Przejdź do treści
Jakie zabawki dla niemowlaka? Wybierz odpowiedzialnie!

Jakie zabawki dla niemowlaka? Wybierz odpowiedzialnie!

Kiedy zastanawiamy się, jakie zabawki dla niemowlaka powinniśmy kupić, od razu myślimy o grzechotkach lub maskotkach. Jednak rozwój dziecka trwa wiele miesięcy i maluch nie rodzi się z umiejętnością chwytania grzechotek czy układania klocków. Dlatego każda zabawka powinna być dobrana do jego wieku, a jej zadaniem powinno być rozwijanie umiejętności.

Jakie zabawki dla niemowlaka w pierwszym miesiącu jego życia?

Nawet malutkie dziecko instynktownie wybiera te zabawki, które pomagają mu w rozwoju.  Akcesoria do zabawy dla niemowląt nie mają służyć jedynie do zajęcia czasu czy uspokojenia płaczącego brzdąca. Ich zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka: jego wzroku, słuchu, zmysłu dotyku i koordynacji ruchowej. Dlatego też zabawki niemowlęce dobiera się tak, by najlepiej pasowały do jego wieku i  psychofizycznych potrzeb.

Kiedy dziecko ma zaledwie miesiąc, widzi przedmioty, które znajdują się zaledwie w odległości 20-35 cm od jego główki. Rozróżnia przede wszystkim barwy kontrastowe, np. czarny i biały, biały i czerwony. To dlatego wiele zabawek dla najmłodszych jest tak kolorowych i stanowi połączenie kontrastujących zabarwień. Kiedy nad łóżeczkiem powiesimy czerwony balonik albo włożymy do niego biało-czarną książeczkę, noworodek wyraźnie zwróci uwagę na taką zabawkę i będzie usiłowało przekręcać główkę w stronę widzianego przedmiotu. Na tym etapie życia malucha grzechotki czy klocki są zbędne.

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka

Trzymiesięczne niemowlę bywa już bardziej aktywne, czasami płacze, kiedy się nudzi, i uśmiecha, gdy zobaczy twarz rodzica lub usłyszy muzykę. Dlatego znakomitą zabawką będzie karuzela umieszczona nad główką malucha leżącego w łóżeczku. Jeśli wiszą na niej kolorowe zabawki i wydaje ciche dźwięki, niemowlak będzie się w nią wpatrywał i chętnie przy niej usypiał.

Dziecko w tym wieku zacznie też badać otoczenie dookoła siebie, dotykać przedmiotów i się im przyglądać. Można mu pokazywać wówczas plastikowe lusterka, grzechotki, niewielkie maskotki, a także kłaść na macie edukacyjnej.

Pierwsze zabawki edukacyjne dla niemowląt

Mata edukacyjna to jedna z najwspanialszych zabawek dla niemowląt, które ukończyły 4 miesiąc życia. Wystarczy położyć na niej dziecko, by mogło ono swobodnie ćwiczyć unoszenie główki i rączek, przewracanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Maluch może sięgać po zabawki wiszące nad jego główką, dotykać różnych faktur oraz naciskać piszczałki. To wszystko stymuluje rozwój dziecka, które w wieku 6 miesięcy jest już aktywne fizycznie, próbuje pełzać i raczkować.

Gdy zacznie przemieszczać się po mieszkaniu oraz ząbkować, a dzieje się to średnio około 7-8 miesiąca życia, jest to idealny moment, by podawać dziecku zabawki, które może wziąć do buzi. Nie mogą mieć jednak małych elementów! Maluch chętnie będzie używał wszelkich gryzaków, lalek i piłeczek, zacznie też zasypiać w towarzystwie pluszowego misia.

Warto również zastanowić się nad zakupem zabawek aktywizujących, które motywują malucha do stawiania pierwszych kroków. Mają one wiele funkcji interaktywnych – śpiewają, mówią oraz świecą. Takie zabawki mogą towarzyszyć dziecku bardzo długo, bo nawet do 3 roku życia.

Bezpieczny prezent dla niemowlaka

  • Kiedy wybieramy prezent dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Pamiętajmy, że dziecko bierze wszystko do ust, gryzie, dotyka oraz ciska zabawkami o podłogę. Złej jakości plastik może popękać i stać się niebezpieczny dla malucha.
  • Wybierając produkt europejskiego producenta oznaczony CE, mamy pewność, że został on przebadany i dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
  • Sprawdźmy też na opakowaniu oznaczenie wieku – nie powinniśmy wręczać zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci. Nie dość, że maluch i tak nie będzie umiał się nimi bawić, to może przypadkiem zrobić sobie krzywdę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

6 rodzajów zabaw dla dzieci