Przejdź do treści
Jak wybrać pierwszą książeczkę dla dziecka?

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla dziecka?

Już kilkumiesięczne dziecko może z zainteresowaniem oglądać książeczki – pod warunkiem, że będą dopasowane do jego wieku i umiejętności. Taka zabawa wspiera wszechstronny rozwój malucha: stymuluje zmysły, ćwiczy motorykę i budzi ciekawość świata. Zobacz, jakie książeczki sprawdzą się najlepiej w przypadku półrocznego dziecka.

Zwróć uwagę na kolory

Wybierając książeczkę dla niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę. Musimy pamiętać, że wzrok tak małego dziecka jest o wiele słabszy niż w przypadku osoby dorosłej. Dlatego w przypadku najmłodszych poleca się tak zwane książeczki kontrastowe – czarnobiałe lub z dodatkiem czerwieni, która także jest przez maluchy dobrze rozpoznawana. Następnie warto wyposażyć się w książeczki z nasyconymi, wyrazistymi kolorami, które będą skupiać uwagę dziecka, stymulować jego zmysły, a przede wszystkim – będą wystarczająco atrakcyjne, aby zainteresować naszą pociechę.

Odpowiednia tematyka

Chociaż nawet małe dzieci mogą zainteresować się obrazkami w książce przeznaczonej dla starszaka, to jednak najwięcej skorzystają z książki, której tematyka i forma będzie dopasowana do ich wieku. Na początku najlepiej sprawdzają się książeczki z samymi obrazkami, ewentualnie z krótkimi opisami; później mogą dochodzić do nich proste i krótkie historyjki. Jaka tematyka będzie odpowiednia? Dla małych dzieci atrakcyjne są na przykład zwierzęta, ale także przedmioty codziennego użytku, z którymi ma na co dzień styczność. Pamiętajmy, że obrazki powinny być proste i wyraźne.

Książeczki stymulujące wszystkie zmysły

Najbardziej atrakcyjne dla dziecka, a jednocześnie najbardziej stymulujące jego rozwój, są książeczki posiadające różne faktury, elementy szeleszczące i wydające dźwięki, czy też różnego rodzaju świecidełka i lustereczka. Dzięki temu wszystkie zmysły malucha są pobudzone i może on ćwiczyć różnego rodzaju umiejętności. Doskonałym przykładem są tutaj miękkie książeczki z serii Smily Play: np. „Zwierzątka” lub „Dzień dobry Michasiu”. Książeczki są miękkie i bezpieczne dla niemowlaka, posiadają różnorodne faktury, efekty dźwiękowe czy lusterka. Dzięki prostej tematyce i wyrazistym rysunkom wpasowują się w umiejętności najmłodszych i zapewniają im atrakcyjną oraz rozwijającą rozrywkę.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Ważne jest odpowiednie dobieranie zabawek pod wzgledem wiekowym dziecka. Dotyczy to takze ksiazeczek

Magda Ba

Nasza pierwsza książeczka dla córeczki została zrobiona przez starszego brata była czarno, czerwono, biała, a jej obrazki zostały powieszone na szczebelkach łóżeczka, kolejna to miękka pluszowa o różnej strukturze, teraz w wieku 10 m-cy najlepiej sprawdzają się książeczki dźwiękowe.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania