Przejdź do treści
Wierszyki, piosenki, rymowanki – doskonalimy pamięć dzieci

Wierszyki, piosenki, rymowanki – doskonalimy pamięć dzieci

Trzylatki posiadają bogaty zasób słownictwa, który przekracza kilkaset wyrazów. Dzięki temu dzieci bez problemu potrafią już porozumieć się z dorosłymi, opowiadając im o tym, co ich interesuje, który pokój w domu lubią najbardziej, albo która atrakcja na placu zabaw sprawia im największa przyjemność. Dzięki tak swobodnej komunikacji i stale rosnącej w siłę percepcji poznawczej maluchy przyswajają coraz to większy zasób wiedzy, który sprawa, że poprawia się również ich pamięć.

Pamięć trzylatka

Dziecko, które ukończyło trzeci rok życia, posiada już zasób słownictwa przekraczający kilkaset wyrazów. Trzy latka to także wiek, w którym wzrastają umiejętności interpersonalne dzieci, zaczynających świetnie dogadywać i bawić się w grupie. Dzięki tak obszernej znajomości języka polskiego i dobrze rozwiniętym kanałom komunikacyjnym najmłodsi potrafią swobodnie rozmawiać z dorosłymi i swoimi rówieśnikami. Wszystkie kontakty maluchów sprawiają, że zaczyna się im również silnie rozwijać pamięć, którą należy skrupulatnie trenować.

Jak ćwiczyć pamięć dziecka?

Wierszyki, piosenki i rymowanki! Dzięki nieustannie rozwijającej się pamięci, rytmom i rymom zawartym w wierszowanych tekstach oraz zabawnym historiom, które opowiadają i licznym wyrazom dźwiękonaśladowczym najmłodsi chętnie powtarzają i zapamiętują te nieskomplikowane rymowanki. Warto również zauważyć, że trzylatki rozumieją wypowiadane słowa i sens powtarzanych zdań, dzięki czemu o wiele łatwiej jest im je sobie przyswoić i odnieść do otaczającej je rzeczywistości. Dużym atutem takiej zabawy oprócz treningu pamięci jest również rozwój muzyczny dziecka, które odśpiewując fragmenty piosenek wyrabia w sobie poczucie rytmu i ćwiczy głos. Jest to ważne zwłaszcza w perspektywie przyszłej edukacji przedszkolnej, w której takie aktywności znajdują się w codziennym programie pracy placówki.

Koncentracja

W wieku trzech lat dziecko potrafi się już skoncentrować na wykonywaniu jednej czynności przez 15 minut. Wspólna zabawa w naukę wierszyków, piosenek i rymowanek nie tylko wpłynie pozytywnie na pamięć malucha i jego muzykalność, ale będzie również poprawiać jego zdolność koncentracji.

Komentarze

Dodaj komentarz
Dorota Dabrowska

Mój syn ma 20 miesięcy nie zna wszystkich słów to znaczy ze nie zaśpiewa właściwego tekstu piosenki ale już kojarzy na czym polega np Baloniku mój malutki, z resztą cześć piosenek spiewa po swojemu 🙂

Ewelina Pikula

Warto zachecac dziecko do ćwiczenia pamięci. Im wczesniej zacznirmy tym łatwiej dziecki a poza tym to świetna zabawa;)

Rafal Zdonek

Ja śpiewam mojej malutkiej kołysanki na dobranoc. To także świetnie ćwiczy pamięć bo gdy malutka usłyszała raz w telewizji jedna z tych kolysanek od razu ją rozpoznała. Także już rocznym dzieciaczkom można ćwiczyć pamięć mimo że same jeszcze nie mówią

Ania Gondek

My dużo czytaliśmy książeczek. Bylam w szoku kiedy syn sam dokończył zdania rymowanek

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania