Przejdź do treści
Jak kąpać noworodka? Praktyczny poradnik

Jak kąpać noworodka? Praktyczny poradnik

Chociaż tego, jak kąpać noworodka, wiele par uczy się już w szkole rodzenia, może być to czynność, która – gdy przyjdzie co do czego – budzi obawy u młodych rodziców. Maluszek w wielkiej wannie wydaje się kompletnie bezbronny i bywa, że reaguje płaczem. Dlatego dla wszystkich niedoświadczonych opiekunów przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym opiszemy jak wykapać noworodka. Pomoże on przeprowadzić Wam pierwsze kąpiele, aż z czasem nabierzecie wprawy.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Noworodek jest kąpany pierwszy raz w szpitalu przez położną. Dzieje się to najczęściej w drugiej dobie życia dziecka albo zaraz po porodzie, jeśli maluch urodził się ubrudzony krwią lub smółką. Zwykle kąpiel w wykonaniu wprawionej położnej przebiega błyskawicznie. Maluch zostaje rozebrany, następnie położna łapie go jedną ręką i płucze pod kranem. Zanim dziecko się zorientuje, trafia w ręce mamy i może być wytarte oraz przebrane.

Szpital nie jest najodpowiedniejszym miejscem dla dzieci, także jeśli chodzi o częste kąpiele. Podczas pobytu w placówce szpitalnej na skórze noworodka zbierają się groźne bakterie. Z tego też powodu pierwsza kąpiel noworodka w domu (nie dłuższa jak 3 minuty) powinna odbyć się w dniu powrotu ze szpitala. Pierwsza domowa kąpiel ma więc ogromne znaczenie nie tylko ze względów higienicznych, ale też zdrowotnych.

W czym kąpać noworodka?

Noworodka najłatwiej kąpie się w małej wanience, która stoi na stole albo przewijaku. Musi być stabilna, żeby osoba myjąca brzdąca przypadkowo nie przewróciła jej, a wraz z nią i dziecka. Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić 37 stopni Celsjusza (warto kupić specjalny termometr). Wody w wanience powinno być tyle, by nie zalewała buzi brzdąca.

Samo pomieszczenie, w którym kąpane będzie dziecko, powinno być wcześniej lekko nagrzane (min. 22oC), zwłaszcza jeśli w domu lubimy temperatury niższe niż 20 stopni. Podczas mycia nie można używać własnego płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic! Malutkie dzieci mają tak cienką i wrażliwą skórę, że środki używane przed dorosłych mogłyby ją tylko podrażnić. Niezbędny będzie specjalny płyn przeznaczony do kąpieli noworodka; można nim także umyć główkę dziecka.

Jak kąpać noworodka?

Maluszka powinno się trzymać jedną ręką, drugą z kolei namydlać, spłukiwać i chronić przed dostaniem się wody do noska czy buzi. Dziecko powinno leżeć na przedramieniu opiekuna. Aby utrzymać stabilność, należy chwycić malucha dłonią pod paszkę.

WAŻNE! Wokół mycia okolic kikuta lub niezagojonego jeszcze w pełni pępka wyrosło wiele mitów. Najpopularniejszym jest zakaz moczenia tych okolic aż do całkowitego zagojenia. Nie jest to do końca prawdą – kikut jest raną i powinniśmy o nią należycie dbać. Owszem, suchy pępek goi się dużo szybciej, jednak nie oznacza to, że nie możemy go w ogóle moczyć (najlepiej samą ciepłą wodą, bez dodatku żadnych środków myjących) – pamiętajmy jednak o dokładnym jego osuszeniu po kąpieli, wykorzystując do tego jałowy kompres gazowy.

Z czasem, kiedy maluch podrośnie, zacznie żywo reagować na kąpiel i będzie można podarować mu zabawki do kąpieli. Pomogą one wyciszyć malca, który boi się wody albo zachęcą go do dłuższego przebywania w wanience.

Jak często kąpać noworodka?

Noworodka nie trzeba kąpać codziennie, wystarczy robić to 3-4 razy w tygodniu – mamy tu na myśli kąpiel z użyciem środków myjących dla niemowląt. Pupę dziecka należy jednak myć każdego dnia, zwłaszcza jeśli wydala smółkę, która przylepia się do skóry.

Przy codziennej higienie wystarczające będzie wieczorne obmywanie skóry dziecka – zwłaszcza pachwin, pach, wszelkich fałdek i wspomnianej już pupy – za pomocą miękkiej szmatki zmoczonej w przegotowanej wodzie.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Mycie noworodka oraz kąpiel co dwa czy trzy dni to jednak nie koniec zabiegów, które zapewniają jego skórze zdrowy wygląd.

  • Po każdej kąpieli warto masować dziecko przy użyciu delikatnego balsamu lub oliwki. To nie tylko zabieg higieniczny, ale także mający wpływ na rozwój dziecka. Delikatne masowanie ciała malucha uspokaja, pomaga w zasypianiu, łagodzi dolegliwości małego brzuszka i tworzy więź między dzieckiem a rodzicem.
  • Przed nałożeniem świeżej pieluszki, maluszkowi należy posmarować pupę maścią przeciw odparzeniom. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, dlatego taki codzienny rytuał jest wręcz koniecznością.

Kąpiel noworodka warto przeprowadzać o stałej porze (najlepiej wieczorem lub po południu), między posiłkami – głodne dziecko może być marudne, natomiast najedzonemu może się ulewać. Krótki pobyt w ciepłej wodzie i kojący masaż ułatwiają dzieciom zasypianie i zapewniają spokojną noc także rodzicom.

Komentarze

Dodaj komentarz
Kaśka9

dla nas nie ma kąpieli bez emulsji z elodermu, bo faktycznie sprawdza się świetnie. Ma w składzie kompleks kwasów omega 3-6-9, alantoinę i d-panthenol, więc dobrze nawilża, natłuszcza i koi skórę. Mój maluszek bardzo lubi się kąpać, a dzięki temu emolientowi ma taką mięciutką skórę, bez podrażnień i zaczerwienień.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Rozwój inteligencji emocjonalnej dzieci
Drewniane zabawki dla dzieci