Przejdź do treści
Przegląd zabawek i produktów dla niemowlaka czyli jakich akcesoriów naprawdę potrzebuje maluch

Przegląd zabawek i produktów dla niemowlaka czyli jakich akcesoriów naprawdę potrzebuje maluch

Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, wszyscy bliscy pragną otoczyć go jak najlepszą opieką. Często wiąże się to także z zakupem najrozmaitszych zabawek i akcesoriów dla niemowląt. Obecnie, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych produktów dla maluchów, a ich producenci wszystkie je określają jako absolutnie niezbędne. Ale czy naprawdę tak jest? Czy wszystkie te dodatki faktycznie są dzieciom niezbędne?

Pierwsze zakupy czyli wyprawka dla niemowlaka

Pierwsze zakupowe wyzwanie czeka rodziców jeszcze przed narodzinami malucha. Ważne jest bowiem, aby wyposażyć się odpowiednio w produkty, które przydadzą się dziecku – i mamie – na oddziale porodowym.

Na porodówce i w pierwszych dniach życia maluchowi przydadzą się:

  • pieluszki tetrowe
  • pieluszki jednorazowe
  • pajacyki lub śpioszki rozpinane (3 lub 4 sztuki)
  • body łatwo rozpinane (około 4 sztuki)
  • skarpetki i rękawiczki
  • czapki bawełniane
  • kocyk
  • śpiworek lub rożek
  • sól fizjologiczna
  • jałowe gaziki
  • szczotka z miękkim włosiem
  • krem pielęgnacyjny
  • krem przeciw odparzeniom
  • olejek do smarowania i kąpieli

Przez pierwsze dni, a nawet tygodnie swojego życia maluch dostosowuje się do nowego świata, w którym się znajduje. W związku z tym potrzebne będą mu jedynie podstawowe produkty, a przede wszystkim bliskość i czułość rodziców.

Wraz z upływem czasu, kiedy niemowlę będzie rozwijać się i nabywać nowe umiejętności, lista przydatnych akcesoriów będzie sukcesywnie rosnąć.

Akcesoria i zabawki przydatne dla niemowlaka

Niezależnie od tego czy karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, dziecko potrzebować będzie butelki. Nawet jeżeli pokarm pobiera wyłącznie od matki butelka może przydać się w domu niemowlęcia. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy mama musi odciągnąć pokarm wcześniej, a następnie nakarmić dziecko przy pomocy butelki. Ponadto, będzie ona potrzebna maluchowi także do picia. Warto zaopatrzyć się w dwie różne butelki – osobną do mleka i wody czy herbatek na trawienie.

Kolejnym akcesorium, którego – w większości wypadków potrzebuje niemowlę – jest smoczek. Mimo to, zdania w tej sprawie są podzielone – niektórzy twierdzą, że nie jest on dziecku potrzeby, inni uznają go za produkt niezbędny. Prawdą jest, że dobrej jakości, właściwie wyprofilowany smoczek wspomaga rozwój jamy ustnej malucha.

Zdarza się jednak, że dzieci nie potrzebują smoczka i same go odrzucają. Najlepiej jest kupić na próbę jeden smoczek i obserwować reakcję malucha – jeżeli mu się spodoba, można pokusić się o dokupienie kolejnych sztuk.

Trzymiesięczne niemowlę posiada już umiejętność wodzenia wzrokiem za ruchomymi, interesującymi je przedmiotami. W tym czasie przydatne staną się akcesoria w postaci kolorowych grzechotek aktywizujących. Kolorowe zabawki korzystnie wpłyną na rozwój dziecka i stymulację jego wzroku przy okazji zabawy.

Podobną funkcję pełnią również maty edukacyjne. Niemowlę chętnie poznawać będzie nowe kształty i kolory. Jest to rozwiązanie wygodne, praktyczne i bezpieczne. Z czasem mata staje się także przydatna w nauce chwytania przedmiotów. Przy wyborze maty ważne jest dostosowanie jej wielkości oraz wysokości zabawek do wieku oraz rozwoju niemowlęcia.

Jednym z większych akcesoriów, które przyda się w domu świeżo upieczonych rodziców niemowlęcia jest przewijak. Nie jest to produkt niezbędny – w niewielkim metrażu dość trudno zmieścić dodatkowy mebel – jednak znacznie ułatwia codzienną rutynę i pozwala dodatkowo na uporządkowanie i organizację przestrzeni. Obecnie wiele przewijaków posiada bowiem przynajmniej kilka półek lub wbudowanych szuflad, w których ułożyć można kocyki, pieluchy, nawilżane chusteczki i inne produkty potrzebne przy przewijaniu malucha.

Na letnie dni maluchowi przyda się moskitiera. Sprawdzi się zarówno w domu jak w wózku, podczas codziennych spacerów. Właściwa ochrona przed owadami podczas letnich przechadzek jak i w nocy jest niezwykle istotna. Wrażliwa i delikatna skóra malucha jest bowiem znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia czy reakcje alergiczne wynikłe wskutek na kontakt z insektami.

Książeczki edukacyjne to ciekawe rozwiązanie i połączenie zabawy, nauki oraz rozwoju niemowlęcia. Z pewnością powinny znaleźć się na półce w dziecięcym pokoju, aby w przystępny sposób uczyć dziecko otaczającego go świata.

Produkty zbędne

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że zbędny w przypadku niemowlęcych akcesoriów jest nadmiar. Maluchowi z pewnością można sprezentować miękkiego, pluszowego misia do przytulania, jednak ich nadmiar to już zbędny wydatek, gwarancja bałaganu w dziecięcym pokoju oraz niebezpieczne miejsce gromadzenia się kurzu i zanieczyszczeń.

Każdy rodzic doskonale wie, jak wrażliwa jest niemowlęca skóra i jej właściwa pielęgnacja. Akcesorium zbędnym dla malucha jest więc myjka. Może ona podrażnić i uszkodzić delikatną skórę malucha. Podczas kąpieli niemowlęcia zdecydowanie wystarczy wprawna i delikatna ręka rodzica, ciepła woda i olejek lub przeznaczony dla niemowląt płyn bezmydłowy do kąpieli.

Podobnie jest w przypadku szczotek i grzebieni z twardym włosiem lub szczotek plastikowych. Nawet pokaźna i gęsta czupryna niemowlęca nie potrzebuje ingerencji twardych szczotek czy grzebieni. Zdecydowanie wystarczy delikatne przeczesywanie miękką szczotką z giętkim włosiem.

W pokoju dziecięcym zbędny jest także baldachim nad łóżkiem. To produkt mający pełnić funkcje wyłącznie estetyczne, jednak w większości wypadków ogranicza jedynie dostęp światła do dziecięcego łóżeczka i zbiera kurz.

Decyduj odpowiedzialnie

Warto pamiętać, że to my, jako rodzice, mamy największy wpływ na to, czym otaczać się będą nasze dzieci. Dlatego też warto wybierać odpowiedzialnie, decydując się jedynie na niezbędne produkty wysokiej jakości.

Wizytę bliskich, pragnących obdarować malucha prezentami, warto poprzedzić rozmową o tym, czego potrzebuje zarówno dziecko jak i rodzice. Lepiej bowiem, nawet samodzielnie wskazać potrzebny gryzak, grzechotkę czy edukacyjną książeczkę niż otrzymać zabawkę, z której dziecko na pewno nie skorzysta.

Dobrze sprawdzają się także praktyczne rozwiązania. Czasem bowiem miesięczny zapas pieluch ucieszy rodziców tak samo jak najlepsza zabawka dla niemowlęcia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Jak wzmocnić odporność dziecka?