Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Stanowi także ważny element rozwoju każdego dziecka. Maluszek słyszy pierwsze dźwięki, będąc jeszcze w brzuchu mamy! Jaki jest wpływ muzyki na rozwój dziecka? Jakie melodie powinniśmy prezentować swoim brzdącom i w jaki sposób pobudzać ich zmysł słuchu? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w niniejszym artykule!
Muzyka dla dzieci w brzuszku
Jak dowodzą badania, muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko. Już w okresie prenatalnym – dokładnie od dwudziestego szóstego tygodnia – malec zaczyna słyszeć rytm oraz melodię. Można wówczas zaobserwować jego reakcję na różne dźwięki. Intensywne i głośne (np. rock) pobudzają go, natomiast spokojne, łagodne i rytmiczne (np. muzyka klasyczna) uspokajają i relaksują. Dziecko, już po urodzeniu, reaguje na słyszane melodie podobnie. Zmysł słuchu maluszka warto zacząć stymulować jak najwcześniej, dlatego dobrym rozwiązaniem jest puszczanie muzyki dziecku w brzuszku.
Pozytywny wpływ muzyki na rozwój dziecka
Jak już wspomnieliśmy, wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bardzo duży. Kształci ona pamięć i kreatywność maluszka, poprawia jego koncentrację, podwyższa motywację oraz opóźnia objawy zmęczenia. Co więcej, rozładowuje napięcia i stresujące emocje.
Jak zaobserwowano, dzieciom, które od narodzin regularnie słuchały muzyki (mowa to u spokojnych, stonowanych dźwiękach, nie agresywnych), łatwiej przychodzi nauka pisania oraz czytania. Lepiej radzą sobie także ze stresem. Z tego tez powodu warto włączyć muzykę do zabawy, a także puszczać spokojne brzmienia noworodkowi. Kto wie, może odkryjemy pasję i talent do muzyki u naszej pociechy?
Zabawki muzyczne
Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko stymulują słuch dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki małej (granie na instrumentach) oraz dużej (taniec, skakanie do słyszanej melodii). Ponadto rozwijają nie tylko zmysł słuchu, ale także dotyku czy wzroku. Dzięki zabawkom muzycznym dziecko rozwija także rytm oraz równowagę.
Do muzycznego świata należy zapraszać dzieci już od pierwszych dni ich życia. Słuch można pobudzać poprzez śpiewanie kołysanek czy puszczanie cicho muzyki relaksacyjnej. Niektóre zabawki, takie jak karuzele i projektory czy tez maskotki, wygrywają melodie, których szkrab słucha z ciekawością. Około 3 miesiąca życia, kiedy to maluszek zaczyna bardziej interesować się otaczającym go światem, zabawki te zaczną interesować go nie tylko pod kątem wydawanych przez nie dźwięków. Zacznie więc po nie sięgać, a potem chwytać.
Od 6 miesiąca życia dziecka, a nawet wcześniej, warto wykorzystywać nowo nabyte umiejętności – takie jak chwytanie czy leżenie na brzuszku – i włączać do zabawy maty grające, grzechotki czy interaktywne zabawki.
Gdy byłam w ciązy, czesto włączałam spokojna muzyke,by dziecko sie przyzwyczajało, muzyka pozytywnie dziala na dziecko. Teraz muzyka czesto towarzyszy mojej córeczce w dniu codziennym. Uspokaja ja, wycisza. Lubi bawic sie przy muzyce.
Zauważyłam, że mój syn bardzo lubi muzykę. Jak włączamy mu wesołą muzykę, to przebiera nóżkami
moja starsza córka, teraz 6 lat , to cały czas albo śpiewa , albo tańczy. gra na cymbałkach, organkach i gitarze ;), czasem to jakieś pudełka i patyczki wykorzystuje, i tak od małego 😉
będąc w ciąży włączałam różne piosenki w szczególności instrumentalną Jamesa Hornera Southampton. Teraz gdy maluch jest na świecie przy tej muzyce się uspokaja lub zasypia
Ciekawy artykuł, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotna jest muzyka. Dobrze że w przedszkolach wprowadzono zajęcia z rytmiki. Moja córeczka wraca z przedszkola z ciekawymi pomysłami i uczymy naszego roczniaka. Dzieci uwielbiają muzykę, mój syn jest spokojny w aucie dopiero po włączeniu jego płyty z piosenkami � polecam- to dobry sposób na dłuższą podróż.
dzieciom niekiedy wystarczy łyżeczka i kubek,żeby wyczarować melodię, bardzo lubię jak moje dzieci poszukują źródeł dźwięków w przedmiotach codziennego użytku