Przejdź do treści
Mały fryzjer, czyli wszystko o lalce do czesania

Mały fryzjer, czyli wszystko o lalce do czesania

Lalka do czesania to ciekawe połączenie ulubionej przez maluchów przytulanki z zabawką kreatywną. Bo przecież czesanie, robienie warkoczyków, kitek czy przedziałków to nic innego, jak tworzenie! Zabawki tego typu posiadają jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę – ćwiczą paluszki dziecka. Zabawy manualne, takie jak zaplatanie włosów, przyczepianie spinek czy zakładanie gumek, będą miały olbrzymie znaczenie w przyszłości, kiedy to dziecko zacznie pisać w zeszycie albo robić szlaczki.

Lalki z włosami do czesania

Nie da się ukryć, że małe dziewczynki kochają lalki. Uwielbiają je przebierać, karmić, nosić, wozić wózkiem, a także czesać. Lalka o miękkich, długich włosach i dodatkowym asortymentem umożliwiającym zmienianie jej fryzury, jest świetnym prezentem dla małej dziewczynki.

Lalka do czesania – ale też każda inna – przypadnie do gustu zwłaszcza trzylatkom. To czas, kiedy odczuwają wzmożoną potrzebę opiekowania się i naśladowania swoich opiekunów. Kiedy co rano mama, babcia, ciocia czy tata czesze lub robi fryzurę swojemu dziecku, mała dziewczynka pragnie robić to samo. Lalka nie służy więc tylko do czesania, ale także odzwierciedla wzorce, które znane są dziewczynce w wieku przedszkolnym. Lalka lub głowa do czesania dla dzieci sprawi jej więc olbrzymią radość i szybko stanie się ulubioną zabawką.

Lęk przed fryzjerem a zabawa lalką do czesania

Lalka do czesania to także znakomite rozwiązanie w przypadku dzieci, które nie lubią chodzić do fryzjera. Siedzenie dłuższej chwili w wielkim fotelu, podczas gdy obca osoba zrasza, czesze lub obcina włosy, może powodować strach u niejednego malucha. Dzieci boją się jednak przede wszystkim tego, co jest im obce. Kiedy poznają pracę fryzjerki, lęk znika. Dlatego lalka do czesania to zabawka, dzięki której dziecko może dowiedzieć się jak wygląda praca fryzjera i jakie czynności muszą być wykonane, żeby specjalista mógł stworzyć nową fryzurkę. Oczywiście warto wytłumaczyć dziecku, że lalce włosy nie odrastają po przycięciu (unikniemy wtedy płaczu zawiedzionego malucha), ale na jej przykładzie można opowiedzieć co po kolei robi fryzjer i dlaczego.

Lalka do stylizacji i wizażu

Dziewczynki mogą też ćwiczyć swoje umiejętności fryzjerskie na specjalnej głowie do stylizacji dla dzieci. To nie cała lalka, a jedynie model do ramion z dodatkami w postaci szczotki, grzebienia, spinek czy wałków do robienia fal i loków. Model ustawiony na stole służy do ćwiczenia umiejętności fryzjerskich. Fryzurę lalce do czesania zmieniać można wielokrotnie. Dziewczynki chętnie puszczają w takich sytuacjach wodze fantazji, a głowa lali zmienia się w prawdziwe dzieło sztuki.

Zalety ćwiczeń z lalką do stylizacji

Zaplatanie warkoczy, nakładanie gumek i wstążeczek, wplatanie koralików we włosy lub nawijanie pasemek na wałki to znakomite ćwiczenie cierpliwości i sprawności manualnej. Dziecko musi chwytać pasma w paluszki, przekładać je, zawiązywać. Na początku nie jest to wcale łatwe zadanie, ale z czasem zabawy we fryzjera mogą stać się prawdziwą frajdą i wstępem do czesania koleżanek, mamy czy siostry.

Rozwój motoryki małej ma ogromne znaczenie także podczas nauki pisania. Wyćwiczone paluszki lepiej trzymają ołówek i długopis, sprawniej prowadzą go po papierze, a pismo jest ładniejsze i pewniejsze.

Zabawa lalką uczy też opiekuńczości i empatii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania