Przejdź do treści
Nauka cyferek dla dzieci, czyli jak nauczyć dziecko liczb?

Nauka cyferek dla dzieci, czyli jak nauczyć dziecko liczb?

Nauka cyferek dla dzieci to nie żmudna praca z zeszytem i ołówkiem w ręku. Jeśli właściwie podejdziemy do zadania nauczenia dziecka cyfr, nie tylko zacznie posługiwać się nimi błyskawicznie, ale też w szkole nie będzie kojarzył nauki z trudną pracą, lecz z zabawą. A przecież przez zabawę maluchy uczą się najszybciej – chłoną wówczas informacje niczym gąbka wodę. Co więcej, z dzieci, które samodzielnie potrafią rozszerzać swoją wiedzę, wyrastają najbardziej tęgie umysły! Z niniejszego artykułu dowiesz się jak nauczyć dziecko cyfr w przystępny i przyjemny sposób.

Nauka liczb dla dzieci – od czego zacząć?

Może wydawać się to dziwne, ale już niemowlęta mogą mieć styczność z liczbami. Cyferki – zwykle od jeden do trzech – widnieją na wielu zabawkach edukacyjnych i aktywizujących. Nic w tym dziwnego. Maluch poznaje początkowo świat poprzez swoje najbliższe otoczenie: klocki, pojazdy, lalki, maskotki, przeglądając pierwsze proste książeczki…

Z czasem dzieci pokazują na paluszkach, ile mają lat, potrafią klasnąć dwa czy trzy razy, proszą o dwa herbatniki czy zjadają jeszcze dwie łyżeczki zupki. Cyfry otaczają nas od urodzenia, nawet jeśli nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Bardzo szybko można więc prosić malucha o policzenie, ile piesków widzi na obrazku albo ile figurek kotów stoi na półce. Liczenie to dla dziecka wyzwanie, ale także ogromna radość, kiedy bezbłędnie poda właściwą cyfrę.

Jakich zabawek używać w nauce cyferek dla dzieci?

Tak naprawdę można zacząć od najprostszych klocków, można też wręczyć dziecku zabawkę interaktywną. Klocki wymagają naszego zaangażowania i motywują brzdąca do wspólnej nauki z rodzicami. Zajmowanie się dzieckiem można więc połączyć z liczeniem, np. układaniem klocków w odpowiednie grupy po wybranej ilości sztuk. Można też układać je tak, aby tworzyły kształt określonej cyfry. Kiedy rodzic potrzebuje nieco czasu dla siebie, może podsuwać dziecku zabawki interaktywne. Te – w postaci zabawkowych telefonów, tabletów czy książeczek dźwiękowych – często nagradzają brzdąca oklaskami lub wygrywają melodie, kiedy maluch naciska odpowiednią cyferkę. Pozytywne bodźce motywują do nauki, a malec błyskawicznie uczy się rozpoznawania cyfr od 1 do 3 czy nawet od 0 do 9.

Dodatkowe korzyści z nauki cyferek przez zabawę

Niezależnie od tego, czy rodzic chce nauczyć swoją pociechę tylko cyferek, współczesne zabawki zapewniają dzieciakom ogólny rozwój fizyczny i intelektualny. Przy okazji nauki cyfr, maluch rozwija swoje zdolności poznawcze, koordynację wzrokowo-ruchową oraz jest pobudzany intelektualnie. Aby wskazać właściwą cyfrę, musi rozpoznać dźwięk czy dotknąć odpowiedniego klawisza, którego wyszukać trzeba wzrokiem. Często też cyfry przypisane są konkretnym zwierzątkom, instrumentom lub przedmiotom codziennego użytku, które dziecko poznaje przy okazji nauki cyferek. W ten sposób każda minuta spędzona na nauce liczb poszerza wiedzę dzieci na temat otaczającego ich świata.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania