Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko pisać? Przygotuj je do zdobycia nowej umiejętności!

Jak nauczyć dziecko pisać? Przygotuj je do zdobycia nowej umiejętności!

Dziecko, rozpoczynając edukację szkolną, zaczyna naukę czytania i pisania od poznania literek, które zapisuje w trzyliniowym zeszycie. Lekcje te są często żmudne, męczące, niekiedy nawet nudne. Są jednak niezbędne do tego, by dziecko w przyszłości potrafiło napisać wypracowanie, przeczytać książkę czy z łatwością funkcjonowało w społeczeństwie. Pewne jest jedno – żaden współczesny rodzic nie chce, by jego pociecha była analfabetą. Zatem jak nauczyć dziecko pisać? Naukę pisania można zacząć, zanim jeszcze brzdąc pójdzie do szkoły – wówczas ćwiczenia na lekcjach będą dla niego dużo prostsze.

Nauka pisania dla dzieci – zacznij od motoryki małej

Ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania można rozpocząć znacznie wcześniej, nie musimy czekać aż dziecko zacznie kreślić swoje pierwsze litery w szkolnej ławce. Naukę pisania może podjąć już trzylatek. I nie mamy tu na myśli wręczenia mu kartki, długopisu i pokazania mu jak powinno się kreślić litery. Taki sposób jest dla tak małego dziecka żmudny i – przede wszystkim – zniechęcający.

W nauce pisania olbrzymie znaczenie ma rozwijanie od pierwszych miesięcy życia małej motoryki. Im dziecko częściej angażuje dłonie i paluszki, tym stają się one sprawniejsze i lepiej przygotowane do pisania. Maluszkowi należy więc podsuwać jak najwięcej pomysłów na kreatywne zabawy, podczas których będzie miało możliwość malowania pędzlami lub palcami, lepienia z plasteliny czy ciastoliny, wycinania, kolorowania lub rysowania. Dobrym ćwiczeniem jest również nawlekanie na sznureczek, przesypywanie koralików, ryżu, grochu (wyłącznie w przypadku starszych dzieci), przetykanie sznurka przez dziurki czy też zapinanie guzików lub zatrzasków.

Rozwijaniu motoryki małej sprzyjają także prace domowe, takie jak np. robienie ciasteczek, oraz zwykłe codzienne czynności: ubieranie, mycie się, samodzielne jedzenie. Pomocne w nauce pisania mogą być również zabawki zręcznościowe: wszelkie sortery, labirynty, przekładanki. Takie zabawki często wykonane są z kolorowych, drewnianych elementów, dzięki czemu są trwałe. Drewnianymi zabawkami może się bawić nawet najmłodsze dziecko.

Zostaw szlaczki w szkole!

W programie lekcji w zerówce i pierwszej klasie dotyczących pisania bardzo dużo zadań polega na rysowaniu szlaczków. Początkowo dzieci są tym zainteresowane, z czasem jednak zaczyna je to nudzić, niekiedy nawet irytować. Dlatego zmuszanie ich do wykonywania podobnych ćwiczeń w domu tylko bardziej męczy i zniechęca je do nauki pisania.

Urozmaicanie tego zajęcia z pewnością zachęci dziecko do pisania, a na początku przynajmniej do bazgrnia. Ciekawym rozwiązaniem jest pozwolenie maluchowi na pisanie kredą po tablicy lub chodniku, zmotywowanie do pisania patykiem po piasku czy nawet palcem po plecach mamy czy taty. Pisać litery i robić szlaczki można także palcami za pomocą farb lub samościeralnym flamastrem. Świetnym rozwiązaniem są także kolorowanki do druku i łamigłówki, np. labirynty lub zadania, gdzie należy połączyć ze sobą kolejne cyferki lub kropki.

Mniej oczywiste przygotowania do pisania

Chociaż może się do wydać nieprawdopodobne, przy pisaniu nie tylko wykorzystujemy dłonie i palce. Równie istotne są kręgosłup, miednica oraz barki. Dlatego szkrab powinien rozwijać nie tylko motorykę małą, ale i dużą. Zabawy ruchowe na placu zabaw, gdzie może się wspinać, skakać czy przechodzić przez przeszkody, będą idealnym ćwiczeniem. Wycieczki rowerowe lub wykorzystanie hulajnogi przy okazji spaceru również będą doskonalić motorykę dużą szkraba.

Aby opanować sztukę pisania, równie istotna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa. Pomoże nam w tym zabawa klockami, układankami lub puzzlami. Wykorzystać możemy też takie zajęcia jak wycinanki, wyklejanki czy chociażby rzucanie do celu.

Co ułatwia dzieciom pisanie?

Będąc w sklepie papierniczym, zwróć szczególną uwagę na produkty, które będą odpowiednie i ułatwią dziecku pisanie. Maluszek przede wszystkim potrzebuje miękkiego ołówka, najlepiej o przekroju trójkątnym, gdyż taki dobrze leży w małej dłoni. Jeśli nie chcemy kupować dodatkowych przyborów, bo w domu mamy ich mnóstwo, zaopatrzmy się w specjalne gumowe nakładki, które nakłada się na okrągłe kredki.

Do szkoły przyda się zeszyt w grubo zaznaczone, kolorowe linie. Te z liniami czerwono-niebieskimi pozwalają dziecku na równiejsze stawianie pierwszych literek.

Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym dziecko uczy się pisać. Duże, uprzątnięte biurko i dobrze dopasowane do wzrostu dziecka krzesło to podstawa zaawansowanej nauki pisania. Trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie stołu, by linie w zeszycie były dobrze widoczne.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Umiejętność ładnego pisania najczęściej przychodzi z czasem. Maluch, który dużo ćwiczy, skupia się podczas zapisywania literek, nie spieszy się i ma dobre materiały piśmiennicze, powoli zacznie stawiać coraz ładniejsze znaczki. Nie wolno jednak krytykować dziecka, które nie ma ładnego pisma, ani przemęczać zbyt dużą liczbą ćwiczeń.

Niekiedy na wygląd pisma wpływa inny rodzaj wykorzystywanego narzędzia. Wiele osób, także dorosłych, ładniej pisze piórem niż ołówkiem. W przypadku małych dzieci, dopiero rozpoczynających edukację, nawet koślawe literki powinny być powodem do dumy!

Pamiętaj: jeśli brzdąc zaczyna uczyć się pisać pierwsze litery i niestety nie wychodzi mu to zbytnio, nie martwmy się na zapas jego niepowodzeniami. Nie jest to prosta sztuka. W zasadzie pisanie jest trudniejsze od czytania i niektórym szkrabom trzeba kilku lat na jego opanowanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania