Przejdź do treści
Kreatywne zabawy dla dzieci – jak je zorganizować?

Kreatywne zabawy dla dzieci – jak je zorganizować?

Kreatywne zabawy dla dzieci rozwijają ciekawość świata i przygotowują brzdąca do życia w grupie. Kreatywność to umiejętność dostrzegania w zwyczajnych rzeczach i zdarzeniach sytuacji nowych, czasem niezwykłych. Pomysłowość dodaje życiu radości i blasku, a osoby nią obdarzone dobrze radzą sobie w trudnych sytuacjach społecznych, są twórcze w szkole i pracy. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było otwarte na świat i znajdowało szczęście w zwykłych zdarzeniach. Poświęć codziennie trochę czasu i stwórz swojemu maluszkowi możliwość do kreatywnej i swobodnej zabawy!

Kreatywne zabawy dla 2-latka

Wielu rodzicom zabawy kreatywne kojarzą się z hałasem i bałaganem. Owszem, wiele z nich wymaga od opiekunów cierpliwości, bo dwulatek wychodzi z nich pobrudzony. Są to przede wszystkim tak bardzo lubiane przez maluchy zabawy w piasku.

Na plac zabaw czy plażę warto zabierać już roczne dzieci. Gdy posiadamy ogród, wspaniałym pomysłem, który pokocha każdy smyk, jest stworzenie w nim piaskownicy. Kilka foremek, łopatka i odrobina wody wystarczą, aby maluch mógł puścić wodze fantazji. Dziecko, które samodzielnie robi babki, tworzy zamki z piasku czy tunele, rozwija nie tylko swoją wyobraźnię, ale także sprawność manualną. Gdy bawi się w publicznej piaskownicy, kształci również swoje zdolności społeczne, gdyż podczas takiej zabawy może dzielić się foremkami z innymi brzdącami.

Kreatywne zabawy dla 3-latka

Trzylatek wciąż chętnie będzie bawił się w piaskownicy, ale to też świetny moment, by podarować mu bardziej skomplikowane klocki. Mogą być one drewniane lub plastikowe – z każdych będzie mógł układać różne budowle. Klocki pozwalają na pełną dowolność w zabawie i sprawiają, że maluch uczy się konsekwencji w działaniu, cierpliwości i dostrzegania w zwyczajnych przedmiotach rzeczy nowych. Klocki uczą też koncentracji. Wspaniałą zabawką kreatywną dla 3-letniego smyka będzie także drewniana kolejka.

Nie bój się dawać dziecku do rączek plasteliny, ciastoliny albo ciasta do pieczenia. Maluch, który z bezkształtnej masy tworzy zwierzątka, postacie, a także wycina kształty za pomocą foremek, bawi się kreatywnie! Akcesoria służące do wycinania różnych wzorów zapewnią dziecku długie godziny beztroskiej zabawy. Nawet jeśli maluch nabrudzi, nie ma powodu do obaw – współczesne materiały plastyczne są nietoksyczne i łatwo je posprzątać.

Kreatywne zabawy dla 4-latka

Dzieci w wieku 4 lat dużo wiedzą o świecie, który ich otacza i bardzo chętnie naśladują dorosłych. Podczas zabawy odgrywają różne role, uprzednio obserwując rodziców czy innych bliskich. Kreatywne zabawy z dziećmi mogą polegać więc na udawaniu. W tym celu przydadzą się takie zabawki jak dziecięce AGD (np. kuchenka do gotowania, garnuszek), dzięki którym smyk będzie mógł wcielić się w rolę kucharza. Lalki, które można wozić w wózku albo nakarmić, a także pluszaki, które można zbadać zabawkowym stetoskopem to zabawki, które czterolatki mogą wykorzystać na wiele sposobów podczas zabaw z rodzicem, rodzeństwem czy rówieśnikami.

Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

Kiedy za oknem pada deszcz, w domu robi się nudno. Dzieci w wieku szkolnym są mistrzami w samodzielnym wymyślaniu kreatywnych zabaw. Dlatego zamiast wręczać dziecku telefon komórkowy, warto po prostu zaproponować mu malowanie na szkle, szydełkowanie, tworzenie własnych układanek obrazkowych czy zagrać z dzieckiem w kalambury. Rodzice powinni wspierać swoje pociechy w kreatywnym myśleniu, bo kto wie – może przypadkiem odkryją w nim jakiś skryty talent?

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania