Przejdź do treści
Bajki do słuchania dla dzieci – jakie korzyści płyną z audiobooków?

Bajki do słuchania dla dzieci – jakie korzyści płyną z audiobooków?

Bajki do słuchania dla dzieci można kupić, wypożyczyć, a nawet włączyć online za pomocą aplikacji lub popularnej strony z filmami. Miłośnicy klasycznych książek bardzo sceptycznie podchodzą do wszelkich nowości technologicznych związanych z czytaniem lub raczej słuchaniem dzieł, takich jak audiobooki. Dzieci jednak bardzo szybko przekonują się, że bajki audio są przystępne i ciekawe, dlatego często domagają się od rodziców ich włączania. E-bajki dla dzieci mają wiele zalet, dlatego warto słuchanie książek włączyć do codziennego rytuału zabaw. Aby uspokoić fanów papierowych publikacji – nie rezygnujmy jednak z klasyki!

Rodzaje bajek do słuchania dla dzieci

Bajki czytane dla dzieci dzielą się na słuchowiska i audiobooki.

Słuchowiska są najczęściej nagrywane przez kilka osób, rzadziej utwór czyta jedna osoba, modulując głosem, by wcielić się w różnych bohaterów. W tej formie literackiej wykorzystuje się także inne efekty akustyczne: dźwięki, takie jak np. świergot ptaków, odgłosy ulicy czy bicie zegara, a także muzykę, która jest tłem dla wypowiadanych słów. Słuchowiska bardziej przypominają teatr radiowy niż czytanie bajki na głos. Witold Hulewicz, polski poeta i krytyk literacki, nazwał je teatrem wyobraźni.

Z kolei audiobookom nie towarzyszą dodatkowe elementy dźwiękowe. Często są czytane przez jedną osobę, nie jest to jednak regułą. Głos lektora (lub lektorów) i sposób czytania mają olbrzymi wpływ na jakość audiobooka. Im więcej modulacji głosem i przedniej gry aktorskiej niż monotonnego recytowania, tym utwór jest dla dzieci ciekawszy.

Bajki dla dzieci czytane przez lektora

Kiedy wybieramy audiobooki dla dzieci, na okładce płyty – poza tytułem i autorem powieści – pojawia się także nazwisko lektora. Często są one czytane przez prawdziwe gwiazdy kina i telewizji, niektóre głosy są rozpoznawane już po pierwszym usłyszanym zdaniu.

Dobry lektor znakomicie przyciąga uwagę i zainteresowanie słuchacza, a swoim sposobem czytania buduje odpowiednie emocje. Niestety, źle dobrany potrafi zanudzić i spowodować, że dziecko więcej nie sięgnie po tę formę literacką. W niektórych przypadkach może zniechęcić nawet do przeczytania utworu w formie klasycznej książki.

Dzieci także chętnie słuchają bajek opowiadanych im przez… zabawki. Lalka lub pluszak czytający bajkę jest dla nich dużo bardziej przystępny niż bezosobowe płyty. Nic dziwnego, przy okazji słuchania utworu mogą się także z nimi pobawić.

Zalety czytanych bajek dla dzieci

Zalet słuchowisk i audiobooków dla dzieci jest naprawdę sporo.

  • Są świetnym towarzyszem w podróży. Warto więc zabrać je ze sobą do samochodu, kiedy dziecko musi wysiedzieć w foteliku kilka godzin.
  • Nie męczą wzroku.
  • Są idealne dla dzieci, które jeszcze nie czytają.
  • Nie jest to warte pochwały, ale dla wielu uczniów są ratunkiem, jeśli nie chcą czytać zadanych lektur. Każdy audiobook będzie lepszy niż pospiesznie przeczytane streszczenie książki. Jeśli problem jest dość częsty, warto szukać sposobów na zachęcenie smyka do czytania.
  • Słuchowisko dla dzieci przyda się także, kiedy maluch długo nie może zasnąć i wymaga ciągłego czytania książeczek. Żaden audiobook nie zastąpi rodzica, który powinien czytać dziecku codziennie przez co najmniej 20 minut, ale z czystym sumieniem można zrobić sobie przerwę, korzystając z pomocy lektora.
  • Bajki do słuchania dla dzieci uczą skupienia i wzbogacają słownictwo. Mogą przekonać do sięgnięcia po papierowe egzemplarze lektur.

Gdzie dostać audiobooki dla dzieci?

Audiobooków można słuchać online za pomocą aplikacji lub stron internetowych, można kupić je na płytach CD lub w formacie mp3, a nawet wypożyczyć w bibliotece. Małemu dziecku można także podarować czytającą bajeczki zabawkę. Jest ona wykonana z trwałych materiałów i może zawierać jedną lub kilka utworów. Warto uczyć nawet kilkumiesięczne szkraby, że czytanie i słuchanie książek jest czynnością przyjemną, wartościową i wszechstronnie rozwijającą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania