Przejdź do treści
Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak stymulować rozwój wzroku noworodka?

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak stymulować rozwój wzroku noworodka?

Noworodek wydaje się zupełnie zagubiony. Przede wszystkim śpi, je, bywa, że popłakuje. Wielu rodziców zauważa, że trudno nawiązać z takim maluchem kontakt wzrokowy. Zastanawiają się więc czy i jak widzi noworodek, a także kiedy zacznie zauważać kolory, grzechotki i reagować na twarze domowników. Jeśli i Ciebie ciekawi to, kiedy noworodek zaczyna widzieć, koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Wzrok noworodka

Maluch, który w łonie matki dojrzewał w ciemnościach przez kilka miesięcy, po narodzeniu umie mrugać oraz śledzi wzrokiem przedmioty. Jego gałki oczne poruszają się, a źrenice zwężają oraz rozszerzają. Nie oznacza to jednak, że już rozpoznaje otaczający go świat. Mózg noworodka dopiero uczy się interpretować obrazy, w macicy bowiem nie miał okazji do stymulowania swojego wzroku. Zatem kiedy niemowlę zaczyna widzieć?

To, co widzi dziecko po urodzeniu, jest mało ostre, płaskie, a wzrok malucha skupia się tylko na przedmiotach w odległości ok. 20-25 centymetrów, dlatego dostrzega twarz mamy czy taty, kiedy ci pochylają się nad nim podczas karmienia czy przewijania. Co ciekawe, to właśnie ludzkie twarze, a nie przedmioty, bardziej interesują noworodka.

Nauka widzenia trwa przez kolejne kilka miesięcy. Jednak już tygodniowe dziecko potrafi odróżnić dwa przedmioty, pod warunkiem że nie znajdują się one blisko siebie. Zauważa też kontrastowe, jaskrawe barwy i duże wzory z wyraźnymi konturami, dlatego wiele ochraniaczy do łóżeczek jest w kolorze czarno-białym lub z dodatkiem czerwonego. Wzrok noworodka lepiej dostrzega czerwień i zieleń niż na przykład błękit.

Maluch nie lubi też silnego światła, broni się przed nim i ucieka wzrokiem w półmrok.

Jak widzi niemowlę?

Dopiero pod koniec drugiego miesiąca życia malec zaczyna skupiać wzrok na przedmiotach i potrafi wpatrywać się w nie przez długie minuty. To oznacza, że kora mózgowa panuje już nad pracą gałek ocznych, a rodzice zaczynają dostrzegać, że są widziani przez ich dziecko. To też najwyższy czas na przyczepianie do łóżeczka różnych przedmiotów: maskotek, grzechotek czy karuzeli. Jeśli wiszą one w odległości około 20-25 cm od buzi dziecka, będzie ono się w nie wpatrywać albo śledzić wzrokiem kręcące się powoli zabawki.

Z miesiąca na miesiąc widzenie będzie się u niemowlaka rozwijać. Najpierw zacznie dostrzegać drobne elementy, np. oczka u misia, stanie się wrażliwe na kolory, a nawet na odcienie tego samego koloru.

W piątym miesiącu zacznie widzieć w trójwymiarze i nauczy się oceniać odległość, zacznie więc wyciągać rączki do zabawek. Kiedy maluch ciągle wyrzuca z łóżeczka czy z wózka zabawki, oznacza to, że intensywnie ćwiczy zmysł wzroku, ostrość, widzenie trójwymiarowe oraz koordynację ręka-oko.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć, zacznij stymulować rozwój jego wzroku

Noworodek widzi kontrastowe kolory i wyraźne kontury, dlatego w jego pokoju powinny być jasne ściany i meble z czarnymi, czerwonymi czy granatowymi dodatkami w postaci obrazków, pomponów czy maskotek lub książeczek doczepianych do szczebelków łóżeczka.

Z biegiem czasu dziecko zaczyna rozróżniać kolory (na początku jest to czerwony i zielony, potem żółty, a w końcu niebieski). Kiedy dziecko zaczyna widzieć, nadchodzi czas na wybór kolorowych zabawek. Te dla niemowląt, będące również w ofercie Smily Play, są produkowane z myślą o tym, by kilkumiesięczne dziecko skupiało na nich wzrok. Niezależnie od tego, czy są to maskotki, grzechotki czy karuzele, mają one żywe kolory, często wydają też przyjemne dźwięki i niemowlak, który od urodzenia ma już dobrze rozwinięty słuch, zaczyna wodzić wzrokiem w poszukiwaniu zabawki wiszącej nad lub obok łóżeczka.

Wybierajmy więc kolorowe zabawki i trzymajmy je w odległości ok. 25 cm od dziecka. Nie panikujmy, jeśli brzdąc od razu nie zlokalizuje przedmiotu – na to potrzeba czasu. Ruchliwemu niemowlakowi można także podsuwać zabawki z lusterkiem. Jego zainteresowanie twarzami sprawi, że zacznie przekręcać się w różne strony, byle tylko zobaczyć swoją buzię w lusterku – stymulowanie wzroku dziecka będzie jednocześnie treningiem jego sprawności fizycznej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy?