Przejdź do treści
Zabawy na koncentrację uwagi – sięgnij po klocki!

Zabawy na koncentrację uwagi – sięgnij po klocki!

Każdy rodzic małego dziecka wie, jak trudno jest utrzymać mu uwagę na jednej czynności. Brzdące często chwytają jedną zabawkę, by po chwili sięgnąć po kolejną. Jednak chcąc przygotować malucha do zdobywania nowych umiejętności i w efekcie do efektywnej nauki w szkole, warto już od małego stymulować jego zdolność skupiania uwagi. Jakie są zabawy na koncentrację uwagi? Jakie zabawki wykorzystać, by dziecko bawiło się z zainteresowaniem i radością?

Dlaczego ćwiczyć koncentrację uwagi u dziecka?

Zdolność koncentracji jest potrzebna tak naprawdę do prawie każdej czynności, którą wykonujemy. Jednym z czynników, wpływających na skupienie uwagi dziecka, jest motywacja, która początkowo zależy od nas, rodziców. Niemniej istotna jest także atrakcyjność zabawek, które mają pomóc w zdobyciu tej umiejętności.

Gdy dziecko jest skupione na danej czynności, opiekun może w spokoju wypić kawę czy nastawić pranie. Koncentracja jest niezwykle ważna na etapie nauki szkolnej.

Umiejętność koncentracji rozwija się z czasem:

  • 2-4 lata – dziecko potrafi skupić uwagę na 5-15 minut,
  • 5-6 lat – brzdąc potrafi zająć się jedną czynnością przez 20-30 minut,
  • wraz z dojrzewaniem długość koncentracji się wydłuża.

Zabawy na koncentrację uwagi, czyli czemu warto sięgnąć po klocki?

Podczas zabaw na koncentrację uwagi warto wykorzystać naturalną ciekawość dziecka i bawić się na przykład tak lubianymi przez najmłodszych klockami. Nie ograniczają i nie narzucają one sposobu zabawy, natomiast dają nieograniczone możliwości!

Zabawy, w których trzeba coś stworzyć od podstaw, pobudzają wyobraźnię i kreatywność maluchów, rozwijają zdolności manualne (które przydadzą się m.in. w szkole), spostrzegawczość, myślenie przestrzenne, a przede wszystkim świetnie stymulują umiejętność skupiania uwagi. Dzieci mogą tworzyć z nich rzeczywiste twory, z czasem budować bardziej skomplikowane budowle, podnosząc tym samym swoją samoocenę.

Zabawy klockami są również świetnym elementem edukacyjnym, ponieważ w czasie budowania dzieci uczą się rozpoznawać kształty, kolory, poszerzają swoje słownictwo, uczą się klasyfikować przedmioty czy liczyć. Takie zabawy uczą dziecko samodzielności i eksperymentowania.

Zabawy konstrukcyjne rozwijają też zdolności społeczne. Gdy w zabawie uczestniczy więcej osób, brzdąc uczy się zasad panujących w grupie, słucha innych, wyraża swoje zdanie czy czeka na swoją kolej.

 

Koncentracja uwagi to bardzo ważna umiejętność. Bez niej trudno by było dziecku zdobywać wiedzę o otaczającym go świecie. Dlatego wspólnie zacznijcie stymulować ją od dziś!

Komentarze

Dodaj komentarz
Justyna Dzbik

Zabawy z klockami należą chyba do najbardziej lubianych przez dzieciaczki 🙂 Zabawa pod każdym względem edukacyjna, czy to poznawanie kolorów, kształtów, segregacja, jak również sprzątanie po zabawie – odkładanie klocków do pudła i stymulacja rączek maluszków 🙂

Ewelina Pikula

Dzieci uwielbiają kreatywne zabawy. Klockami szczególnie lubią się bawić. Z pedagogicznego punktu widzenia zabawa klockami jest grą rozwijającą dziecko, jego konstruktywność, kreatywność, uwagę i ćwiczy cieroliwosc

Aleksandra Zając

Zaplatana zagadka pomaga rozwijac wiele umiejetnosci na raz.

Anna Bier

Polecamy klocki smily play. Łączą w sobie wiele zalet, można nimi budować różne konstrukcje ale i bawić się w przeróżne gry i zabawy. Układamy z dziecmi historyjki ze zwierzakami znajdującymi się na klockach. Ostatnio nawet bawiliśmy się w zgadywanki, trzeba było przedstawić wylosowane zwierzę.

Magdalena Seweryn

klocki wspaniale rozwijaja i zachęcają do pobudzania wyobraźni dziecka

Ewelina

Czy te klocki pasują do Duplo?

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania

Czym zastąpić cukier w diecie dziecka?