Przejdź do treści
Książki dla najmłodszych – dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka?

Książki dla najmłodszych – dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka?

Dzieci już od najmłodszych lat lubią otaczać się książeczkami. I chociaż nie zawsze rozumieją czym są te dziwne znaczki, które rodzic jakimś cudem pojmuje, zwracają uwagę na kolorowe obrazki i różnorodne faktury. Książki dla najmłodszych pokazują świat w bardziej zrozumiały dla brzdąca sposób. Jak książki wpływają na rozwój dziecka? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Książeczki dla niemowląt i starszych dzieci – cechy

Książeczki sensoryczne pobudzają zmysły dziecka, w tym wzrok, dotyk, słuch, a niektóre nawet smak czy węch. Przygotowują tym samym maluszka do nabywania nowych umiejętności.

Dla starszych dzieci, poza walorem sensorycznym, ważna jest zawartość wizualna. Dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze skupiają swoją uwagę głównie na ilustracjach i to właśnie dzięki nim „czytają” zawartość książeczek. Maluchy, oglądając książeczkę, lepiej ją zapamiętują, a tym samym ćwiczą spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

Książki dla najmłodszych – co zyskuje dziecko?

  • Czytanie książeczek przez rodzica nie tylko buduje więź między nim a dzieckiem, ale również poszerza doświadczenia językowe malucha i rozwija jego słownictwo. Dzieci, okrywając coraz to nowsze rzeczy na stronach książeczek, poszerzają i rozwijają swoje zdolności językowe.
  • Wspólne czytanie uczy także wyrażać myśli i rozumieć inne osoby. Przeczytane w książkach historie uczą rozpoznawać i rozumieć związki przyczynowo-skutkowe oraz wyciągać wnioski, a to z kolei świetnie rozwija myślenie
  • Czytanie – w przeciwieństwie do oglądania telewizji – rozwija wyobraźnię oraz kreatywność.
  • Wspólne czytanie czy opowiadanie, co znajduje się na obrazkach, pozwala dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat. Dzięki temu lepiej go poznają, ucząc się jednocześnie nowych umiejętności.
  • Książki dla najmłodszych, a dokładniej ich bohaterowie, często przeżywają różne emocje. Jest to doskonały pretekst do rozmowy na temat uczuć i różnych zachowań. Rodzice miewają problemy z wytłumaczeniem swoim pociechom pewnych uczuć czy postępowań społecznych – bohaterowie książek mogą im w tym pomóc.
  • Oglądanie i czytanie książek świetnie wpływa również na umiejętność koncentracji uwagi. W dzisiejszym świecie mnóstwo zabawek posiada świecące elementy, wydaje różnorodne dźwięki, wręcz zalewa maluchy bodźcami. Biorąc do rączek książeczkę, dziecko może lepiej skupić się na danej czynności, tym samym rozwijając ważną zdolność, która będzie mu niezbędna na dalszych szczeblach edukacji.

Komentarze

Dodaj komentarz
Magdalena Szewczykowska

Jako dziecko obserwowałam moją mamę która całymi popołudniami potrafiła się dzieje z książką w ręku. To ona zaraziła mnie pasją do czytania. Teraz gdy na świat przyszła moja córeczka chciałabym aby ona też pokochała książki tak jak ja. Dlatego dopóki nie będzie znała literek zaopatrzyłam się już w książeczki sensoryczne i kontrastowe. Póki co czytam jej na głos moje własne książki, chociaż czasem tematyka może być dla niej dziwna 🙂 Na razie i tak nie rozumie co jej czytam, ale i tak słucha uważnie głosu mamy.

Ewelina Pikula

Córeczka uwielbia oglądać książeczki. Jest jeszczr maleńka wiec to ja czytam jej książki. Długo jednak nie potrafi usiedziec w miejscu wiec czytamy czesto ale po jednej książeczce. Mamy również dużo książeczek kontrastowych.

Emilia Aszkielaniec

Czytanie książeczek jest ulubioną czynnością moich dzieci 18-miesięcznego synka jak i córki 5-letniej i nie wyobrażamy sobie dnia bez książek które pomagają rozwijać mowę, zwiększają zasób słownictwa jak również pobudzają wyobraźnię.

Edyta Filipiak

Pomimo tego że mój brzdąc ma dopiero 5 miesięcy, już od jakiegoś czasu jedną z form zabawy jest czytanie książeczek. Maleństwo osłuchuje się z nowymi słowami, poznaje nowe kolory i kształty. Oczywiście Lidunia – najbardziej ciekawskie dziecko świata, nie omieszka nie skonsumować książki po zakończeniu zabawy:) Na szczęście większość z nich jest na to przygotowana.

Asia Kuliczkowska

Już od jakiegoś czasu zbieramy biblioteczkę dla naszego maluszka. Lubi przyglądać sie obrazkom oraz słucha jak mama mu czyta. Nawet sam już obraca kartki.

Katarzyna Gabiga

uwielbiam ten czas wieczorem kiedy lezymy w łóżku i czytamy książkę – nie raz tą samą od tygodnia (ale tak dziecko utrwala sobie informacje w niej zawarte) Młodsze dziecko pokazuje na obrazki i pyta „A co to?” a starsze odpowiada 🙂 Ważne żeby dziecko spędzało czas z książką od małego.

Anna Bier

Polecamy czytanie książek w każdym etapie życia dziecka. Ja czytam dzieciom od ich narodzin, moja młodsza córcia jest bardzo ruchliwa ale słucha książeczek biegając po pokoju. Nie zawsze dziecko musi siedzieć i przyglądać się książeczce, ważne jest wyrobienie zwyczaju czytania. W książkach najfajniejsze jest to że są uniwersalne i odpowiednie w każdym wieku.

Ania Kowalska

Moje dzieci uwielbiają książeczki, szybko miały z nimi kontakt i teraz nie ma dnia,żebym nie usłuszała: Mamo poczytaj mi, książki obrazkowe wyćwiczyły w moim synku dużą spostrzegawczość, dostrzega wiele szczegółów w otaczającym go świecie

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania