Przejdź do treści
Wierszyki i rymowanki dla dzieci – dlaczego warto wprowadzić je do zabawy?

Wierszyki i rymowanki dla dzieci – dlaczego warto wprowadzić je do zabawy?

Zasób słów 18-miesięcznego dziecka wynosi około kilkudziesięciu wyrazów. Zanim maluch ukończy 2 rok życia, powinien zwiększyć się on do kilkuset. Jest to zatem szczególny okres w życiu dziecka, w którym pobudzany jest rozwój jego mowy i intelektu. Warto zatem, aby w codziennym programie zabaw rodziców z ich pociechami pojawiły się krótkie wierszyki i rymowanki dla dzieci. Zabawy tego typu nie tylko będą doskonaliły wymowę, ale także ćwiczyły pamięć i poczucie rytmu najmłodszych.

Rymowanki dla dzieci a nauka

Dziecko, które zna już podstawowe słowa, nazwy zwierzątek i dźwięki, które one wydają, bardzo chętnie włączy się we wspólne rymowanie. Powtarzane, rytmiczne zdania, bogate w liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze, są dla dzieci doskonałą okazją do ćwiczenia umiejętności mowy i poznawania nowych wyrazów.

Nie zawsze trzeba korzystać z książeczek z wierszykami, chociaż są one bardzo pomocne. Czasami wystarczy samemu wyszukać rymy, np. do znajdujących się w pobliżu przedmiotów, sposób ten z pewnością uatrakcyjni dziecku zabawę. Warto angażować malucha w powtarzanie wyrazów albo pozostawiać luki, które może on uzupełniać według własnego wyboru, ćwicząc tym samym swoją kreatywność.

Taka zabawa nie tylko wpłynie pozytywnie na pamięć dziecka, ale również sprawi, że maluch zacznie o wiele szybciej dostrzegać ciągi przyczynowo-skutkowe w otaczającej go rzeczywistości.

Wierszyki dla dzieci drugim życiem zabawek

Zabawki, które znudziły się już dziecku, mogą zyskać nowe życie, dzięki rymowanym wierszykom dla najmłodszych. W jaki sposób?

Grzechotki w kształcie zwierzątek, figurki, maskotki albo postaci z bajek mogą posłużyć jako pacynki, które ustami rodziców opowiedzą o swoich zaczarowanych przygodach albo będą uczyły dziecko kolejnych wyrazów. Opowiastki nie muszą być oczywiście rymowane, jednak krótkie wierszyki spodobają się dzieciom o wiele bardziej, sprawiając tym samym, że szybciej zapamiętają nowe słowa.

Warto pamiętać, że najmłodsi wykorzystują zaledwie kilka funkcji zabawek, ponieważ nie wiedzą do czego mogą im one jeszcze posłużyć. Wspólna zabawa z rodzicami tchnie drugie życie w – wydawać by się mogło – przestarzałe produkty.

Krótkie wierszyki dla dzieci a rozwój języka

Powiększający się zasób słów i umiejętność wypowiadania prostych zdań pozwalają dzieciom na coraz płynniejszą i bardziej swobodną komunikację. Dlatego warto w tym czasie przykładać się ze szczególną starannością do poprawnego i wyraźnego wysławiania się, ponieważ dzieci bardzo szybko przyswajają wzorce zaczerpnięte z ich najbliższego otoczenia. Krótkie rymowanki dla dzieci ćwiczą nie tylko poprawne wymawianie poszczególnych słów, ale ogólnie aparat mowy.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Zabawa poorzez nauke to jedna z najlepszych form poznawania swiata przez dziecko

Anna Bier

Jest tyle dostępnych pięknych książeczek dla najmłodszych z rymowankami. Dodatkowo zabawki dla najmłodszych recytują piękne rymy i wierszyki. Na rynku królują zabawki wielofunkcyjne, wystarczy trochę kreatywności i możemy wymyślać najrozmaitsze zabawy w zależności od wieku dziecka.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania