Przejdź do treści
Maty edukacyjne i interaktywne – maty dla dzieci dopasowane do wieku

Maty edukacyjne i interaktywne – maty dla dzieci dopasowane do wieku

Kiedy rodzice planują zakup wyprawki dla dziecka, zabawki rzadko pojawiają się na liście najpotrzebniejszych rzeczy. Nowo narodzony maluch wymaga przede wszystkim ciepła, opieki, pożywienia i częstej zmiany pieluszek. Szybko jednak okazuje się, że niezbędnym dodatkiem w codziennym życiu maluszka jest mata – zabawka niezwykle uniwersalna i bardzo przydatna. Dlaczego maty dla dzieci są warte zakupu i czy są one przeznaczone tylko dla niemowląt?

Pobudza zmysły i ćwiczy całe ciało

Mata edukacyjna dla dzieci to bardzo prosta zabawka. Jest miękka, wykonana z nietoksycznych, trwałych i kolorowych tkanin, uszyta na planie kwadratu lub koła. Rozłożona na podłodze nie tylko zabezpiecza dziecko przed chłodem, ale także umila mu ćwiczenia całego ciała. Maluch w pozycji na brzuszku lub na pleckach rozwija wszystkie mięśnie, podnosi (lub dopiero próbuje) główkę, sięga po zabawki ułożone dookoła albo będące częścią maty, kręci się dookoła własnej osi. Taka zabawa sprawia, że maluch pracuje nad całym ciałem, odbiera swoje otoczenie wszystkimi zmysłami, zaczyna interesować się kolorami i reaguje na zewnętrzne bodźce. Jednocześnie leży na podłodze, dzięki czemu nie jest narażone na niebezpieczeństwo upadku z wysokości: łóżka, kanapy czy przewijaka.

Miękka mata edukacyjna dla niemowląt, będąca również w asortymencie Smily Play, może być wyposażona w dodatkowe zabawki stymulujące rozwój: piszczałki, lusterka, tasiemki i gryzaki. Maluch odkrywa je po kolei, dotyka, wącha, często także liże. Może to robić w pozycji na brzuszku, która mobilizuje do podnoszenia główki, jak i leżąc na pleckach. Dodatkowe pałąki, z których zwisają grzechotki, kółeczka czy lusterka, są dla dziecka ciekawe, dlatego wyciąga do nich rączki, próbuje ich dosięgnąć i za wszelką cenę podotykać.

Maty edukacyjne muszą być łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli się zabrudzą, powinno się je przetrzeć zwilżoną ściereczką, a niektóre modele bez obaw można wyprać ręcznie lub w pralce. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko spędza czas bezpiecznie. A później, kiedy zacznie siadać i pełzać, można pierwszą matę zmienić na inną, bardziej dostosowaną do zainteresowań i wieku malucha.

Maty edukacyjne zamiast dywanu

Podłogowe maty dla dzieci to nie tylko zabawka, ale także praktyczne zabezpieczenie maluszków przed chłodem i twardą podłogą. Nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie wykładziny czy dywanu, zwłaszcza gdy w domu mieszka alergik albo po mieszkaniu chodzi psiak.

Mata wykonana z pianki lub grubej tkaniny, składana i rozkładana, może odgrywać w dziecięcym pokoju rolę miękkiej wykładziny. Można rozłożyć ją podczas zabawy i schować pod koniec dnia lub traktować jako stałą dekorację wnętrza.

Pamiętajmy, że dziecko, które skończyło 6 miesiąc życia, zaczyna całkiem sprawnie się poruszać: pełza, następnie raczkuje, wstaje i stawia pierwsze kroki. Etapy te bardzo cieszą rodziców, ale dla samego malucha bywają bolesne, bo wiążą się z mnóstwem wywrotek. Na podłodze wyłożonej matą ćwiczy się znakomicie, a upadki nie są tak nieprzyjemne.

Maty interaktywne z dźwiękami

Ciekawą matą dla dzieci nieco starszych może być mata grająca, która umili maluchowi prowadzenie po niej ulubionych samochodzików czy tworzenie miasteczka z klocków. Wyraziste kolory, odgłosy typowe dla dużego miasta i uliczki, po których można jeździć autkami to niewątpliwe atuty takiej zabawki.

Matę można zabrać ze sobą w podróż, ponieważ łatwo się składa, jest lekka, nie zajmuje wiele miejsca, a ponadto jest łatwa w czyszczeniu. Matę można rozłożyć w dowolnym miejscu, dlatego jeśli dziecko chętniej bawi się przy stoliczku, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie na nim ją rozłożyć. Taką zabawką na pewno będzie się bawić zarówno chłopiec, jak i dziewczynka w wieku wczesnoprzedszkolnym.

Maty dla przyszłych tancerzy

Taniec to ćwiczenie, które korzystnie wpływa na rozwój ciała i umysłu. Ruch wzmacnia kości i mięśnie, poprawia nastrój oraz zwiększa koordynację ruchową. Dzięki zabawkom muzycznym, do których można zaliczyć matę taneczną dla dzieci, słuch brzdąców staje się wrażliwy na dźwięki i rytm.

Rodzicom  poszukującym zabawki dla przedszkolaka z niespożytą energią, taka mata do tańczenia na pewno przypadnie do gustu, a dla brzdąca okaże się znakomitą niespodzianką. Oczywiście maluch nie nauczy się tańczyć walca czy fokstrota, ale przeskakując z planszy na planszę, poprawi swoją sprawność fizyczną, rozwinie refleks i nauczy się koncentrować nad określonym zadaniem. Przy okazji opanuje też angielskie literki i pojedyncze słowa, nauczy się rozpoznawać głosy zwierząt, a także grać proste melodie.

Maty do tańczenia dla dzieci to świetna zabawa także dla większej grupy brzdąców: rodzeństwo, koleżanki i koledzy z podwórka – wszyscy lubią tańczyć! A kiedy zdecydujemy się na matę z funkcją nagrywania, dzieci będą mogą tworzyć własne kompozycje i pierwsze piosenki. Więcej zabawek interaktywnych dostępnych jest na stronie smilyplay.pl.

Maty edukacyjne dla niemowląt lub dla dzieci w wieku przedszkolnym mogą być znakomitym pomysłem na prezent zarówno dla samego maluszka, jak również dla jego rodziców. Dziecko potrafi bawić się na macie godzinami, czym zapewni mamie i tacie trochę wolnego czasu. I chociaż brzdąca nigdy nie można zostawiać sam na sam, to gwarantujemy, że mata interaktywna sprawdzi się znakomicie w każdym domu, w którym jest małe dziecko.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Zabawa w dom sposobem na naukę emocji