Przejdź do treści
Jak ćwiczyć pamięć u dziecka? Wykorzystaj wierszyki, piosenki i rymowanki!

Jak ćwiczyć pamięć u dziecka? Wykorzystaj wierszyki, piosenki i rymowanki!

Swobodna komunikacja i rozwijająca się percepcja poznawcza pozwala trzyletnim maluchom na przyswajanie wiedzy, a także poprawę pamięci. Z wiekiem ludzka pamięć zaczyna szwankować, trudniej nam także przyswoić nową wiedzę. Ćwiczenie pamięci dziecka już od najmłodszych lat może temu zapobiec, a z pewnością spowolnić proces zapominania. Jak ćwiczyć pamięć u dziecka w sposób przyjemny dla małego ucznia?

Umiejętności interpersonalne trzylatka

Trzyletnie dziecko posiada już zasób słownictwa przekraczający kilkaset wyrazów, dzięki czemu bez problemu potrafi się porozumieć. Opowieści o zainteresowaniach czy ulubionych atrakcjach na placu zabaw nie sprawiają mu żadnej trudności. W wieku trzech lat wzrastają także umiejętności interpersonalne dziecka, dlatego z łatwością dogaduje się ono z nowymi kolegami i koleżankami, a także bawi w grupie.

Dzięki obszernej znajomości języka polskiego i dobrze rozwiniętym kanałom komunikacyjnym najmłodsi potrafią swobodnie rozmawiać nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale także z dorosłymi. Wszystkie kontakty interpersonalne maluchów sprawiają, że zaczyna się im również silnie rozwijać pamięć. Naszym zadaniem jako rodzica jest skłonienia brzdąca do ćwiczenia pamięci. Oczywiście najlepiej wykorzystać do tego zabawę!

Jak ćwiczyć pamięć u dziecka?

Odpowiedź jest prosta: piosenki, wierszyki i rymowanki dla dzieci! Rytmy i rymy oraz liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze zawarte w zabawnych, wierszowanych tekstach sprawiają, że najmłodsi chętnie powtarzają i zapamiętują te nieskomplikowane rymowanki.

Warto również zauważyć, że trzylatki doskonale rozumieją wypowiadane słowa i sens powtarzanych zdań. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im sobie je przyswoić i odnieść do otaczającej ich rzeczywistości.

Krótkie wierszyki dla dzieci na pamięć, szczególnie te z melodią, posiadają jeszcze jeden atut – doskonalą rozwój muzyczny malucha. Kiedy brzdąc odśpiewuje fragmenty piosenek, wyrabia w sobie poczucie rytmu i ćwiczy głos. Jest to ważne zwłaszcza w perspektywie przyszłej edukacji przedszkolnej, ponieważ takie aktywności znajdują się w codziennym programie pracy placówek.

Koncentracja u  dzieci

W wieku trzech lat dziecko potrafi się już skoncentrować na wykonywaniu jednej czynności przez 15 minut. Wspólna zabawa poprzez naukę wierszyków, rymowanek i piosenek nie tylko wpłynie pozytywnie na rozwój pamięci malucha i jego muzykalność, ale będzie również poprawiać jego zdolność koncentracji.

Komentarze

Dodaj komentarz
Dorota Dabrowska

Mój syn ma 20 miesięcy nie zna wszystkich słów to znaczy ze nie zaśpiewa właściwego tekstu piosenki ale już kojarzy na czym polega np Baloniku mój malutki, z resztą cześć piosenek spiewa po swojemu 🙂

Ewelina Pikula

Warto zachecac dziecko do ćwiczenia pamięci. Im wczesniej zacznirmy tym łatwiej dziecki a poza tym to świetna zabawa;)

Rafal Zdonek

Ja śpiewam mojej malutkiej kołysanki na dobranoc. To także świetnie ćwiczy pamięć bo gdy malutka usłyszała raz w telewizji jedna z tych kolysanek od razu ją rozpoznała. Także już rocznym dzieciaczkom można ćwiczyć pamięć mimo że same jeszcze nie mówią

Ania Gondek

My dużo czytaliśmy książeczek. Bylam w szoku kiedy syn sam dokończył zdania rymowanek

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania