Przejdź do treści
2 + 2 = 4, czyli jak nauczyć dziecko liczyć?

2 + 2 = 4, czyli jak nauczyć dziecko liczyć?

Wielu współczesnych dorosłych, kiedy myśli o matematyce i wspomina lekcje w szkole, po prostu się wzdryga. Rodzice głowią się nad tym, jak nauczyć dziecko liczyć, by go nie zniechęcić i nie zanudzić. Nauka odejmowania, dodawania, mnożenia czy dzielenia często kojarzy się z mozolnymi ćwiczeniami, z siedzeniem przy biurku, kreśleniem liczb w zeszycie. Jednak rozwiązywanie zadań nie jest najlepszą metodą nauki liczenia dla małych dzieci. Kiedy wybierzemy właściwą, to zanim trafią one w szkolne mury, mogą już bez problemu dodawać i odejmować, a cyferki kojarzyć będą się im z beztroską i niezwykle ciekawą zabawą. Jeśli jesteś ciekaw jak nauczyć dziecko liczyć, ten artykuł jest dla Ciebie!

Nauka liczenia dla dzieci – czyli co ma wspólnego sprawność manualna z liczeniem?

Zdolności matematyczne dzieci wiążą się z ich motorycznym poziomem rozwoju, co oznacza, że umiejętności manipulowania drobnymi przedmiotami czy poruszania się w przestrzeni przekładają się na postrzeganie ilości, rozmiarów, wagi i kształtów. Im dziecko ma więcej okazji do chwytania, obracania przedmiotów i zabawek, dopasowywania elementów do wyciętych kształtów (jak w wielu zabawkach manualnych), wspinania się, biegania, jazdy na rowerze lub hulajnodze, czyli innymi słowy – im bardziej jest sprawne manualnie, tym większa szansa, że nauka liczenia przysporzy mu mniej problemów albo nie będzie w ogóle kojarzyła się ze żmudnymi ćwiczeniami.

Co ciekawe, dzieci uczą się bardzo szybko i już te, które skończyły 18 miesięcy mogą rozpoznawać pierwsze cyferki. Więcej na temat nauki cyfr dowiesz się w tym artykule. Używanie klocków z liczbami, układanie ich w pociągi czy stawianie numerów w odpowiedniej kolejności jest dla dzieci przyjemną zabawą i już oswaja je z prostymi działaniami matematycznymi. Ponadto dzięki zabawom tego typu maluchy bardzo szybko nauczą się liczyć na paluszkach. Zaczynają także rozumieć, że gdy posiadają dwa cukierki, mogą podzielić się nimi z siostrą czy bratem. Dziecko w ten sposób odkrywa, że podczas świetnej zabawy można nauczyć się liczenia!

Jak nauczyć dziecko liczyć podczas zabawy?

Codzienne spędzanie czasu z dzieckiem w wieku przedszkolnym warto wykorzystać na zajęcia edukacyjne (oczywiście w formie zabawy, nie ślęczenia przy biurku!). Brzdącom można zapewnić zabawki oraz gry do nauki liczenia, można też posiłkować się przedmiotami codziennego użytku.

Świetnym sposobem będzie także nauka w trakcie rutynowych czynności. Maluch może liczyć podczas zakupów: ile bułek trzeba kupić albo ile jabłek jest w siatce? Może pokazywać na paluszkach, ile widzi piesków podczas spaceru lub ile jest dzieci w piaskownicy.

Warto też sięgać po wszelkie wierszyki i książeczki, w których mowa jest o liczbach albo liczyć wraz z dzieckiem strony, które zostały do przeczytania lub obrazki.

Świetnymi narzędziami do nauki liczenia dla dzieci są maskotki, klocki czy samochody. Z maluchem można policzyć, ile ma lalek, ile aut, ile w aucie jest kół czy drzwi.

Gry planszowe również są świetnym sposobem na naukę liczenia – brzdąc może liczyć kropki na kostce czy pola, które musi pokonać, by dotrzeć do mety. Czasami zasady gry zmuszają do cofnięcia pionka o wyznaczoną ilość pól, wówczas dziecko ćwiczy również odejmowanie. W ten sposób nawet zwykła gra zmienia się w grę do nauki liczenia!

Matematyka otacza nas codziennie, często jej nie zauważamy, a także nie zdajemy sobie sprawy, że z niej korzystamy. Opiekując się dziećmi, szybko dojdziemy do wniosku, że zwykłe czynności są ściśle związane z prostymi równaniami, a każde zajęcie jest okazją do uczenia dzieci dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak nauczyć dziecko literek i alfabetu?