Przejdź do treści
Jak zachęcić dziecko do czytania, czyli o zaletach czytania książek

Jak zachęcić dziecko do czytania, czyli o zaletach czytania książek

“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

 

Statystyki czytelnictwa w naszym kraju są zatrważająco niskie. Według najnowszych badań niecałe 40% Polaków przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę, z czego tylko 9% co najmniej siedem. Mimo tego smutnego faktu, wielu świadomych i oczytanych rodziców zastanawia się jak zachęcić dziecko do czytania. Głowią się nad tym niekiedy także opiekunowie, których zaliczyć można do przerażającej większości ponad 60% nieczytających. Nie chcą bowiem, by ich pociecha miała problemy z powodu nie czytania lektur szkolnych. W niniejszym artykule zastanowimy się, w jaki sposób wychować latorośl, by sięgała po książki pod wpływem pasji i zainteresowania, a nie przymusu.

Zalety czytania książek

Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży jest przeogromny. Zastanawiasz się co daje czytanie książek? Oto odpowiedź:

  • Wzbogaca słownictwo, poprawia sprawność językową, a także uczy zasad poprawnej pisowni.
  • Pobudza wyobraźnię, ale jest także źródłem ogromnej wiedzy merytorycznej o świecie.
  • Dzieci, które czytają, lepiej wyrażają swoje uczucia, mają większą świadomość dobra i zła, lepiej rozumieją nie zawsze jednoznaczne sytuacje.
  • Książki pobudzają do myślenia, ale także relaksują, bawią i motywują do działania. Uczą tolerancji, ale także wzmacniają poczucie własnej wartości, zwłaszcza jeśli przekazują ważne treści i pouczają.
  • Utwory literackie to znakomici “kompani” podczas deszczowych dni, choroby czy okresu smutku. Wspólne czytanie książek dla dzieci buduje silną więź rodzinną, jest przyczynkiem do rozmów i rozwiązywania problemów.
  • Czytanie to także skuteczne ćwiczenie dla mózgu, który potrzebuje bodźców, by się rozwijać.

Czytanie książek dla dzieci

Jak zatem zachęcić dziecko do czytania? Pierwszym krokiem ku motywowaniu dzieci do sięgnięcia po lekturę jest wspólne wybieranie książeczek i czytanie ich przed snem. Wspólne czytanie wieczorem pomaga dziecku się wyciszyć i spokojnie zasnąć. To świetny sposób na usypianie, jeśli dziecko wieczorem popłakuje lub nie chce spać we własnym łóżku. Już niemowlakowi można czytać krótkie utwory (np. bajki), z których maluch uczy się nazw zwierzątek lub poznaje przygody ciekawych bohaterów.

Czytanie odpręża i wycisza także rodzica, dzięki czemu atmosfera w domu staje się przyjemna i złe nastroje odchodzą w zapomnienie.

Psychologowie i pedagodzy uważają, że dziecku warto czytać codziennie przez co najmniej 20 minut. Wieczorny rytuał ma wiele zalet, m.in. pobudza rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, pobudza pamięć oraz kreatywność. Co więcej, dostarcza nowe tematy do działań, gdyż brzdąc kreuje swoje zabawy według tego, co przeczytają mu rodzice lub on sam.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

1. Wiedząc jaki jest stan czytelnictwa w Polsce, smutna prawda jest taka, że zachęcenie malucha do przeczytania książki na nic się zda, jeśli dziecko nie widzi czytających rodziców. Dlatego pierwszym, bardzo ważnym krokiem do zmotywowania brzdąca jest sięganie po książki przez nas, dorosłych, w każdej wolnej chwili.

2. Czytając młodszemu dziecku bajkę, spróbuj zachęcić je do interakcji. Poproś by wskazało na obrazku konkretne zwierzątko, wykorzystaj lekturę do nauki kolorów, kształtów lub literek czy też porozmawiaj o emocjach, jakie przeżywają bohaterowie. Zachęci go to do sięgania po książki w przyszłości.

3. Gdy maluch uczy się czytać, pozwól, by to on czytał Tobie. Nie poganiaj, nie poprawiaj, pomagaj tylko wtedy, gdy poprosi o pomoc. Nawet gdy przeczytanie jednej strony zajmuje mu bardzo dużo czasu, uzbrój się w cierpliwość.

4. Szkrabowi możesz też podsuwać nowoczesne rozwiązania, takie jak e-booki czy audiobooki. Te ostatnie co prawda nie zaznajomią z prawidłową pisownią, jednak są również dobrym rozwiązaniem. Bajki czytane przez aktorów i odtwarzane z płyt, na nowoczesnych urządzeniach lub nawet wygłaszane przez zabawki szybko trafiają do dzieci. Uzmysławiają im bowiem, że bajki czytane są ciekawe i zabawne. Gdy dziecko jest wyjątkowo oporne, zaproponuj mu komiks.

5. Warto również razem z dzieckiem wykonać plakat zachęcający do czytania książek. Kolorowy obraz i motywujące hasło można zawiesić na ścianie w pokoju, by przypominał o codziennym czytaniu.

6. Przed świętami czy urodzinami pamiętaj, że książka jest jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych prezentów. Dodatkowo niesie ze sobą wiele korzyści, które zostały już przytoczone w niniejszym artykule. Może więc warto podarować maluchowi za każdym razem przynajmniej jedną nową, ciekawą, pełną ilustracji bajkę?

7. Nie zmuszaj brzdąca do czytania książek, które ty sam kochałeś w dzieciństwie. Pociecha może nie podzielać Twojego gustu. Zamiast tego znajdźcie złoty środek. Może zainteresują go utwory, których bohaterami są postacie znane ze współczesnej telewizji lub gier komputerowych? A może warto odnieść się do jego zainteresowań?

8. Gdy dziecko jest starsze, wykorzystajcie gry, które polegają na układaniu słów lub wymagają przeczytania krótkich poleceń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania