Przejdź do treści
Jak wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlaka?

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlaka?

Już kilkumiesięczne dziecko może z zainteresowaniem oglądać książeczki – pod warunkiem, że będą one dopasowane do jego wieku i umiejętności. Taka zabawa wspiera wszechstronny rozwój malucha: stymuluje zmysły, ćwiczy motorykę i budzi w nim ciekawość świata. Na co zwracać uwagę, wybierając książeczki dla niemowlaka? Jakie sprawdzą się najlepiej w przypadku półrocznego dziecka? Zapraszamy do lektury!

Zwróć uwagę na kolory

Wybierając książeczki dla niemowląt, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kolorystykę. Musimy pamiętać, że wzrok tak małego dziecka jest o wiele słabszy niż w przypadku osoby dorosłej czy nawet kilkuletniego dziecka. Dlatego bardzo dobrym wyborem będą książeczki kontrastowe dla niemowląt – czarno-białe lub z dodatkiem czerwieni, która także jest przez maluchy dobrze rozpoznawalna.

Warto także wyposażyć się w książeczki z nasyconymi, wyrazistymi kolorami, które będą stymulować zmysły, a także skupiać uwagę i zainteresowanie dziecka. To bardzo ważne, ponieważ po atrakcyjną zabawkę niemowlak będzie sięgał częściej.

Odpowiednia tematyka

Chociaż nawet małe dzieci mogą zainteresować się obrazkami w książce przeznaczonej dla starszaka, to jednak najwięcej skorzystają z takiej, której tematyka i forma będzie dopasowana do ich wieku.

Na samym początku najlepiej sprawdzają się książeczki z samymi obrazkami, ewentualnie z krótkimi opisami, później mogą dochodzić do nich proste i krótkie historyjki. Jaka tematyka będzie odpowiednia? Dla małych dzieci atrakcyjne są na przykład zwierzęta, ale także przedmioty codziennego użytku, z którymi mają na co dzień styczność. Pamiętajmy, że obrazki powinny być proste i wyraźne.

Książeczki dla niemowlaka i znajdujące się w nich obrazki można również wykorzystać do nauki emocji (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule). Bywają też pomocne w poznawaniu przez maluszka otaczającego go świata (przeczytaj tutaj), a także zwiększają jego koncentrację (zobacz).

Książeczka dla niemowlaka stymulująca wszystkie zmysły

Najbardziej atrakcyjne dla dziecka, a jednocześnie najbardziej stymulujące jego rozwój, są książeczki posiadające różne faktury, elementy szeleszczące i wydające dźwięki czy też różnego rodzaju świecidełka i lustereczka. Dzięki takim książeczkom sensorycznym wszystkie zmysły malucha są pobudzone i może on ćwiczyć różnego rodzaju umiejętności.

Doskonałym przykładem są tutaj miękkie książeczki dla niemowląt z serii Smily Play. Książeczki są miękkie i w pełni bezpieczne dla dzieci, posiadają różnorodne faktury, efekty dźwiękowe czy lusterka. Dzięki prostej tematyce i wyrazistym, kolorowym rysunkom wpasowują się w umiejętności najmłodszych i zapewniają im atrakcyjną oraz rozwijającą rozrywkę.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Ważne jest odpowiednie dobieranie zabawek pod wzgledem wiekowym dziecka. Dotyczy to takze ksiazeczek

Magda Ba

Nasza pierwsza książeczka dla córeczki została zrobiona przez starszego brata była czarno, czerwono, biała, a jej obrazki zostały powieszone na szczebelkach łóżeczka, kolejna to miękka pluszowa o różnej strukturze, teraz w wieku 10 m-cy najlepiej sprawdzają się książeczki dźwiękowe.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

10 metod jak oduczyć dziecko ssania kciuka