Szukaj
Pomagamy
Pomagamy
Fundacja Dzieciom

Strefa rodzica

Wszystkie artykuły

Nauka siadania – Czyli świat dziecka widziany z innej perspektywy

Beautiful cute soft baby sitting on bed

Przez pierwsze tygodnie życia dziecka, maluch ogląda świat na leżąco. Czasem na pleckach, czasem na brzuszku, ale zawsze w pozycji poziomej. Cóż to dla niego za nowość, kiedy pewnego dnia okazuje się, że jego kościec i mięśnie są już na tyle stabilne, aby rozpocząć samodzielne próby siadania.

Kiedy dziecko jest gotowe, aby rozpocząć naukę siadania?

Dziecko w wieku 6 miesięcy zaczyna pełzać, a następnie siadać i utrzymywać samodzielnie pozycje siedzącą. Zazwyczaj jest do tego gotowe w wieku 9 miesięcy. Niedługo później maluch zaczyna podejmować próby samodzielnego wstawania. Warto pamiętać, że dziecko samo da sygnał rodzicom, że już nadszedł właściwy moment na naukę siadania. Kiedy tylko okaże się, że maluch jest w stanie sam podeprzeć się na łokciach podczas leżenia na brzuszku i unieść główkę do góry, to znaczy, że jego mięśnie są już na tyle silne, aby za chwilę rozpocząć próby samodzielnego siadania.

Czym nie należy się przejmować?

Każde dziecko zaczyna siadać w indywidualnym, najlepszym dla niego momencie. Aby mogło to zrobić musi mieć odpowiednio ukształtowany kościec i mięśnie. Najpóźniej u dzieci rozwijają się mięśnie brzucha, dlatego nie należy się martwić, kiedy dziecko potrafi samodzielnie utrzymać się w pozycji siedzącej, ale potrzebuje pomocy, aby ją przyjąć. Maluch z całą pewnością opanuje tę sztukę w przeciągu kilku tygodni.

Nauka przez zabawę

Oglądanie świata z siedzącej perspektywy to dla malucha całkiem spore wyzwanie, ponieważ opanowanie tej umiejętności przyniesie bardzo dużo zmian w jego dotychczasowym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachęcać dziecko do tej aktywności, jednak nie wykonywać jej za nie. Podnoszenie dziecka za rączki, albo opatulanie poduszkami, żeby się nie przewróciło może spowodować powstanie wad postawy u dziecka, które z czasem samo posiądzie tę cenną umiejętność. Dzięki wspólnej nauce siadania dziecko rozwija umiejętności psychoruchowe, dlatego ważne, aby rodzic towarzyszył mu w mądry sposób w tak ważnej dla niego chwili.