Przejdź do treści
Sorter drewniany, plastikowy, materiałowy – jaki sorter dla dziecka wybrać?

Sorter drewniany, plastikowy, materiałowy – jaki sorter dla dziecka wybrać?

Dzieci z zainteresowaniem poznają świat, który je otacza. I chociaż tuż po urodzeniu ich zmysły nie są zbytnio rozwinięte, z czasem się kształtują i smyki zaczynają się z chęcią uczyć. Uczą się chętnie i wyjątkowo szybko! Zabawki rozwijają u nich m.in. zmysły wzroku, słuchu, dotyku, a także zdolności poznawcze oraz manualne. W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na zabawkę, która kształtuje dziecko na wielu poziomach – sorter. Drewniany, plastikowy czy wykonany z materiału sorter przykuwa uwagę brzdąców, zajmuje ich czas, przyspiesza edukację oraz poprawia zdolności motoryczne. Czym jest i dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczony?

Jak wygląda sorter kształtów dla dzieci?

Głównym celem sorterów jest przede wszystkim pomoc maluchom w nauce rozróżniania kolorów oraz kształtów. Każdy sorter jest mniej lub bardziej rozbudowaną zabawką posiadającą otwory w różnych kształtach. Dołączone są do niego specjalne, kolorowe klocki, które idealnie pasują do wspomnianych wcięć. Zadaniem dziecka jest przypisanie klocków do odpowiednich otworów.

Sorter drewniany a może plastikowy – rodzaje

Sortery możemy podzielić w zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane:

  • Sorter dla niemowląt jest wykonany z miękkiego materiału (np. pluszu), dzięki czemu jest w pełni bezpieczny nawet dla najmłodszych dzieci.
  • Sorterem plastikowym mogą bawić się dzieci od około pierwszego roku życia. Powodzeniem cieszą się także sortery interaktywne, które wyposażone są w baterie i wydają dźwięki, odgrywają melodie lub mają światełka.
  • Sorter drewniany jest bardzo trwały. Mogą się nim bawić dzieci od pierwszego roku życia. Jednak niektóre z nich – ze względu na bardziej skomplikowane zadania, jakie zabawka ma do zaoferowania – będą odpowiednie tylko dla starszych dzieci.

Sortery dla niemowląt

Dziecko już w wieku 3 miesięcy może bawić się materiałowym sorterem. Zabawkę charakteryzuje duży rozmiar, z otworami przeznaczonymi do wkładania miękkich „klocków”. Maluszek może mieć problemy z włożeniem maskotek w luki, może nawet nie być zainteresowany tym elementem zabawki – nie powinno nas to jednak przesadnie martwić. Sorter dla niemowlaka posiada także inne funkcje, które z pewnością zaciekawią malca. Może nią być np. sensoryczność – szeleszczące, grzechoczące lub piszczące komponenty są dodatkową atrakcją, która zachęca brzdąca do dopasowywania pluszowych elementów do otworków.

Sorter kształtów dla niemowląt nie tylko zajmuje dziecku czas, ale przede wszystkim ćwiczy jego koordynację, spostrzegawczość, umiejętność chwytania i celność.

Sortery pluszowe wykonane są z nietoksycznych i niebarwiących tkanin, które maluch może brać do buzi, co zresztą często czyni. Posiadają proste formy z dużymi, najczęściej czterema lub pięcioma otworami. Najmłodsze dzieci preferują sortery, które mają otwory na górze, a nie po bokach, bo takie najłatwiej się im obsługuje.

Sortery dla dzieci starszych

Sortery dla dzieci w wieku przedszkolnym mogą być bardziej skomplikowane. Przy pomocy sorterów brzdące uczą się wielu nowych rzeczy, np. poznają nazwy zwierząt, kształtów lub kolorów czy też opanowują pierwsze litery oraz cyfry. Nie brakuje też sorterów, które pomagają w nauce odczytywania godzin na zegarku.

Zabawki te rozwijają wyobraźnię przestrzenną dzieci, umiejętność logicznego myślenia i koncentrowania się na zadaniu. Dostarczają również możliwość ćwiczenia motoryki małej.

Plastikowymi czy drewnianymi sorterami maluchy mogą bawić się samodzielnie. Dobrej jakości zabawki są trwałe i nie posiadają żadnych małych elementów, które przez nieuwagę rodzica mogłyby znaleźć się w brzuszku smyka.

Zalety sorterów

Sortery to zabawki bezpieczne, dlatego często są wybierane na pierwszą zabawkę edukacyjną dla niemowląt. Za pomocą sortera-domku, kostki lub takiego w kształcie nakładki z bolcami dzieci uczą się rozróżniać kolory, kształty i trenują logiczne myślenie. Co więcej, wspierają one umiejętności manualne i kształcą sprawność i precyzję paluszków i rączek.

Modeli sorterów jest tak wiele, że łatwo można je dopasować do potrzeb intelektualnych i fizycznych dziecka. Im jest ich więcej w domu, tym większa szansa, że zajmą dziecko na dłużej i silniej będą oddziaływać na jego rozwój. Jeśli jednak Twoje dziecko w wieku 12 miesięcy nie jest zainteresowane tego typu zabawką – nie jest to powód do zmartwień. Jedne dzieci szybciej i chętniej dopasowują klocki do otworów, u innych ciekawość może wziąć górę nawet kilka miesięcy później.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jakie zabawki do wody dla dzieci wybrać?