Przejdź do treści
Koncentracja uwagi u niemowląt – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Koncentracja uwagi u niemowląt – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Dziecko poznaje świat poprzez nabywanie i ćwiczenie coraz to nowszych umiejętności w interakcji z otoczeniem.  Dzięki tak przebiegającemu rozwojowi poznawczemu maluszek uczy się praw i reguł otaczającego go świata. To właśnie rozwój umiejętność koncentracji sprawia, że dziecko z każdym kolejnym miesiącem życia staje się coraz bardziej świadome znajdujących się wokół niego przedmiotów, ich różnorodności oraz potrafi pobawić się nimi trochę dłużej.

Czym jest koncentracja?

Umiejętność koncentracji pozwala skupić się dziecku na jednym przedmiocie bądź jednej czynności, którą wykonuje. Dzięki temu może pogłębić swoje refleksje i w bardziej trwały sposób przyswoić sobie obserwowane procesy i reguły.

Szlifowanie tej umiejętności jest bardzo ważne zwłaszcza w późniejszym okresie rozwoju malucha, ponieważ to właśnie koncentracja pozwala na przyswojenie przez dziecko prawideł rządzących światem, a później sprzyja rozwojowi logicznego myślenia.

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia odbierają bardzo wiele bodźców i wszystkie są dla nich nowe, dlatego nie potrafią na długo skoncentrować uwagi na jednym przedmiocie, tudzież zjawisku. Jednak warto ćwiczyć koncentrację uwagi u niemowląt już od pierwszych miesięcy ich życia.

Dobrym ćwiczeniem, które rozwija koncentrację, ale również zdolności manualne i małą motorykę, jest odkrywanie razem z dzieckiem wszystkich właściwości jednej zabawki. Kiedy maluchowi znudzi się już jakiś przedmiot, warto pokazać mu inne jego zastosowania, np. wodzić palcem dziecka po szeleszczącej fakturze dolnego wykończenia grzechotki, a  następnie za pomocą paluszków malca pokazać, w którym miejscu delikatnie uderzać w zabawkę, aby wydawała różne dźwięki. Można również podawać maluszkowi za każdym razem przedmiot inną stroną, aby zawsze poznawał coś nowego.

Stymulacja zmysłów

Bardzo ważne jest, aby pierwsze zabawki miały wyraźnie kolory, ponieważ niemowlęta mają o wiele słabszy wzrok niż ludzie dorośli. Dzięki dostarczaniu dziecku produktów w intensywnych barwach, o różnorodnych fakturach i dźwiękach stwarzamy naszym maluchom szansę na lepsze poznanie otaczającego ich świata.

Komentarze

Dodaj komentarz
Monika Wilk

bardzo ciekawy temat

Justyna Dzbik

Świetnie tutaj sprawdzają się także kostki 🙂 Wiele faktur, kolorów, kształtów w jednej zabawce i tyle do odkrycia 🙂

Ewelina Pikula

Warto cwiczyc koncentracje, to bardzo wazne dla dziecka

Anna Bier

Tak, kolorystyka i różnorodność faktur jest bardzo ważna. Warto ćwiczyć koncentrację tym bardziej że w dzisiejszych czasach tak wiele rozprasza nasze dzieci.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?