Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko zegara – nauka godzin na zegarze może być świetną zabawą!

Jak nauczyć dziecko zegara – nauka godzin na zegarze może być świetną zabawą!

Nauka korzystania z zegara wpisana jest w program nauczania szkolnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by godziny odczytywały już młodsze dzieci. Wprawdzie znajomość zegara wskazówkowego w obecnych czasach nie wyklucza normalnego funkcjonowania w społeczeństwie (chyba każdy zgodzi się z tym, że zegary cyfrowe wyparły te ze wskazówkami), jednak umiejętność odczytywania godzin jest niezbędna, poza tym nauka godzin na zegarze wskazówkowym może być również wspaniałą zabawą. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć dziecko zegara, ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak nauczyć dziecko zegara przyjemnie i bez stresu?

Aby zacząć naukę odczytywania godzin na zegarze, dziecko musi znać już cyfry. Do nauki zegara wybierajmy te egzemplarze tarcz ze wskazówkami, które mają symbole arabskie, nie zaś kreski, kropki czy cyfry rzymskie. Zegar do nauki dla dzieci powinien posiadać odpowiednio długie wskazówki, a odległości między cyframi powinny być wyraźne. Dzieci czasami mają problem z odczytaniem godziny, bo zbyt gęsto ustawione cyfry zachodzą na siebie, a wskazówka nie pokazuje dokładnie jednej z nich.

Naukę zegara wskazówkowego warto zacząć od pełnych godzin, żeby następnie wprowadzić wartości “wpół do” albo “kwadrans po” czy “kwadrans do”. To także wstęp do pierwszych działań matematycznych, a odejmowanie i dodawanie maluchom może zająć trochę czasu. Nie można się więc denerwować, pospieszać dziecka ani w żaden sposób dyskredytować umiejętności małego ucznia. Jeśli pomimo ćwiczeń maluch ma problem z odczytaniem godziny, można wrócić do wcześniejszego etapu lub zrobić sobie dzień czy dwa przerwy.

Ponieważ czas jest dla dzieci pojęciem abstrakcyjnym, warto wytłumaczyć im, dlaczego nauka zegara jest ważna. Pomocny może być grafik z naniesionymi najważniejszymi godzinami i czynnościami, np.: o godz. 7:00 trzeba wstać, o 8:00 wyjść do przedszkola, o 16:00 jest czas na bajkę, a o 19:00 należy iść spać. Takie przykłady pokażą dziecku, że świadomość tego, która jest godzina, ułatwia organizację i wprowadza odpowiedni rytm w życie rodzinne.

Zegar do nauki dla dzieci

Po proste zegary mogą sięgać już małe dzieci. Tym w wieku przedszkolnym można zaproponować samodzielne wykonanie zegara – wystarczy na grubszej kartce (lub tekturze) wypisać cyfry, a wycięte wskazówki przymocować do tarczy korkiem i pinezką. Samo tworzenie zegara będzie już świetną lekcją, ale trzeba pamiętać, że taką zabawką dziecko może bawić się tylko pod opieką dorosłych.

Jeśli chcemy, żeby maluch bezpiecznie bawił się i uczył godzin bez ciągłej opieki rodzica, możemy kupić zegar dla dzieci do nauki w formie sortera czy drewnianych klocków. Wiele zabawek dla maluchów ma bowiem kształt zegara lub zegary przypomina. Układanie cyferek wokół tarczy zabawkowego zegara nie tylko pozwoli dziecku zapamiętać odpowiednie ich ułożenie, ale także ćwiczy sprawność manualną, rozpoznawanie kolorów i liczb. Nawet kilkumiesięczne dziecko może takim zegarem bawić się w domu i oswajać z jego wyglądem. Nawet jeśli maluch nie od razu przyswoi godziny na zegarze, nauka w szkole nie będzie dla niego wielkim problemem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania