyna podnosić główkę, gdy leży na brzuszku. Wyraźnie wpatruje się w twarze bliskich, czasami nawet się uśmiecha.

Trzeci miesiąc. Wyraźnie słyszy i odwraca główkę w poszukiwaniu źródła dźwięku. Zaczyna odkrywać swoje ciało, samo ściąga sobie skarpetki i zaczyna wydawać charakterystyczne dźwięki zwane głużeniem.

Czwarty miesiąc. Maluch jest coraz bardziej ruchliwy, wyciąga rączki do zabawek, które można powiesić nad łóżeczkiem, w wózku lub na macie. Zaczyna mieć ustabilizowany rytm drzemek i karmienia.

Piąty miesiąc. Dziecko potrafi wyginać się w tzn. pozycję “foki”, czyli podnieść klatkę piersiową nawet do 90 stopni do podłoża, opierając się na rączkach (jest to wstęp do raczkowania). Łapie zabawki, zaczyna gaworzyć.

Szósty miesiąc. Potrafi odwrócić się na brzuch z plecków i odwrotnie, może już zacząć ząbkować. Maluch w tym wieku jest gotowy, by jeść stałe posiłki w postaci zupek czy miękkich owoców i warzyw.

Siódmy miesiąc. Dziecko siada, pełza i podciąga się do przodu. Potrafi trzymać przedmiot w dwóch rączkach, bawić się nim, obracać i manipulować. To czas, kiedy zaczyna bawić się zabawkami, które wymagają większej precyzji i zaplanowanego działania, np. naciskania guziczków i wykonywania poleceń.

Ósmy miesiąc. Maluszek obraca się wokół własnej osi, samodzielnie siedzi, chętnie klaszcze i macha do rodziców.

Dziewiąty miesiąc. Dzieci w tym wieku często umieją już raczkować, ale niektóre dopiero zaczynają siadać. Naśladują zabawy manualne, powtarzają proste sylaby i rozpoznają zwierzęta na obrazkach.

Dziesiąty miesiąc. Maluch jest już bardzo sprawny – raczkuje i prosto siedzi, chętnie bawi się małymi przedmiotami.

Jedenasty miesiąc. To taki etap rozwoju, kiedy dziecko wstaje i stawia pierwsze kroki przy meblach, turla piłkę, samodzielnie je kawałki owoców lub miękkie ciasteczka.

Dwunasty miesiąc. Waga dziecka jest średnio trzy razy większa niż w dniu narodzin. Maluch ma nawet sześć zębów, wypowiada pierwsze słowa, rozumie proste polecenia.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest niezwykle intensywny, a wszystkie jego etapy niezwykle ważne. Maluch rośnie, nabywa nowe umiejętności, a rolą rodziców jest ten rozwój wspierać. Nie warto jednak go przyspieszać: wkładanie dziecka do krzesełka, jeśli jeszcze nie siedzi czy trzymanie za rączki, by chodziło, mimo że nie jest jeszcze na to gotowe, jest postępowaniem szkodliwym. Warto dać dziecku czas i pozwolić mu na rozwój w indywidualnym tempie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania