Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko wiązać buty w łatwy i przyjemny sposób?

Jak nauczyć dziecko wiązać buty w łatwy i przyjemny sposób?

Wiązanie butów w oczach osób dorosłych wydaje się banalnym zadaniem (trudniej może być jedynie, gdy mamy zmarznięte palce). Tymczasem dzieci mają z nim olbrzymi problem. Małe rączki potrzebują bardzo dużo ćwiczeń, zanim uda im się poprzeplatać sznurówki w odpowiedniej kolejności i zrobić trwałą kokardkę. Umiejętność ta jest jednak niezwykle przydatna – przecież pociecha nie będzie wiecznie chodzić w butach na rzepy czy suwak. Zatem jak nauczyć dziecko wiązać buty? Świetnym sposobem jest szybka zachęta do zabawy wszelkiego rodzaju nawlekankami.

Kiedy podjąć się nauki wiązania butów?

Dzieci do około 7 roku życia nie muszą zazwyczaj wiązać butów. Producenci obuwia zadbali o to, by większość modeli do 33-34 rozmiaru zapinana była na praktyczne rzepy. Umożliwiają one szybkie zakładanie obuwia bez potrzeby wiązania, a przy tym nie rozpinają się i nie spadają ze stopy.

Modele powyżej wspomnianych rozmiarów są już jednak najczęściej wyposażone w sznurowadła. Dlatego kiedy stopa Twojej pociechy urosła a tyle, że trudno znaleźć na nią obuwie na rzepy, oznacza to, że maluch musi rozpocząć naukę wiązania butów.

Pierwszoklasiści przed zajęciami fizycznymi muszą zmienić szkolne kapcie na buty sportowe, zazwyczaj wybierają tenisówki lub trampki, które oczywiście posiadają wiązania. Wczesnoszkolny wychowawca nie ma obowiązku pomagania dzieciom w przebieraniu się, nie ma też na to czasu, dlatego zanim dziecko pójdzie do szkoły, powinno umieć wiązać sznurowadła. Tutaj pojawia się pytanie: jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Wykorzystaj nawlekanki dla dzieci!

Zabawki do nawlekania to kolorowe i estetycznie wykonane koraliki lub klocki, występują w różnych kształtach i wielkościach. Są wykonane najczęściej z drewna, ale można znaleźć również takie z bezpiecznego plastiku.

Nawlekanki są trwałe, stabilne i motywują dziecko do ćwiczenia motoryki małej. Maluch, który bawi się codziennie zabawkami lub klockami do nawlekania ćwiczy dotąd niezgrabne paluszki. Dzięki takiemu treningowi szybko nauczy się chwytać, przekręcać i precyzyjnie nakładać poszczególne elementy. Co więcej, kształci swoją wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową, uczy się cierpliwości i logicznego myślenia. Niektóre zabawki tego typu pozwalają także na naukę kształtów, kolorów czy nazw zwierząt. Zabawa klockami do nawlekania w przyszłości ułatwi kolorowanie, rysowanie, a nawet pisanie. Poza tym świetnie przepędzają nudę!

Dziecku w wieku przedszkolnym można podarować sznurek, mulinę lub kawałek włóczki oraz drewniane koraliki do nawlekania. Im mniejsze dziecko, tym większymi koralikami powinno się bawić – na szczęście takich produktów nie brakuje. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie brzdące mogą bawić się nawlekankami, dlatego tak ważne jest sprawdzanie, dla maluchów w jakim wieku taka zabawka jest odpowiednia. Niektóre z nich nadadzą się nawet dla 18-miesięcznych brzdąców. Sześciolatek może już nawlekać koraliki niewielkiej wielkości za pomocą igły i nitki.

But do nauki wiązania

Ciekawą pomocą do nauki wiązania butów jest but treningowy. Gotowy bucik można kupić, ale także wykonać samodzielnie w domu. Do jego stworzenia wystarczy gruba tektura i kolorowa tasiemka. Dodatkową frajdę sprawi ozdobienie go za pomocą kredek czy mazaków. Taki bucik powinien mieć po minimum trzy dziurki z każdej strony.

Jeśli wykonamy dwa modele, jeden może wiązać rodzic, a drugi dziecko. Naśladując ruchy mamy lub taty, maluch szybko pojmie jak zawiązać sznurowadło. Podczas nauki wiązania butów opiekunowie muszą uzbroić się w cierpliwość. To wcale nie takie łatwe i wielu dzieciom nauka zajmuje kilka dni.

Wybierz odpowiednie buty

Pierwsze buty ze sznurówkami powinny być oczywiście wygodne. Warto jednak zwrócić uwagę także na wielkość dziurek i jakość sznurowadeł. Dziurki powinny być duże, by dziecko mogło swobodnie przewlekać przez nie szerokie sznurowadło. To wykonane z bawełny będzie się lepiej wiązać i rzadziej rozwiązywać. Dobierzcie też odpowiednią długość sznurowadeł – zbyt długie będzie trzeba wiązać dwa razy, a zbyt krótkie będą sprawiać trudności podczas wiązania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania