Przejdź do treści
Jakie zabawki do wody dla dzieci wybrać?

Jakie zabawki do wody dla dzieci wybrać?

Zabawki do wody dla dzieci posiadają trzy funkcje. Przede wszystkim służą do zabawy. Poza tym oczywistym zastosowaniem dodatkowo wspierają rozwój smyka, a także pomagają samym rodzicom. Wielu dzieciom, zwłaszcza tym w wieku przedszkolnym, mycie się w ciepłej wodzie i pianie wcale nie kojarzy się z relaksem. Niejeden maluch boi się wody lub stosowanych kosmetyków, które szczypią go w oczy. Dlatego tak często się wyrywa i płacze, gdy przychodzi czas na kąpiel. Aby przekonać je do tego codziennego obowiązku, pokaż mu, że może być ona przyjemna! Bez wątpienia pomogą Ci w tym zabawki do wanny!

Rodzaje zabawek wodnych dla dzieci

Któż z nas nie kojarzy żółtej kaczuszki, która unosi się na powierzchni wody? Takie proste gumowe zabawki do kąpieli od zawsze bawiły i umilały czas spędzony na myciu ciała. Dzisiaj zabawki do wody dla dzieci wykonane z tego tworzywa znajdziemy w wielu innych wariantach. Już nie przedstawiają jedynie kaczki, do wyboru jest wiele innych zwierzaków w różnych kolorach. Prócz gumowych akcesoriów do kąpieli znajdziemy także oferty zabawek z plastiku oraz na przyssawki. Te drugie można przyczepić do brzegu wanny czy ściany i dowolnie zmieniać ich umiejscowienie.

Zabawki wodne dla dzieci zyskały także dodatkowe funkcje. Już nie tylko unoszą się na wodzie! Do wyboru mamy więc zabawki, które:

  • psikają wodą,
  • samodzielnie pływają (po nakręceniu lub wciśnięciu specjalnego guzika),
  • wypuszczają pianę lub bańki mydlane,
  • świecą, wydają odgłosy lub grają melodie,
  • poruszają się pod nakierowaniem na nie strumienia wody.

W ofercie akcesoriów do kąpieli znaleźć można także… książeczki! Zostały one wykonane ze specjalnego, nieprzemakalnego tworzywa. Ich dodatkową zaletą jest forma edukacyjna. Wodoodporne książki mogą wydawać różne dźwięki, a nawet zmieniać pod wodą kolor.

Chociaż kolejna pozycja może przyprawić mamę o palpitacje serca, dziecku z pewnością przypadnie do gustu. Mowa tu o specjalnych kredkach do malowania w wodzie. Jednak bez obaw, drogie mamy! Efekty kreatywnych dzieł można z łatwością zmyć z wanny, kafelków czy ciała.

Zalety zabawek do wody dla dzieci

Zabawki do zabawy w wodzie mają szereg zalet. Najistotniejszą jest chyba sama możliwość zabawy, a więc sprawiania maluszkom radości. Poza tą funkcją takie zabawki również:

  • pobudzają wyobraźnię,
  • podsycają ciekawość świata,
  • edukują (uczą na przykład nazw morskich zwierząt),
  • kształtują umiejętności manualne,
  • można się nimi bawić nie tylko w wannie, ale i w przydomowym basenie, nad jeziorem czy morzem.

Istotnym jest jednak, by taką zabawkę wybrać, biorąc pod uwagę wiek dziecka. Zabawka, która ucieszy trzylatka, może nie być odpowiednia dla niemowlaka.

Zabawki do kąpieli dla niemowląt

Niemowlęta dopiero kształtują swoją motorykę małą i zmysły. Dlatego ich zabawa podczas kąpieli polega głównie na chwytaniu przedmiotów, lizaniu ich, gryzieniu, wąchaniu czy po prostu oglądaniu. Idealnymi zabawkami do wody dla niemowląt będą więc wykonane z miękkiej gumy stworki i zwierzątka. Rodzice mogą takie zabawki kąpielowe pokazywać maluszkowi czy też udawać, że figurka do niego mówi. Smyka mogą zainteresować także miękkie książeczki z kolorowymi obrazkami. Takie akcesoria odwrócą uwagę szkraba podczas mycia główki i innych czynności, za którymi nie przepada.

Zabawki kąpielowe dla rocznego dziecka

Dziecko, które skończyło roczek, bez problemu samodzielnie siedzi. Jest również bardziej ruchliwe i chętnie kształtuje swoją motorykę. W dalszym ciągu jest jednak na tyle małe, że chętnie będzie bawiło się zabawkami do wody w postaci gumowych figurek czy książeczek. Z pewnością zainteresuje się też foremkami lub kubeczkami. Poprzez przelewanie wody z jednego kubka do drugiego, układanie ich na sobie lub pobieranie do nich cieczy brzdąc ćwiczy swoją koordynację oraz sprawność palców.

Zabawki do wody dla 2- i 3-latka

Wraz z wiekiem zainteresowania brzdąca stają się coraz bardziej sprecyzowane. Nadal może się chętnie bawić zabawkami, które dobrze zna. Unoszące się na wodzie gumowe zabawki psikające wodą czy nakręcane motorówki w dalszym ciągu sprawią mu ogromną frajdę. Musicie być jednak gotowi, że może prosić o konkretny wygląd zabawek (na przykład przedstawiający postać z ulubionej bajki).

Dwu-, trzyletniemu maluchowi można sprezentować także zabawkę mocowaną na przyssawkę. Zainteresują go także produkty ruchome, a więc z młynkami czy wodnymi zjeżdżalniami. W tym wieku budzi się również kreatywność, dlatego wybór może paść także na specjalne kredki.

Jak wyczyścić zabawki do kąpieli?

Są wrzucane do wody zmieszanej z mydłem lub płynem do kąpieli więc myślisz, że nic więcej nie trzeba z nimi robić? Niestety, nie jest to prawdą. Wilgoć, która zbiera się w zakamarkach, z czasem może wpłynąć na rozwój pleśni. Ta, jak pewnie wiesz, jest szkodliwa dla człowieka, a już zwłaszcza tego małego, który zabawki wkłada do buzi.

Podstawową zasadą w czyszczeniu akcesoriów do kąpieli jest ich dokładne osuszenie. Po wyjęciu malca z wanny zabawki należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić na wentylowanej półce albo w specjalnym koszyczku, który umożliwia odpływ nadmiaru wody.

Chcąc mieć pewność, że są na pewno czyste, wymocz je raz w tygodniu w wodzie z dodatkiem octu spirytusowego lub naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Oba te środki są bezpieczne dla zdrowia brzdąca i świetnie pozbywają się bakterii i grzybów z różnych powierzchni. Nie myj ich natomiast w środkach zawierających chlor. Miękkie, gumowe zabawki możesz myć w pralce, dodając do odpowiedniego pojemnika pół szklanki octu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania